Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Bariatria – metody leczenia

Leczenie otyłości Katowice - Klinika chirurgii Mazan - Pomniejszenie żołądka, metody zmniejszenia żołądka

Podstawową metodą leczenia otyłości jest leczenie zachowawcze, które ma na celu zmianę trybu życiu oraz dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jednak u pacjentów, którzy borykają się z nadwagą bądź otyłością, wskazane lub niezbędne jest leczenie chirurgiczne, którego celem zmniejszenie objętości żołądka lub jego wchłaniania. Jakie są metody zmniejszenia żołądka?

W naszej Klinice skupiamy się na wykonywaniu zabiegów zmniejszenia żołądka poprzez metodę laparoskopową, która ma na celu mniej inwazyjną ingerencję w organizm pacjenta, szybszy jego powrót do życia codziennego oraz ograniczenie wystąpienia powikłań po zabiegowych. Nad bezpieczeństwem pacjentów czuwa zespół specjalistów, składający się z chirurga, dietetyka, psychologa, koordynatora, anestezjologa i pielęgniarek.

Dowiedz się więcej o naszym zespole specjalistów bariatrycznych w Klinice Chirurgii Mazan.

Jakie są metody zmniejszenia żołądka?

Metoda przeprowadzenia zabiegu jest ustalana bezpośrednio z lekarzem operatorem na podstawie wywiadu lekarskiego, wyników badań, a także pomiaru współczynnika BMI oraz ewentualnie występujących chorób współistniejących. Po zabiegu pacjent pozostaje objęty specjalistyczną pomocą dotyczącą porad ze strony dietetyka, psychologa oraz pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Metody zmniejszenia żołądka w Klinice Mazan

Plikacja żołądka

Jest to stosunkowo nową procedurą zmniejszenia żołądka, która ma na celu zmniejszenie objętości żołądka poprzez zagłębienie dna wraz z krzywizną większą do wnętrza żołądka. Żołądek za pomocą szwów jest obszywany wzdłuż jego zewnętrznej krzywizny, dzięki czemu następuje redukcja pojemności o około 60-80%. Do zalet zabiegu możemy zaliczyć: odwracalność procedury, krótki okres hospitalizacji oraz brak konieczności usuwania części żołądka. Do wad natomiast zaliczamy trudniejsze przewidywanie utraty masy ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka (Sleeve Gastrectomy)

Coraz bardziej popularna i obfita w efekty procedura bariatryczna, która ma na celu usunięcie za pomocą endostaplerów około 4/5 żołądka – część tą potocznie nazywana jest mankietem. W efekcie pozostawiony zostaje wąski rękaw o pojemności około 100-150ml. Ujście znajdujące się u podstawy żołądka, które odpowiada za regulację opróżniania treści żołądkowej do jelita cienkiego pozostaje nienaruszone. Dzięki czemu funkcja żołądka pozostaje zachowana. Mniejszy żołądek oznacza dla pacjenta szybsze uczucie sytości oraz spożywanie mniejszej ilości posiłków, co w efekcie skutkuje utratą masy ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Wyłączenie żołądkowe (Gastric By-Pass, Mini Gastric By-Pass)

Ostateczna i wyjątkowo trudna do odwrócenia metoda zabiegu bariatrycznego. Jest to zabieg zawierający cechy operacji restrykcyjnej oraz ograniczającej wchłanianie.

Metoda zmniejszenia żołądka: Gastric By-Pass

Operacja polega na przecięciu żołądka i podzieleniu go na dwie odrębne części. Są nimi zbiornik żołądkowy oraz część wyłączona z pasażu. Do mniejszej części przyłączone zostaje jelito cienkie, gdzie powstaje pętla pokarmowa. Drugą część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostaje połączona z dalszą częścią jelita cienkiego.

Zmniejszenie żołądka metodą: Mini Gastric By-Pass

Podczas operacji z żołądka za pomocą szwów mechanicznych wycina się długi, wąski zbiornik o pojemności ok. 50ml, które ma za zadanie pełnić funkcję nowego żołądka. Następnie odmierzany pozostaje odcinek około 200cm jelita cienkiego i łączy je z nowo powstałym żołądkiem. W ten sposób oprócz wyraźnego ograniczenia przyjmowanego pokarmu równocześnie ogranicza się samo wchłanianie pokarmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy ORBERA365 umieszczamy w żołądku, co pozwala na zmniejszenie żołądka. Jest to miękki, silikonowy balon wypełniony solą fizjologiczną. Dzięki dość znacznej objętości, powoduje uczucie sytości i po niewielkim posiłku. Pacjent jest syty, tak więc dzięki niemu nie jest w stanie spożyć takiej ilości jedzenia jak do tej pory. Ta metoda zmniejszania żołądka jest nieinwazyjna (bezoperacyjna), a także w pełni odwracalna. Została stworzona w celu wspomagania utraty wagi ciała przy równoczesnym wprowadzeniu racjonalnego sposobu odżywiania u pacjenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Endoskopowa Plastyka Żołądka – OverStitch

Ta metoda zmniejszenia żołądka przeprowadzana jest za pomocą endoskopu ze specjalistycznym systemem szyjącym OverStitch. Z jego pomocą żołądek zostaje zmniejszany o około 60% bez konieczności jego usuwania. Jest to mało inwazyjny zabieg, który nie pozostawia rozległych blizn na jamie brzusznej, a sama rekonwalescencja jest znacznie krótsza. Podobnie jak w przypadku pozostałych metod zmniejszenia żołądka, również tutaj od pacjenta wymagane jest zaangażowanie w zdrowszy tryb życia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Interdyscyplinarny zespół bariatryczny

dr n. med.Grzegorz Kowalski
dr n. med.Grzegorz Kowalski

Specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatra

dr Zbigniewazan
dr Zbigniew Mazan

Specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

mgr Dorota Machowska
mgr Dorota Machowska

Dietetyk

mgr Magdalena Mleczko
mgr Magdalena Mleczko

Psycholog

Grażyna Dobek
Grażyna Dobek

Administracja, koordynator ds. pacjentów bariatrycznych

Dowiedz się więcej o chirurgicznym leczeniu otyłości:

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej
Czym jest bariatria?

Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości.

Na czym polega operacja bariatryczna?

Operacje bariatryczne dedykowane są osobom, u których mimo leczenia zachowawczego (diety i ćwiczenia) nie dochodzi do utraty masy ciała. Podczas operacji bariatrycznej zmniejszany jest żołądek (sposób zmniejszenia żołądka zależy od wybranej metody).

Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka?

Cena zależy od wybranej techniki zmniejszenia żołądka. Na przykład balon żołądkowy to koszt od 7500-9700 zł. Plikacja żołądka to koszt około 14 tysięcy. Cena zabiegu zmniejszenia żołądka zależy od wielu czynników, w tym również od kwalifikacji zespołu bariatrycznego, który przeprowadza operację i przygotowuje pacjenta do nowego życia.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan