Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Balon żołądkowy ORBERA365

Balon żołądkowy ORBERA365 to umieszczany w żołądku miękki, silikonowy balon wypełniony solą fizjologiczną. Dzięki dość znacznej objętości, powoduje uczucie sytości i po niewielkim posiłku, pacjent jest syty. Dzięki niemu nie jest w stanie spożyć takiej ilości jedzenia jak do tej pory.
Metoda wprowadzenia balonu jest nieinwazyjna (bezoperacyjna) w pełni odwracalna. Stworzona w celu wspomagania utraty wagi ciała przy równoczesnym wprowadzeniu racjonalnego sposobu odżywiania.

Pacjent pomimo założenia balonu musi przestrzegać zasad zdrowego żywienia i prowadzić aktywny tryb życia, aby procedura przyniosła w pełni oczekiwany efekt.

Na czym polega zmniejszenie żołądka balonem żołądkowym?

Zabieg założenia balonu żołądkowego polega na wprowadzeniu specjalnego silikonowego balonika przy pomocy endoskopu przez gardło i przełyk do żołądka. Balon wypełnia się solą fizjologiczną do objętości od 400 do 700 ml. w zależności od wielkości żołądka. Wykonany ze specjalnego tworzywa odpornego na działanie kwasów trawiennych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka metodą balonu żołądkowego?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Balon może pozostać w żołądku od 6 do 12 miesięcy zależnie od wskazań medycznych. Po okresie wyznaczonym przez lekarza, balon usuwany jest metodą endoskopową. Dla jak największego komfortu pacjenta podczas zabiegu, procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa około 30 min, po którym pacjent pozostaje kilka godzin na obserwacji.

Pierwsze dni po zabiegu zmniejszenia żołądka balonem

W pierwszych dniach po włożeniu balonu, pacjent czuje się niekomfortowo. Mogą wystąpić nudności, wzdęcia, biegunki i skurcze – żołądek musi przyzwyczaić się do balonu. Dolegliwości te zwykle mijają po kilku dniach, a w razie konieczności lekarz może zlecić zażywanie łagodzących leków.

Koordynator ds. pacjentów bariatrycznych
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Przeciwskazania do balonu żołądkowego

  • Stan zapalny przełyku, żołądka, przewodu pokarmowego,
  • Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy
  • Nowotwór
  • Choroba Crohna
  • Wcześniejsze operacje żołądka
  • Żylaki przełyku lub inne wrodzone lub nabyte anomalie przewodu pokarmowego
  • Duża przepuklina rozworu przełykowego
  • Ciąża i karmienie piersią

Jakie efekty daje balon żołądkowy ORBERA365?

Średnia utrata wagi, jakiej pacjent może się spodziewać po 6 miesiącach od założenia balonu, to około 15 – 20 kg. Redukcja masy ciała zależy jednak od wprowadzenia aktywności fizycznej oraz zmiany sposobu odżywiania i rodzaju spożywanych pokarmów.

Balon żołądkowy SPATZ3

Zbędne kilogramy są coraz częstszą przyczyną zmniejszającej się satysfakcji z życia oraz powodem różnorodnych chorób. Niestety przez wiele czynników niektóre osoby nie mogą zrzucić nadmiarowego obciążenia, co może być przyczyną kolejnych zdrowotnych problemów. W takiej sytuacji warto przemyśleć zastosowanie balonu bariatrycznego Spatz, który to ma możliwość regulacji objętości. Dodatkowo wprowadza się go w niezwykle mało inwazyjny sposób, pozwalając na zachowanie sprawności praktycznie od razu po zabiegu.

Jak działa balon żołądkowy SPATZ3 i jak wygląda procedura jego założenia?

Balonem nazywa się pompowany solą fizjologiczną obiekt w kształcie kuli, który można dowolnie powiększać lub zmniejszać. Jest on umieszczany w układzie pokarmowym, a dokładnie żołądku i najczęściej zajmuje około 1/3 jego objętości. Balon żołądkowy pozwala na uczucie sytości przy spożyciu mniejszej ilości jedzenia oraz na zmniejszenie apetytu. Takie rozwiązanie również umożliwia zaprzestanie podjadania pomiędzy posiłkami, a także powoduje wolniejsze opróżnianie się układu pokarmowego. Przeprowadzenie zabiegu wprowadzania balona polega na podawaniu środków farmaceutycznych rozluźniających i wyciszających organizm. Następnie lekarz przez przełyk umieszcza obiekt za pomocą odpowiednich technik bariatrycznych i narzędzi endoskopowych we właściwym miejscu. Po tej czynności pompuje się go solą, aż do uzyskania wskazanej objętości. Całość zabiegu trwa około 20 minut i jest całkowicie odwracalna.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka metodą balonu żołądkowego?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Czym wyróżniają się balony żołądkowe Spatz i jakie mają zalety?

Leczenie otyłości dzięki balonom żołądkowym Spatz wyróżnia się możliwościami jego regulacji. Pozwala to na zmniejszenie objętości w przypadku występowania działania niepożądanego jak wymioty, mdłości lub poczucie dyskomfortu. Taka regulacja również jest przydatna, kiedy pacjent po jakimś czasie potrzebuje zwiększenia wielkości takiego balona żołądkowego. Dzięki tym rozwiązaniom Spatz3 osiąga skuteczność na poziomie 84 procent w przeciwieństwie do innych producentów. Zaletami zabiegu zmniejszania żołądka są duże możliwości zmiany objętości obiektu wedle potrzeby, a także dostosowanie go do całościowej terapii wskazanej przez lekarzy.

Jak się należy przygotować do zabiegu?

Najlepsze przygotowanie do zabiegu polega na spożyciu ostatniego posiłku wczesnym wieczorem przed porannym wstawieniem się na procedurę umieszczania balonu. Ośrodek leczenia otyłości wskazuje na minimum 6 godzin bez jedzenia oraz bardzo dobre wyspanie się. Ważne jest również wsparcie osoby towarzyszącej, gdyż po godzinie pacjent jest gotowy do udania się do domu, jednak nie może prowadzić pojazdów. Przez najbliższe kilka dni (4-5) warto również poprosić o pomoc inne osoby oraz wziąć wolne w pracy, gdyż można odczuwać osłabienie lub zmęczenie, przez co należy maksymalnie się zregenerować. Warto również pamiętać, aby pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem lub kliniką i dopytywać o wszystkie nieścisłości.

Jakie objawy lub skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Najczęstszymi objawami zaraz po wykonanym zabiegu jest uczucie pełności w żołądku, które powinno ustąpić w ciągu kilku dni. Przez ten czas mogą również pojawić się skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, a także skurcze lub bóle. Jest to odpowiedz na ciało obce, do którego organizm musi się przystosować lub przejść ponownie zabieg dostosowywania objętości balonu do pacjenta. Dodatkowymi negatywnymi odczuciami może być zalecenie spożywania diety płynnej przez pierwsze dni, a następnie półpłynnej i dopiero stopniowe wracanie do normalnych postaci posiłków.

Jak wyglądają pierwsze dni po implementacji oraz dalsze etapy zabiegu?

Etap pierwszy jest związany z pierwszymi dniami po implementacji. W tym czasie zmniejszanie żołądka przez balon może wiązać się z odczuwaniem osłabienia, bólów brzucha, zgagi, refluksu, nudności lub występującymi wymiotami. Stan ten może utrzymywać się przez 7 dni oraz być trudny, jednak motywuje do zmian. Etapem drugim nazywa się sytuację po pierwszych dolegliwościach, która pozwala na wracanie do pełni sił. To właśnie wtedy zmniejszają się nieprzyjemności i ustępują bóle, a także następuje zrozumienie sygnałów wysyłanych z żołądka. Burczenie, uczucie pełności czy też wzdęcia są na początku intensywne, by z czasem się osłabić. Dzięki tym symptomom pacjent jest zmotywowany do zmiany nawyków oraz do lepszego dbania o swoje żywienie. Proces ten pozwala w ostateczności nauczyć się właściwego podejścia do spożywania posiłków.

Koordynator ds. pacjentów bariatrycznych
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Przeciwwskazania do zastosowania balonu Spatz

Różnorodne metody zmniejszenia żołądka mogą być związane z pewnymi przeciwwskazaniami dla pacjentów. Balon Spatz może być nieodpowiedni dla osób:

  • z wcześniejszymi powikłaniami po zabiegach związanych z przewodem pokarmowym,
  • mających przebytą laparoskopową lub otwartą interwencję bariatryczną,
  • z wielokrotnymi operacjami podbrzusza lub miednicy,
  • posiadających stany zapalne przewodu pokarmowego, trawiennego lub chorych na nowotwory,
  • mających refluks oraz przepuklinę rozworu przełykowego,
  • chorych na cukrzycę insulinozależną,
  • mających żylaki przełyku, żołądka, wady wrodzone przewodu pokarmowego.

Jaka jest skuteczność według wyników badań?

Przeprowadzone badania wykazują, iż balon żołądkowy Spatz3 poprzez zastosowanie funkcji regulacji objętości jest skuteczny w 84 procentach, w przeciwieństwie do innych produktów mających takie samo zadanie. Dodatkowo pozwala na utratę 1,5 raza więcej nadwagi niż dotychczasowe balony, co jest zbliżeniem do chirurgii bariatrycznej. Średnia utrata wagi przy zastosowaniu takiego rozwiązania oscyluje w granicach 16-25 kilogramów. Należy jednak pamiętać, iż łącznie z zabiegiem powinno się stosować zasady zdrowego żywienia oraz uprawiać aktywności fizyczną.

Poznaj wszystkie metody zmniejszania żołądka w Klinice chirurgii Mazan.

Interdyscyplinarny zespół endoskopowy

dr n. med. Sebastian Kwiatek
dr n. med. Sebastian Kwiatek

Specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatra

dr Zbigniewazan
dr Zbigniew Mazan

Specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

mgr Dorota Machowska
mgr Dorota Machowska

Dietetyk

mgr Magdalena Mleczko
mgr Magdalena Mleczko

Psycholog

Grażyna Dobek
Grażyna Dobek

Administracja, koordynator ds. pacjentów bariatrycznych

Ewa Soja - Olejarz
mgr Ewa Soja – Olejarz

Pielęgniarka endoskopowa oraz konsultant

Dowiedz się więcej o chirurgicznym leczeniu otyłości

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej
Czym jest bariatria?

Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości.

Na czym polega operacja bariatryczna?

Operacje bariatryczne dedykowane są osobom, u których mimo leczenia zachowawczego (diety i ćwiczenia) nie dochodzi do utraty masy ciała. Podczas operacji bariatrycznej zmniejszany jest żołądek (sposób zmniejszenia żołądka zależy od wybranej metody).

Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka?

Cena zależy od wybranej techniki zmniejszenia żołądka. Na przykład balon żołądkowy to koszt od 7500-9700 zł. Plikacja żołądka to koszt około 14 tysięcy. Cena zabiegu zmniejszenia żołądka zależy od wielu czynników, w tym również od kwalifikacji zespołu bariatrycznego, który przeprowadza operację i przygotowuje pacjenta do nowego życia.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan