
Balon żołądkowy ORBERA365 to umieszczany w żołądku miękki, silikonowy balon wypełniony solą fizjologiczną. Dzięki dość znacznej objętości, powoduje uczucie sytości i po niewielkim posiłku, pacjent jest syty. Dzięki niemu nie jest w stanie spożyć takiej ilości jedzenia jak do tej pory.
Metoda wprowadzenia balonu jest nieinwazyjna (bezoperacyjna) w pełni odwracalna. Stworzona w celu wspomagania utraty wagi ciała przy równoczesnym wprowadzeniu racjonalnego sposobu odżywiania.
Pacjent pomimo założenia balonu musi przestrzegać zasad zdrowego żywienia i prowadzić aktywny tryb życia, aby procedura przyniosła w pełni oczekiwany efekt.
Na czym polega zmniejszenie żołądka balonem żołądkowym?
Zabieg założenia balonu żołądkowego polega na wprowadzeniu specjalnego silikonowego balonika przy pomocy endoskopu przez gardło i przełyk do żołądka. Balon wypełnia się solą fizjologiczną do objętości od 400 do 700 ml. w zależności od wielkości żołądka. Wykonany ze specjalnego tworzywa odpornego na działanie kwasów trawiennych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka metodą balonu żołądkowego?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.
Balon może pozostać w żołądku od 6 do 12 miesięcy zależnie od wskazań medycznych. Po okresie wyznaczonym przez lekarza, balon usuwany jest metodą endoskopową. Dla jak największego komfortu pacjenta podczas zabiegu, procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa około 30 min, po którym pacjent pozostaje kilka godzin na obserwacji.
Poznaj nasz zespół specjalistów
Pierwsze dni po zabiegu zmniejszenia żołądka balonem
W pierwszych dniach po włożeniu balonu, pacjent czuje się niekomfortowo. Mogą wystąpić nudności, wzdęcia, biegunki i skurcze – żołądek musi przyzwyczaić się do balonu. Dolegliwości te zwykle mijają po kilku dniach, a w razie konieczności lekarz może zlecić zażywanie łagodzących leków.
Koordynator ds. pacjentów bariatrycznych
Zadzwoń pod numer 730 350 502.
Przeciwskazania do balonu żołądkowego
- Stan zapalny przełyku, żołądka, przewodu pokarmowego,
- Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy
- Nowotwór
- Choroba Crohna
- Wcześniejsze operacje żołądka
- Żylaki przełyku lub inne wrodzone lub nabyte anomalie przewodu pokarmowego
- Duża przepuklina rozworu przełykowego
- Ciąża i karmienie piersią
Jakie efekty daje balon żołądkowy?
Średnia utrata wagi, jakiej pacjent może się spodziewać po 6 miesiącach od założenia balonu, to około 15 – 20 kg. Redukcja masy ciała zależy jednak od wprowadzenia aktywności fizycznej oraz zmiany sposobu odżywiania i rodzaju spożywanych pokarmów.
Poznaj wszystkie metody zmniejszania żołądka w Klinice Mazan.
Interdyscyplinarny zespół bariatryczny
Dowiedz się więcej o chirurgicznym leczeniu otyłości
Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości.
Operacje bariatryczne dedykowane są osobom, u których mimo leczenia zachowawczego (diety i ćwiczenia) nie dochodzi do utraty masy ciała. Podczas operacji bariatrycznej zmniejszany jest żołądek (sposób zmniejszenia żołądka zależy od wybranej metody).
Plikacja żołądka
Rękawowa resekcja żołądka
Wyłączenie żołądka
Balon żołądkowy
Endoskopowa Plastyka Żołądka metodą OverStitch
Cena zależy od wybranej techniki zmniejszenia żołądka. Na przykład balon żołądkowy to koszt od 7500-9700 zł. Plikacja żołądka to koszt około 14 tysięcy. Cena zabiegu zmniejszenia żołądka zależy od wielu czynników, w tym również od kwalifikacji zespołu bariatrycznego, który przeprowadza operację i przygotowuje pacjenta do nowego życia.