Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Zespół interdyscyplinarny w bariatrii

Rola zespołu interdyscyplinarnego w bariatrii

Otyłość jest coraz poważniejszym problemem naszego społeczeństwa. Wielu pacjentów decyduje się na chirurgiczne leczenie otyłości. Jednak aby terapia była skuteczna oraz efektywna, potrzebny jest cały zespół lekarzy, gdyż zajmą się pacjentem w wielu różnych aspektach.

Zespół interdyscyplinarny w bariatrii – członkowie

Pacjent poddany leczeniu bariatrycznemu musi być odpowiednio do niego przygotowany pod względem fizycznym oraz psychicznym. Właściwa opieka w trakcie i po leczeniu zapewni bezpieczeństwo i osiągniecie celu leczenia oraz utrzymanie go. Z tego względu niezbędny jest zespół interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą:

  • koordynator;
  • chirurg;
  • dietetyk;
  • psycholog;
  • anestezjolog;
  • pielęgniarka.

Poznaj metody zmniejszania żołądka w Klinice Mazan.

Rola poszczególnych członków zespołu

Każdy członek zespołu pełni ważne funkcje podczas leczenia pacjentów z otyłością. Odpowiednia współpraca zespołu ze sobą nawzajem oraz pacjentem jest podstawą do osiągnięcia sukcesu terapii.

Koordynator mam za zadanie udzielanie informacji na temat możliwych metod leczenia, kontrolowanie procesów przygotowawczych do zabiegu. Ustalanie terminów i koordynację spotkań z lekarzem prowadzącym, dietetykiem i psychologiem. Współpracowanie z pacjentem w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i osiągnięcia pożądanego wyniku terapeutycznego.

Kwalifikuje pacjenta do leczenia, ustala rodzaj planowanej operacji, ocenia przygotowanie pacjenta do zabiegu. Kieruje go na niezbędne konsultacje oraz badania. Informuje o możliwych powikłaniach oraz efektach operacji i uzyskuje świadomą zgodę pacjenta na leczenie.

Opracowuje dla chorego dietę na okres pooperacyjny, dzięki której okres rekonwalescencji chory przechodzi bez dolegliwości i komplikacji. Dietetyk może pomóc w ustaleniu indywidualnych zaleceń żywieniowych, uwzględniając osobiste preferencje pacjenta, jest w stanie dobrać produkty wskazane i przeciwwskazane do stanu zdrowia danej osoby, uwzględniając zalecenia lekarskie.

Kontroluje stan psychiczny pacjenta i wspiera go po operacji. Ocenia także szansę na wyleczenie otyłości i przygotowuje mentalnie chorego do zabiegu. Opieka psychologa pozwala na zwiększenie motywacji do zmiany nawyków zdrowotnych po operacji.

  • Anestezjolog

Anestezjolog pełni rolę anioła stróża podczas zabiegu. Znieczula chorego i dba o jego bezpieczeństwo, dzięki czemu chirurg może skupić się na polu operacyjnym. Anestezjolog zajmuje się pacjentem także po zabiegu.

  • Pielęgniarka

Pielęgniarka uczestniczy w przygotowaniu pacjenta do zabiegu oraz zajmuje się nim po operacji i przygotowuje do samoopieki.

Czy zespół interdyscyplinarny prowadzi również opiekę pooperacyjną?

Tak, zespół interdyscyplinarny prowadzi opiekę pooperacyjną, aby monitorować postępy pacjenta, pomagać w adaptacji do nowego stylu życia, dostosować dietę i aktywność fizyczną, oraz wspierać pacjenta w procesie zdrowienia po operacji.

Czy pacjent ma dostęp do wszystkich specjalistów zespołu w trakcie całego procesu leczenia?

Tak, pacjent ma dostęp do wszystkich specjalistów z zespołu interdyscyplinarnego na różnych etapach leczenia. Współpraca między specjalistami pozwala na ciągłość opieki i lepsze efekty terapeutyczne.


Czy zespół interdyscyplinarny oferuje wsparcie psychologiczne pacjentom?

Tak, wsparcie psychologiczne jest kluczowym elementem opieki interdyscyplinarnej w bariatrii. Psycholodzy pomagają pacjentom radzić sobie z emocjonalnymi aspektami związanych z otyłością oraz przygotowują ich do zmiany stylu życia po operacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Interdyscyplinarny zespół bariatryczny

dr n. med.Grzegorz Kowalski
dr n. med.Grzegorz Kowalski

Specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatra

dr Zbigniewazan
dr Zbigniew Mazan

Specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

mgr Dorota Machowska
mgr Dorota Machowska

Dietetyk

mgr Magdalena Mleczko
mgr Magdalena Mleczko

Psycholog

Grażyna Dobek
Grażyna Dobek

Administracja, koordynator ds. pacjentów bariatrycznych

Dowiedz się więcej o chirurgicznym leczeniu otyłości:

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej
Czym jest bariatria?

Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości.

Na czym polega operacja bariatryczna?

Operacje bariatryczne dedykowane są osobom, u których mimo leczenia zachowawczego (diety i ćwiczenia) nie dochodzi do utraty masy ciała. Podczas operacji bariatrycznej zmniejszany jest żołądek (sposób zmniejszenia żołądka zależy od wybranej metody).

Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka?

Cena zależy od wybranej techniki zmniejszenia żołądka. Na przykład balon żołądkowy to koszt od 7500-9700 zł. Plikacja żołądka to koszt około 14 tysięcy. Cena zabiegu zmniejszenia żołądka zależy od wielu czynników, w tym również od kwalifikacji zespołu bariatrycznego, który przeprowadza operację i przygotowuje pacjenta do nowego życia.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan