ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Rejestracja
+48 32 255 38 32
+48 691 476 095
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Balon żołądkowy ORBERA365 to umieszczany w żołądku miękki, silikonowy balon wypełniony solą fizjologiczną. Dzięki dość znacznej objętości, powoduje uczucie sytości i po niewielkim posiłku, pacjent jest syty. Dzięki niemu nie jest w stanie spożyć takiej ilości jedzenia jak do tej pory.
Metoda wprowadzenia balonu jest nieinwazyjna (bezoperacyjna) w pełni odwracalna. Stworzona w celu wspomagania utraty wagi ciała przy równoczesnym wprowadzeniu racjonalnego sposobu odżywiania.

Pacjent pomimo założenia balonu musi przestrzegać zasad zdrowego żywienia i prowadzić aktywny tryb życia, aby procedura przyniosła w pełni oczekiwany efekt.

Zabieg założenia balonu żołądkowego polega na wprowadzeniu specjalnego silikonowego balonika przy pomocy endoskopu przez gardło i przełyk do żołądka. Balon wypełnia się solą fizjologiczną do objętości od 400 do 700 ml. w zależności od wielkości żołądka. Wykonany ze specjalnego tworzywa odpornego na działanie kwasów trawiennych. Balon może pozostać w żołądku od 6 do 12 miesięcy zależnie od wskazań medycznych. Po okresie wyznaczonym przez lekarza, balon usuwany jest metodą endoskopową. Dla jak największego komfortu pacjenta podczas zabiegu, procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa około 30 min, po którym pacjent pozostaje kilka godzin na obserwacji.

W pierwszych dniach po włożeniu balonu, pacjent czuje się niekomfortowo. Mogą wystąpić nudności, wzdęcia, biegunki i skurcze – żołądek musi przyzwyczaić się do balonu. Dolegliwości te zwykle mijają po kilku dniach a w razie konieczności lekarz może zlecić zażywanie łagodzących leków.

Przeciwwskazania

  • Stan zapalny przełyku, żołądka, przewodu pokarmowego,
  • Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy
  • Nowotwór
  • Choroba Crohna
  • Wcześniejsze operacje żołądka
  • Żylaki przełyku lub inne wrodzone lub nabyte anomalie przewodu pokarmowego
  • Duża przepuklina rozworu przełykowego
  • Ciąża i karmienie piersią

Średnia utrata wagi, jakiej pacjent może się spodziewać po 6 miesiącach od założenia balonu, to około 15 – 20 kg. Redukcja masy ciała zależy jednak od wprowadzenia aktywności fizycznej oraz zmiany sposobu odżywiania i rodzaju spożywanych pokarmów.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan