Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Gastroskopia

Gastroskopia - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Gastroskopia inaczej panendoskopia, to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to badanie endoskopowe, które wykonuje się wprowadzając przez gardło giętką rurkę z optyką i źródłem zimnego światła przełyk do żołądka, bez potrzeby cięć chirurgicznych. Badanie pozwala lekarzowi na bardzo dokładne oglądnięcie i ocenę tego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania można zdiagnozować obecność Helicobacter pylori, pobrać fragment błony śluzowej do dalszego badania, a nawet zaopatrywać krwawiące owrzodzenia, usuwać polipy, leczyć wczesną postać raka. Jest to jedno z najlepszych badań w diagnostyce i leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Wskazania do badania

1. Podejrzenie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego takich jak: rak przełyku, rak żołądka, chłoniak żołądka
2. Choroba wrzodowa 
3. Przełyk Barretta 
4. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego 
5. Diagnostyka celiakii 
6. Badanie przed zabiegami operacyjnymi 
7. W celu zamknięcia żylaków, usuwania polipów. 

Przeciwwskazanie do wykonania badania

1. Choroba wieńcowa 
2. Niewydolność krążenia 
3. Niedawno przebyty zawał serca 
4. Niewydolność oddechowa 
5. Podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego 

Przygotowanie

Na sześć godzin przed badaniem gastroskopowym nie należy niczego jeść ani pić. Leki zażywane na stałe należy przyjąć rano popijając niewielką ilością wody. Na kilka godzin przed gastroskopią nie należy palić papierosów ani żuć gumy. Pacjenci, stosujący leki zmniejszające krzepliwość krwi, powinni przed badaniem je odstawić lub zmienić na inne. Należy to zrobić po konsultacji z lekarzem. Należy wyjąć z jamy ustnej ruchome protezy, kolczyki itp., Po badaniu nie należy pić i jeść przez 2 godziny (istnieje ryzyko zachłyśnięcia)

Badanie 

Uważne słuchanie i wykonywanie poleceń oraz pozytywne nastawienie do badania jest podstawową kwestią, aby badanie odbyło się szybko i jak najbardziej komfortowo dla pacjenta. 

W trakcie badania najbardziej nieprzyjemnym momentem jest zwykle przełknięcie aparatu. W celu zmniejszenia odruchu wymiotnego stosuje się zazwyczaj spray z lidokainą, który działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową. Istnieje również możliwość podania leków uspokajających lub wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Do znieczulenia wymagana jest kwalifikacja anestezjologiczna. Samo badanie zwykle nie jest bolesne, można jednak odczuwać pewien dyskomfort związany z ruchami aparatu. W trakcie badania mogą występować odruchy wymiotne oraz odbijanie. Po badaniu może wystąpić przejściowo chrypka, ból gardła lub brzucha. 

Po badaniu, w zależności od znieczulenia zastosowanego podczas badania, pacjent może wrócić do normalnych czynności lub musi pozostać pod opieką personelu medycznego. Wynik badania otrzymają Państwo po badaniu. O wszystkich zaleceniach zostaną Państwo poinformowani na rejestracji w dniu umówienia na badanie.

Chcesz umówić się na zabieg gastroskopii? Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan