Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Bariatria – przebieg leczenia

Leczenie otyłości Katowice - Klinika chirurgii Mazan

Przed operacją

Warunkiem wykonania zabiegu operacyjnego jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta. Wszelkie niepokojące objawy infekcji, np. kaszel, katar, temperatura czy nawet złe samopoczucie powinny być zgłoszone przed zabiegiem lekarzowi. Należy pamiętać o poinformowaniu lekarza o zmianach w stanie zdrowie, jakie zaszły od ostatniej rozmowy przed przyjęciem do szpitala. Pacjent, który przygotowuje się do zabiegu operacyjnego, powinien mieć świadomość, że stan uzębienia czy obecność innych, tak zwanych ognisk zakażenia, ma duże znaczenie i przekłada się na możliwość wystąpienia infekcji po zabiegu operacyjnym.

Przed zabiegiem

Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać:

  • palenia tytoniu
  • przyjmowania leków rozrzedzających krew (Acard, Polopiryna, Aspiryna, Polocard, Cholinex, Etopiryna, Alka-Selzer, Alka-Prim, Acesan, Asaltec, Xalerto oraz innych zawierających kwas acetylosalicylowy)
  • przyjmowania leków podnoszących ciśnienie krwi, o ile lekarz przygotowujący do zabiegu nie zaleci inaczej

Na 7 dni przed planowanym zabiegiem:

  • Zaleca się przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku np. Polprazol.
  • Pacjent zobowiązany jest przejść na dietę płynną. Optymalnie by była to dieta oparta na wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych preparatach odżywczych np. Cubitan lub Nutridrink. Ważne jest w tym okresie również odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się przyjmowanie minimum 1.5l płynów dziennie. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni w tym okresie uważniej monitorować poziom cukru we krwi.

W dniu planowanej operacji

  • Pacjent zobowiązany jest stawić się w klinice po starannej kąpieli całego ciała. Szczególnie istotne jest staranne zadbanie o higienę zagłębienia pępka. Nie należy stosować balsamu na obszary ciała, których będzie dotyczyła operacja. Należy również usunąć makijaż i ewentualnie piercing
  • Pacjent stawia się na zabieg bez biżuterii, w wygodnym, najlepiej luźnym ubraniu i butach na płaskim obcasie. Zaleca się unikanie garderoby, która wymaga zakładania przez głowę
  • W dniu zabiegu należy przyjąć stosowane na stałe leki, chyba że podczas konsultacji lekarskiej ustalono inaczej

Należy pamiętać, iż większość powikłań pooperacyjnych wywołanych jest niezastosowaniem się do zaleceń lekarskich obowiązujących przed i po zabiegu.

W okresie przed i po zabiegu zakazane są następujące produkty: wysokokaloryczne napoje, słodkie i słone przekąski, potrawy typu fast food, suszone owoce, orzechy, nasiona roślin oleistych (słonecznik, dynia, mak, sezam), potrawy ciężkostrawne, potrawy smażone, potrawy panierowane, tłuste mięsa, podroby, sery dojrzewające i pleśniowe, tłuste sosy zimne (majonez i inne bazujące na majonezie), tłuste sosy gorące, tłuste zupy, produkty wysoko przetworzone.

Kiedy zabieg może się nie odbyć

Pamiętajmy, iż lekarz operator lub anestezjolog może nie dopuścić pacjenta do operacji z następujących powodów:

  • przeziębienia, występowania wykwitów wywołanych wirusem opryszczki, zmian około-zębowych
  • zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, nadczynności lub niedoczynności tarczycy
  • nieprawidłowych wyników zleconych badań lekarskich lub ich nie dostarczenia
  • nieuregulowania kwestii finansowych przed zabiegiem

W dniu zabiegu

W dniu zabiegu pacjent powinien stawić się na wyznaczoną godzinę przez pracownika rejestracji w Klinice chirurgii Mazan. Pacjent podpisuję zgody na zabieg, reguluje płatność i zostaje przyjęty na oddział, gdzie przebywa w jedno lub dwuosobowej sali. Na oddziale pacjent zostaje przygotowany do zabiegu. Pielęgniarka dokona pomiaru temperatury, ciśnienia krwi i tętna oraz wagi ciała. Wyjaśni również, czego należy się spodziewać na sali operacyjnej i jak przygotować się do zabiegu. Pacjent zostanie poproszony o wykąpanie się z użyciem specjalnego płynu dezynfekująco-myjącego oraz przebranie w jednorazowe sterylne ubranie operacyjne. Zdjęcie wszelkiej biżuterii, protez zębowych, soczewek kontaktowych oraz zmycie makijażu. Zostanie również założony do żyły cienką elastyczną igłę (Venflon), przez którą zostanie podana premedykacja czyli leki przygotowujące do zabiegu. Kolejność zabiegów jest ustalana po zbadaniu wszystkich pacjentów przez lekarza operatora i lekarza anestezjologa. Podczas wizyty przedoperacyjnej lekarza operatora do zabiegów które tego wymagają, na skórę naniesione zostaną niezbędne rysunki oraz wykonany zostanie komplet zdjęć do dokumentacji medycznej. W asyście pielęgniarki anestezjologicznej pacjent zostanie przewieziony na salę operacyjną wózkiem.

Po zabiegu operacyjnym

Bezpośrednio po zabiegu pacjent zostanie umieszczony w sali pooperacyjnej, w późniejszym okresie pacjent zostaje przetransportowany do swojej sali. Po operacji pielęgniarka zadba o monitorowanie tętna, ciśnienia, temperatury ciała oraz komfort w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych. Aby pacjent mógł opuścić Klinikę musi mieć dobre samopoczucie, poruszać się samodzielnie. Lekarz operator dokonuje wypisu po badaniu obrazowym pacjenta oraz ustaleniu dalszego postępowania jak i wypisania niezbędnych leków. Od pracownika rejestracji pacjent otrzymuje, dostarczony komplet wyników badań, recepty, karty informacyjne z przebytego leczenia w Klinice wraz z niezbędnymi numerami telefonów oraz zwolnienie L4. Pacjent w ciągu 48 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie spożywanie napojów alkoholowych. Zabrania się używania leków tj. aspiryna i jej pochodne oraz spożywania napojów podnoszących ciśnienie krwi, tj. kawa, mocna herbata, coca-cola, red bull i podobne. Osoby przebywające w naszej Klinice mają do dyspozycji pokoje wypoczynkowe z łazienką wyposażone w instalację przyzywającą pielęgniarki, telewizję kablową oraz dostęp do internetu. Odwiedziny przez osoby zaprzyjaźnione możliwe są w godzinach od 09:00 do 18:00.

Żywienie po zabiegu

Po zabiegu bariatrycznym pacjenta obowiązuje specjalna dieta, która w okresie pierwszych dwóch tygodni po wykonaniu zabiegu jest najbardziej restrykcyjna. Dieta pacjenta powinna składać się z niewielkich ilości pokarmu, trzeba także zwracać dużą uwagę na picie odpowiedniej ilości wody, aby nie doszło do odwodnienia. W naszej Klinice pacjent po zabiegu bariatrycznym otrzymuje przewodnik żywieniowy, skierowany do osób po zabiegu. Ponadto zostaje wyposażony w szczegółowy plan diety rozpisany do 8 tygodnia po zabiegu. Pacjent otrzymuje również numery kontaktowe do lekarza operatora, dietetyka oraz rejestracji, dzięki czemu może zasięgnąć porady kiedy zajdzie taka potrzeba lub pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Pacjent otrzymuje także przewodnik, dzięki któremu dowie się jak radzić sobie z niepożądanymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak np.: odczuwania pełności w nadbrzuszu, odbijanie, nudności, wymioty.

Wizyty kontrolne

Pierwsza wizyta kontrolna po operacji odbywa się ok. 7-10 doby po zabiegu i ma ona na celu kontrolę stanu zdrowia pacjenta oraz zdjęcie szwów. Kolejna wizyta kontrolna planowana jest po 3 i 6 miesiącach od wykonania operacji. Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza masę ciała, omawia ewentualnie występujące problemy oraz koryguje nawyki żywieniowe.

Co zabrać ze sobą, udając się na operację?

Zalecamy zabranie ze sobą:

  • przyborów toaletowych oraz szczotkę i gumkę do włosów (w przypadku osób z długimi włosami)
  • obuwia zmiennego
  • piżamę – najlepiej dwuczęściową, z rozpinaną górą
  • czystą bieliznę na zmianę oraz luźne, łatwe do założenia ubranie
  • dowód osobisty
  • oryginały wyników badań
  • pojemniki na szkła kontaktowe, protezy dentystyczne (jeśli pacjent takowych używa)
  • leki przyjmowane na stałe

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan