Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Kapsuła endoskopowa

kapsuła endoskopowa

Kapsuła endoskopowa to najnowocześniejsza metoda pozwalająca w nieinwazyjny i bezpieczny sposób zdiagnozować przyczyny chorób przewodu pokarmowego, głównie jelita cienkiego. Diagnostyka jelita cienkiego jest utrudniona i niestety często niemożliwa za pomocą gastroskopii czy kolonoskopii. Dlatego też badanie uznawane jest za unikalne i traktowane jako niezastąpiona metoda diagnostyczna.

Zabieg polega na połknięciu przez pacjenta kapsułki, przypominającej wielkością preparat witaminowy. W kapsułce PillCam znajduje się miniaturowa kamerka, która przesuwając się za pomocą perystaltyki wykonuje tysiące zdjęć przewodu pokarmowego przekazując je do odbiornika noszonego na pasku pacjenta w trakcie badania. Do ciała pacjenta przyklejone są też w tym czasie elektrody.

Jakie są wskazania do badania kapsułą endoskopową?

Podczas badania, do którego wykorzystana jest kapsuła endoskopowa PillCam oceniany jest wygląd śluzówki przewodu pokarmowego oraz zmian jakie tam zachodzą. Endoskopia kapsułkowa umożliwia lekarzowi określenie przyczyn nawracających lub przewlekłych dolegliwości układu pokarmowego. Najważniejszymi wskazaniami są:

  • Niewyjaśnione przewlekłe biegunki, bóle brzucha, utrata masy ciała
  • Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza
  • Choroba Leśniowskiego – Crohna lub jej podejrzenie
  • Celiakia
  • Polipy jelita cienkiego
  • Niezdiagnozowane za pomocą gastroskopii czy kolonoskopii krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Diagnostyka uszkodzeń po stosowaniu radioterapii czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Przebieg badania endoskopii kapsułkowej

Niezwykle istotne jest przygotowanie się pacjenta do tego badania. Aby zdjęcia przewodu wyszły jak najdokładniej musi on wcześniej oczyścić swój przewód pokarmowy. Osoba badana w dniu zabiegu jest na czczo a zanim połknie kapsułkę powinna wypić 500 ml wody niegazowanej aby zwiększyć przejrzystość obrazu przesyłanego przez kapsułkę.

Przez cały czas trwania badania pacjentowi nie wolno nic jeść ani pić zawiesistych napojów. Dozwolona jedynie jest woda niegazowana, klarowny sok czy herbata. Przygotowanie do zabiegu obejmuje także specjalną dietę na kilka dni przed jego wykonaniem oraz zastosowanie środków przeczyszczających, tak jak ma to miejsce w przypadku kolonoskopii.

Umów się na zabieg endoskopii kapsułkowej
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

endoskopia kapsułkowa

Osoba badana zobowiązana jest do przekazania lekarzowi wszystkich istotnych informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz przyjmowanych lekach. Podczas 12 godzin przesyłania obrazów przez kapsułkę, pacjent może wykonywać codzienne czynności. Powinien jednak unikać urządzeń, które wytwarzają pole elektromagnetyczne jak np. kuchenki mikrofalowe, rezonanse magnetyczne czy radiowe wieże transmisyjne. Po zakończeniu badania kapsuła endoskopowa jest wydalana z organizmu w naturalny sposób. Kapsuła endoskopowa jest urządzeniem jednorazowym i po badaniu można ją wyrzucić.

Przeciwwskazania do badania kapsułą endoskopową

Kapsuła endoskopowa i całe badanie wykonane za jej pomocą jest bezpieczne, nieinwazyjne a pacjenci dobrze je tolerują. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do zastosowania tego innowacyjnego zabiegu:

  • rozruszniki serca lub inne urządzenie medyczne
  • zwężenia lub przetoki w jelitach
  • znaczne zaburzenia perystaltyki jelit
  • ciąża
  • zaburzenia połykania

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu endoskopii kapsułkowej? Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Rodzaje kapsułek endoskopowych

Stworzono kilka rodzajów kapsułek PillCam®, każda specjalizuje się w badaniu innego odcinka przewodu pokarmowego. Przykładowo kapsułka PillCam® SB3 (SB ang. small bowel – jelito cienkie) posiada jedną kamerę wykonującą 2-6 obrazów na sekundę, szeroki kąt widzenia i zwiększoną pojemność baterii. Z kolei w badaniu okrężnicy czyli jelita grubego specjalizuje się kapsułka PillCam™ COLON 2. Posiada dwie kamery po obu stronach kapsuły endoskopowej i bardzo szeroki kąt widzenia. System optymalizuje jej pracę, oszczędzając energię przed dotarciem do jelita grubego. W zależności od sytuacji pacjenta, lekarz przed zabiegiem dobiera odpowiednią kapsułkę PillCam®.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan