Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Zabiegi przeciwstarzeniowe (anty-aging): źródło młodości czy złudna iluzja?

mezoterapia igłowa katowice

Czy istnieje granica wieku, po osiągnięciu której nasza skóra zaczyna się starzeć i kiedy warto zadbać o nią lepiej niż kiedykolwiek dotąd? Czy rozwiązaniem może być medycyna estetyczna? Co tak naprawdę robią ze skórą terapie kuszące nas obietnicą spektakularnych efektów? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy o pomoc dr n.med i n. o zdr. Magdalenę Świder – specjalistkę medycyny estetycznej w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach, certyfikowanego trenera GAIN.

Holistyczne starzenie się

Mniej więcej od 25. roku życia organizm człowieka zaczyna doświadczać naturalnego procesu starzenia się, który jest związany z różnymi zmianami na poziomie komórkowym, tkankowym i molekularnym. –  Procesami starzenia objęta jest nie tylko skóra twarzy, ale wszystkie jej struktury łącznie z kompartmentami tłuszczowymi, mięśniami i kośćmi – zauważa dr n. med. i n. o zdr. Magdalena Świder, specjalistka medycyny estetycznej.

Włókna kolagenowe i elastynowe są kluczowymi składnikami skóry, które nadają jej elastyczność i sprężystość. Ich degradacja to tylko jedna z wielu zmian związanych z procesem starzenia. Zmienia się tempo podziałów komórkowych, co może prowadzić do spowolnionej regeneracji tkanek. Wraz z wiekiem maleje także produkcja niektórych hormonów, takich jak estrogen, co wpływa na kondycję skóry. Zachodzą zmiany w układzie mięśni twarzy – mięśnie okrężne oka i ust działają z większą siłą, kościec traci swą masę. Wszystkie te procesy składają się na ogólny obraz starzenia się twarzy. W miarę upływu czasu te zmiany skutkują utratą jędrności, pojawieniem się zmarszczek, utratą objętości, a także zmianami w kształcie owalu twarzy.

Skuteczne strategie przeciwdziałania starzeniu się skóry obejmują dbanie o zdrowy styl życia, odreagowywanie wszechobecnego stresu, regularne stosowanie preparatów z filtrem UV, picie dużej ilości płynów, unikanie używek oraz włączenie zrównoważonej, bogatej w białko diety. – Aby na długie lata pozostać w dobrej kondycji z wyglądem adekwatnym do całej reszty naszego ciała, należy holistycznie podejść do tego tematu, a więc także badać się regularnie. Szczególnie ważne są profilaktyczne badania poziomu hormonów, glukozy, lipidów tak, aby w pełni zdrowia tą kropką nad „i” była dbałość o skórę – podkreśla dr M. Świder.

Antidotum: medycyna estetyczna?

Na każdym etapie procesu starzenia pomocna może być medycyna estetyczna. Stosując zabiegi przeciwstarzeniowe, jesteśmy w stanie uzupełnić ubytki kostne, ubytki w tkance tłuszczowej i zawalczyć z pojawiającymi się zmarszczkami mimicznymi. Nie ma jednego, idealnego zabiegu dla wszystkich. Program anty-agingowy należy dobrać indywidualnie do potrzeb pacjenta i prowadzić go przez miesiące, lata. Ważną kwestią jest także profilaktyka przeciwstarzeniowa, w myśl zasady: lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

 zawsze powtarzam moim pacjentom, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zadbać o swoją skórę.  Nie ma oczywiście wyraźnej granicy wiekowej, kiedy należy rozpocząć prewencyjne zabiegi medycyny estetycznej. Natomiast należy zwrócić uwagę, czy nasza skóra nie staje się bardzo przesuszona, czy nie pojawiają się przebarwienia, czy skóra nie zmienia diametralnie swojego wyglądu. Wtedy jest to dla nas znak, że czas zadbać o twarz, skórę – wyjaśnia dr Magdalena Świder i dodaje: – W moim gabinecie pojawiają się pacjenci w różnym wieku: 30+, ale także 60+.Coraz więcej mężczyzn chce zadbać o wygląd i kondycję swojej twarzy. To duża zmiana, którą obserwuję na przestrzeni 15 lat, odkąd zajmuję się medycyną estetyczną.

Chcesz umówić się na zabieg medycyny estetycznej w Klinice chirurgii Mazan? Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Medycyna estetyczna = medycyna biostymulacyjna?

W tej chwili medycyna estetyczna skupiona jest wokół medycyny regeneracyjnej, która u podstawy ma własne zdolności skóry do regeneracji i do tworzenia włókien kolagenowych. Jak zauważa specjalistka medycyny estetycznej w katowickiej Klinice chirurgii Mazan, nie jest to już tylko uzupełnianie utraconych objętości kwasem hialuronowym, a podawanie substancji, które stymulują skórę do produkcji kolagenu, czyli włókien leżących u podstawy młodości, sprężystości i gęstości skóry.

Najsilniejszym stymulatorem produkcji kolagenu stosowanym w medycynie jest kwas L-polimlekowy, który stymuluje fibroblasty do wzmożonej syntezy kolagenu. W efekcie skóra zyskuje zdolność do długotrwałej regeneracji. Ten preparat podany w umiejętny sposób, poddany właściwej rekonstytucji, naprawdę potrafi przynieść spektakularny efekt – podkreśla dr Magdalena Świder.

Kwas L-polimlekowy to substancja stymulująca produkcję kolagenu i macierzy międzykomórkowej. Stosowany jest w celu uzupełnienia utraconych objętości i wiotkości skóry. Efekt zabiegu jest stopniowy i narasta w ciągu dwóch miesięcy. Innym zabiegiem, który stosujemy przy pojawieniu się zmarszczek dynamicznych jest zastosowanie neuromodulatora. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, co powoduje rozluźnienie mięśni i zniwelowanie widocznych linii.

Na ostatnim kongresie IMCAS w Paryżu w lutym 2024 pokazywano badania, które udowadniają korzystny wpływ neuromodulatorów na jakość skóry, co jest przełomem w medycynie estetycznej.

Starzenie się skóry to nie tylko zmarszczki

Oprócz zmarszczek, proces starzenia się skóry objawia się również utratą jędrności, elastyczności i blasku. Pojawiają się przebarwienia, teleangiektazje i plamy soczewicowe. Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które pomagają zwalczyć te problemy i poprawić ogólną kondycję skóry. Nie spodziewajmy się jednak efektu WOW, jeśli równolegle do poddawania się zabiegom, nie będziemy przestrzegać zasad zdrowego stylu życia.

 – Jeśli palimy papierosy, nie wysypiamy się odpowiednio, nie odżywiamy się wartościowo, nie odreagowywujemy stresu, to zabiegi medycyny estetycznej nie przyniosą takiego efektu, jakbyśmy zadbali o wszystkie te aspekty. Bardzo ważne jest nawadnianie. Minimum 2 litry wody wypijane codziennie to podstawa do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry, metabolizmu i wszystkich przemian biochemicznych w naszym organizmie! – podkreśla dr Świder. – Na kondycję skóry bardzo dobrze działa dieta bogata w żelazo i mikroelementy, stąd tak ważne w diecie są np. warzywa i białko. Jeśli chodzi o zabiegi, to nieoceniona jest tutaj mezoterapia, czyli podawanie śródskórne substancji, które odżywiają komórki skóry. Koktajl do mezoterapii odżywia, nawilża i dodaje skórze blasku. Substancje podane za pomocą igły w tę warstwę skóry, gdzie namnażają się komórki dadzą taki efekt odmłodzenia skóry, jakiego nie przyniesie nam żaden, nawet najdroższy krem o działaniu przeciwzmarszczkowym – dodaje specjalistka.

Ile kosztuje zabieg usunięcia tarczycy?
Sprawdź cennik zabiegów z medycyny estetycznej.

Uwaga na cienką czerwoną linię!

Jak cienka może być granica pomiędzy tym, co wydaje nam się atrakcyjne i pożądane, a tym co karykaturalne i niekorzystne dla nas? Bardzo cienka! Dlatego z jednej strony lekarz powinien aktywnie słuchać pacjenta, starając się zrozumieć cel końcowy, a z drugiej pacjent powinien być otwarty na porady lekarza, który musi jasno określić granice bezpieczeństwa. Jeśli lekarz uważa, że dalsze zabiegi mogą być ryzykowne lub nieodpowiednie, powinien to wyraźnie wyjaśnić. Pacjent powinien zrozumieć, że medycyna estetyczna to nie czarodziejska różdżka, która cofnie czas. Naturalność i stopniowe poprawy są zazwyczaj bardziej realistycznym celem. Podsumowując, medycyna estetyczna może być cennym narzędziem w walce z procesami starzenia się skóry. Zabiegi medycyny estetycznej oferują unikalne korzyści w walce z oznakami starzenia. Kluczem do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów jest indywidualne podejście, zrozumienie procesów regeneracyjnych skóry i konsultacja z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej. Wreszcie starzenie się skóry to nie tylko zmarszczki – to kompleksowy proces, który wymaga kompleksowego podejścia.

Medycyna estetyczna w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach

Kwas hialuronowy - medycyna estetyczna Katowice
Kwas hialuronowy
Botox - medycyna estetyczna Katowice
Toksyna botulinowa
usuwanie przebarwień Cosmelan/Dermamelan - medycyna estetyczna Katowice
Usuwanie przebarwień
Dr Cyj Hair Filler - medycyna estetyczna Katowice
Dr Cyj Hair Filler
Mezoterapia - medycyna estetyczna Katowice
Mezoterapia
Pelleve - medycyna estetyczna Katowice
Pelleve
Zaffiro - medycyna estetyczna Katowice
Zaffiro
Elight - medycyna estetyczna Katowice
E-Light
Sculptra - medycyna estetyczna Katowice
Sculptra
Aquashine - medycyna estetyczna Katowice
Aquashine
Leczenie nadpotliwości - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie nadpotliwości
Leczenie bruksizmu - medycyna estetyczna Katowice
Leczenie bruksizmu
Lifting hybrydowy - medycyna estetyczna Katowice
Lifting hybrydowy
PROPHOLO - medycyna estetyczna Katowice
Profhilo
zabieg karisma klinika mazan
KARISMA
shape up hit galderma
SHAPE UP HIT
zabieg likwidujący cienie pod oczami
BRIGHT EYES HIT

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan