ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Rejestracja
+48 32 255 38 32
+48 691 476 095
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Zespół interdyscyplinarny w bariatrii

Rola zespołu interdyscyplinarnego w bariatrii

Otyłość jest coraz poważniejszym problemem naszego społeczeństwa. Wielu pacjentów decyduje się na chirurgiczne leczenie otyłości. Jednak aby terapia była skuteczna oraz efektywna, potrzebny jest cały zespół lekarzy, gdyż zajmą się pacjentem w wielu różnych aspektach.

Zespół interdyscyplinarny w bariatrii – członkowie

Pacjent poddany leczeniu bariatrycznemu musi być odpowiednio do niego przygotowany pod względem fizycznym oraz psychicznym. Właściwa opieka w trakcie i po leczeniu zapewni bezpieczeństwo i osiągniecie celu leczenia oraz utrzymanie go. Z tego względu niezbędny jest zespół interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą:

  • koordynator;
  • chirurg;
  • dietetyk;
  • psycholog;
  • anestezjolog;
  • pielęgniarka.

Rola poszczególnych członków zespołu

Każdy członek zespołu pełni ważne funkcje podczas leczenia pacjentów z otyłością. Odpowiednia współpraca zespołu ze sobą nawzajem oraz pacjentem jest podstawą do osiągnięcia sukcesu terapii.

Koordynator mam za zadanie udzielanie informacji na temat możliwych metod leczenia, kontrolowanie procesów przygotowawczych do zabiegu. Ustalanie terminów i koordynację spotkań z lekarzem prowadzącym, dietetykiem i psychologiem. Współpracowanie z pacjentem w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i osiągnięcia pożądanego wyniku terapeutycznego.

Kwalifikuje pacjenta do leczenia, ustala rodzaj planowanej operacji, ocenia przygotowanie pacjenta do zabiegu. Kieruje go na niezbędne konsultacje oraz badania. Informuje o możliwych powikłaniach oraz efektach operacji i uzyskuje świadomą zgodę pacjenta na leczenie.

Opracowuje dla chorego dietę na okres pooperacyjny, dzięki której okres rekonwalescencji chory przechodzi bez dolegliwości i komplikacji. Dietetyk może pomóc w ustaleniu indywidualnych zaleceń żywieniowych, uwzględniając osobiste preferencje pacjenta, jest w stanie dobrać produkty wskazane i przeciwwskazane do stanu zdrowia danej osoby, uwzględniając zalecenia lekarskie.

Kontroluje stan psychiczny pacjenta i wspiera go po operacji. Ocenia także szansę na wyleczenie otyłości i przygotowuje mentalnie chorego do zabiegu. Opieka psychologa pozwala na zwiększenie motywacji do zmiany nawyków zdrowotnych po operacji.

  • Anestezjolog

Anestezjolog pełni rolę anioła stróża podczas zabiegu. Znieczula chorego i dba o jego bezpieczeństwo, dzięki czemu chirurg może skupić się na polu operacyjnym. Anestezjolog zajmuje się pacjentem także po zabiegu.

  • Pielęgniarka

Pielęgniarka uczestniczy w przygotowaniu pacjenta do zabiegu oraz zajmuje się nim po operacji i przygotowuje do samoopieki.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan