Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Chirurgia bariatryczna w Klinice chirurgii Mazan – skuteczność rękawowej resekcji żołądka

chirurgia bariatryczna, rękawowa resekcja żołądka

Chirurgia bariatryczna stanowi innowacyjne podejście do leczenia otyłości. Skupia się nie tylko na redukcji masy ciała, ale także przyczynia się do znaczącej poprawy jakości życia pacjentów. Na czym konkretnie polega ta metoda leczenia otyłości? Co warto o niej wiedzieć?

Chirurgia bariatryczna – podstawowe informacje

Bariatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, badaniem przyczyn, stosowaniem profilaktyki i wreszcie – leczeniem otyłości i nadwagi. Do bariatrii zalicza się również metody chirurgiczne, takie jak zmniejszenie żołądka. Chirurdzy, którzy specjalizują się w operacjach mających na celu leczenie otyłości, nazywani są chirurgami bariatrami.

Wprowadzenie tego typu interwencji chirurgicznych otwiera nowe perspektywy w zakresie skutecznego radzenia sobie z problemem otyłości, będącego jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Dlatego też bariatria jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Obecnie celem lekarzy nie jest jedynie fizyczne pomniejszenie żołądka, ale przywrócenie prawidłowego funkcjonowania mechanizmów neurohormonalnej regulacji odczuwania głodu i sytości.

Rękawowa resekcja żołądka – na czym polega i kiedy jest stosowana?

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów w ramach chirurgii bariatrycznej jest rękawowa resekcja żołądka. Procedura ta obejmuje starannie zaplanowane zmniejszenie żołądka o 65 do 80 procent, co prowadzi do zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu oraz modyfikacji procesu trawienia i wchłaniania. Nazwa zabiegu swoją nazwę czerpie od kształtu, który po operacji przyjmuje żołądek.

Równocześnie w trakcie zabiegu eliminuje się część żołądka odpowiedzialną za produkcję hormonów związanych z uczuciem głodu. Zabieg ten, z racji swojej efektywności, jest zalecany zwłaszcza w przypadku pacjentów z otyłością oporną na dietetyczne sposoby utraty wagi i w zaburzeniach hormonalnych. Statystyki wskazują, że w ciągu roku od operacji możliwe jest utracenie od 50 do nawet 80 procent nadmiarowych kilogramów.

Rękawowa resekcja żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zwykle trwa do 1,5 godziny i przeprowadzana jest z pomocą techniki laparoskopowej. Chirurg bariatra dokonuje nacięć na skórze brzucha o szerokości do 2 cm, przez które wprowadza narzędzia, kamerę i światło. Tytanowymi zszywkami zamyka się boczną ścianę żołądka oraz wycina nadmiar tkanek rozciągniętego żołądka.

Nim zabieg zostanie zakończony, przeprowadzana jest tzw. próba szczelności, zakładane są szwy i opatrunki. Po zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice przez dwie doby. Po powrocie do domu pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, w kontekście sposobu odżywiania, jadłospisu, stosowanych leków i podejmowanych aktywności.

Ośrodek leczenia otyłości w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu operacji i wspiera w dążeniu do poprawy zdrowia, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych pod numerem telefonu 730 350 502.

Długoterminowe efekty i wsparcie pooperacyjne w Klinice chirurgii Mazan

Zalety rękawowej resekcji żołądka nie kończą się na etapie samego zabiegu. Klinika chirurgii Mazan wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując kompleksowy program wsparcia pooperacyjnego. Długoterminowe efekty obejmują utrzymanie redukcji masy ciała oraz poprawę chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Istotnym elementem rehabilitacji jest również odpowiednie wsparcie psychologiczne i dietetyczne. Klinika chirurgii Mazan zatrudnia wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy nie tylko pomagają w adaptacji do nowego stylu życia, ale także dostosowują indywidualne plany leczenia i plany dietetyczne do unikalnych potrzeb każdego pacjenta. Podsumowując, chirurgia bariatryczna, a zwłaszcza rękawowa resekcja żołądka, stanowi nie tylko skuteczną metodę walki z otyłością, ale również szansę na trwałą poprawę jakości życia. Klinika chirurgii Mazan w Katowicach, jako lider w dziedzinie chirurgii bariatrycznej, gwarantuje profesjonalną opiekę oraz wsparcie na każdym etapie leczenia, sprawiając, że każdy pacjent może wstąpić na swoją drogę ku szczęśliwszemu i zdrowszemu życiu. Dla pacjentów, którzy obawiają się chirurgicznego leczenia otyłości, w naszym szpitalu dostępny jest jeszcze zabieg mniej radykalny, lecz równie skuteczny. Jest to OverStitch – endoskopowe zmniejszenie żołądka.

Poznaj wszystkie metody zmniejszenia żołądka w Klinice Mazan.

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan