Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Żylaki

Chirurgia naczyniowa - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Żylaki jest to problem, który jak sama nazwa wskazuje dotyczy naczyń żylnych – a najczęściej tych usytuowanych w kończynach dolnych. W definicji medycznej są to poszerzenia żył powierzchownych rzadziej głębokich w kształcie workowatym bądź wrzecionowatym, którym towarzyszą charakterystyczne wydłużenia, skręty oraz widoczne na skórze uwypuklenia.

Powstawanie żylaków

Do powstawania dochodzi w momencie, w którym głębiej umiejscowione żyły tzw. żyły głębokie ulegają dużym przeciążeniom. Powodują, iż przepływająca w naczyniach żylnych krew ulega procesowi cofania się do żył powierzchownych, czyli tych płycej ułożonych. Z powodu budowy anatomicznej żyły powierzchowne nie są przystosowane to transportowania dużej ilości krwi. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji powoduje poszerzenie ściany naczynia, jego nadmierne uwypuklenie oraz ewentualne skręcenie, które w niektórych przypadkach widoczne są przezskórnie. W konsekwencji powstałego procesu dochodzi do rozwinięcia się licznych procesów zapalnych oraz zastoju krwi spowodowanego rozciągniętymi ścianami żyły.

Chcesz umówić się na leczenie żylaków w Katowicach?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Rodzaje żylaków

W przypadku żylaków jak i również w przypadku wielu innych chorób wyróżniamy pewną ich klasyfikację. Możemy je podzielić na:

  • Żylaki pierwotne – dotyczą one ¾ osób, u których stwierdzona została ta dolegliwość. Powstawanie żylaków pierwotnych jest wynikiem wrodzonego braku zastawek, nieprawidłowej angiogenezy (powstawania naczynia) lub zaburzonej syntezy (łączenia się) elastyny i kolagenu w obrębie ścian naczyń żylnych.
  • Żylaki wtórne – powstają w wyniku niewydolności żył głębokich, przebytej zakrzepicy żył, bądź w wyniku urazu czy też stanów zapalnych żył powierzchownych.

Objawy żylaków

  • widoczne przezskórne poszerzone żyły powierzchowne, które wyglądem przypominają sznury bądź sploty o ciemnym zabarwieniu z wyczuwalnymi uwypukleniami,
  • występowanie obrzęków nóg oraz stóp,
  • tępy lub piekący ból, występujący szczególnie po dłuższym staniu
  • uczucie ciężkości nóg,
  • swędzenie oraz mrowienie,
  • kurcze mięśni

Początkowo występujące objawy mają postać łagodną, jednak u niektórych osób z zaawansowaną postacią tego schorzenia mogą wystąpić również owrzodzenia, przebarwienia bądź nawet egzema.

Diagnostyka żylaków

Głównym badaniem wykonywanym w diagnostyce żylaków jest badanie USG doppler. Jest to nie inwazyjne badanie ultrasonograficzne, które ma na celu sprawdzenie przepływu krwi, ocenę występujących żylaków, zdiagnozowanie występowania zakrzepicy żylnej a w późniejszym czasie kontrolę zespołu pozakrzepowego.

Umów się na konsultację w sprawie omówienia sposobu leczenia żylaków. Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Sposoby leczenia żylaków w Katowicach – Klinika Chirurgii Mazan

1. Skleroterapia farmakologiczna
– jest to najpopularniejsza metoda w przypadku występowania pajączków bądź żylaków we wczesnym stadium, która stanowi rewelacyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych.
Zabieg ten polega na podawaniu do uszkodzonej żyły środków farmakologicznych, które powodują zwłóknienie i zamknięcie światła nowo powstałego naczynia, którym jest żylak a następnie jego wchłonięcie i wyłączenie z układu żylnego. Ilość zastosowanych iniekcji oraz stężenie podawanego preparatu uzależnione są od wielkości zmienionego chorobowo naczynia. Procedura ta jest bezbolesna i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia, a czas jej trwania to zazwyczaj około pół godziny. Do usunięcie niewielkich żylaków przeciętnie wystarczy jeden zabieg, natomiast w przypadku większych zmian konieczne jest przeprowadzenie serii ostrzykiwań.

2. Miniflebektomia
– zwana inaczej „szydełkowaniem żył”, jest zabiegiem małoinwazyjnym. Polega na wykonaniu małego nacięcia skalpelem, wyciągnięciu zmienionej chorobowo żyły ponad powierzchnię skóry a na koniec związanie jej końców i wycięcie. W zdecydowanej większości przypadków do wykonania zabiegu wystarczy zastosowanie jedynie znieczulenia miejscowego w miejscu poddawanemu zabiegowi. Zabieg ten stanowi również fantastyczne połączenie w przypadku wykonywania skleroterapii bądź laserowego zamykania głównych pni żylnych.

3. Kroscetomia
– zabieg polega na wysokim podwiązaniu żyły odpiszczelowej (tuż przy żyle udowej) i zamknięcie wszystkich dopływów ujścia. Metoda ta jest stosowana w przypadku wystąpienia bezwzględnego przeciwwskazania do kompletnego usunięcia żylaków.

4. Safenektomia
– jest to zabieg chirurgiczny mający zastosowanie w przypadku dużych żylaków kończyn dolnych z zajęciem zmianami żyły odpiszczelowej. Zabieg ten polega na tzw strippingu, czyli wprowadzeniu specjalnej sondy do wnętrza naczynia i mechanicznego usunięcia żyły zmienionej chorobowo.

5. Flebektomia – chirurgiczne usuwanie żylaków
– metoda ta polega na chirurgicznym usunięciu żylakowato zmienionych żył. Zabiegi te wykonywane są przy pomocy zastosowania znieczulenia ogólnego pod opieką lekarza anestezjologa.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan