Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Ośrodek leczenia otyłości – co oferuje i jak może Ci pomóc?

ośrodek leczenia otyłości katowice

Jak podaje NFZ, już co czwarty Polak jest otyły, a za sześć lat z tą chorobą może zmagać się aż 30% społeczeństwa (dane z 2022 roku). Gdzie szukać pomocy? W jaki sposób podchodzić do pacjentów, by kompleksowo zająć się problemem i rozpocząć odpowiedni plan leczenia?

Leczenie otyłości – kompleksowe podejście do każdego pacjenta

W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi u pacjenta nie nadwagę, ale już otyłość, specjalista zaproponuje wdrożenie odpowiedniego programu leczenia. Pacjent nie podejmuje tej decyzji samodzielnie – wcześniej trzeba będzie wykonać odpowiednie badania, profesjonalista przeprowadzi niezbędny i szczegółowy wywiad, a metoda leczenia zostanie dobrana indywidualnie. To nie wszystko – osoba, która bierze pod uwagę zabieg, powinna zostać otoczona również opieką psychologiczną, aby móc lepiej przygotować się do operacji, ale też jak najlepiej radzić sobie w okresie rekonwalescencji. To dla pacjenta całkowicie nowy rozdział w życiu, w którym wsparcie profesjonalistów jest bardzo ważne.

Czym jest bariatria i dlaczego jest tak skuteczna?

Bariatria to ogólna nazwa dla dziedziny medycyny, zajmującej się leczeniem otyłości. Obejmuje także zabieg chirurgiczny, mający na celu znaczne i trwałe zmniejszenie żołądka. Metodę uznaje się za jedną z najskuteczniejszych, ale aby zyskać gwarancję najwyższej jakości świadczenia usług, warto wybrać ośrodek, który posiada najlepiej wykwalifikowany personel, wysokiej klasy specjalistów i duże doświadczenie.

Nie bez znaczenia pozostaje holistyczne podejście do pacjenta, który wymaga opieki w różnych obszarach – niezbędne będzie wsparcie psychologiczne, doradztwo dietetyka, a także osoba, która będzie z pacjentem w stałym kontakcie. Taką ofertę posiada Klinika chirurgii Mazan – jedna z nielicznych, która została Certyfikowanym Ośrodkiem Leczenia Otyłości. Klinika powołała także koordynatora ds. pacjentów bariatrycznych, który pełni istotną rolę w kompleksowym leczeniu otyłości. Jest to osoba, która sama poddała się operacji bariatrycznej i po kilku latach od zabiegu może dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu leczenia otyłości. Dzięki profesjonalnemu zapleczu lekarze specjaliści mogą dobrać dla pacjenta najlepiej dostosowaną do przypadku metodę postępowania. Metody te możemy podzielić na:

Chirurgiczne leczenie otyłości

  • Plikacja żołądka – polega na zmniejszaniu pojemności żołądka, zawijając jego krzywiznę większą za pomocą szwów.
  • Rękawowa resekcja żołądka – polega na usunięciu za pomocą endostaplerów około 4/5 żołądka, by w efekcie mógł on pomieścić średnio 150-250 ml pokarmu.
  • Wyłączenie żołądka – wyróżniamy tu dwie metody. Gastric By-Pass dzieli żołądek na dwie części, jedna z nich zostaje wyłączona z pasażu. Druga, czyli Mini Gastric By-Pass polega na wycięciu wąskiego zbiornika o pojemności około 50 ml, który będzie pełnił funkcję nowego żołądka.

Endoskopowe leczenie otyłości

  • Balon żołądkowy – to rzeczywiście balon, wykonany z silikonu. Wypełniony jest solą fizjologiczną. Wprowadzony do żołądka, daje uczucie sytości. To nieinwazyjna metoda na leczenie otyłości.
  • OverStitch, czyli endoskopowa plastyka żołądka – metoda polega na zmniejszeniu żołądka o około 60% dzięki specjalistycznemu systemowi szyjącemu OverStitch.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Dlaczego pacjent bariatryczny wymaga kompleksowej opieki?

Otyłość to choroba, która obciąża nie tylko ciało, ale także psychikę. Pacjenci nie rzadko borykają się z obniżeniem nastroju, depresją, szeregiem innych schorzeń, nie są w stanie samodzielnie pilnować planu żywienia.

To dlatego Klinika chirurgii Mazan dba o każdy etap współpracy z pacjentem. Jak wygląda ścieżka postępowania?

  • Decyzję o operacji podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Konsultacja z doświadczonym lekarzem bariatrą jest bardzo istotna, podczas spotkania zleci on szereg niezbędnych badań oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad.
  • Osoba zakwalifikowana do operacji zacznie przygotowywać się do niej już dwa tygodnie wcześniej. Z kolei siedem dni przed operacją należy zmienić dietę, stosując się ściśle do zaleceń – pacjent zaczyna przyjmować odżywki wysokobiałkowe, suplementy diety, oraz całkowicie odstawia kawę i alkohol.
  • Po operacji dla pacjenta zaczyna się nowy rozdział w życiu. To od niego zależy, czy wykorzysta szansę i będzie trzymał się określonych zasad. Aby jak najlepiej poradzić sobie z wyzwaniem, warto skorzystać z opieki psychologa i dietetyka. W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości czy gorszego samopoczucia, takie wsparcie może okazać się kluczowe. W razie konieczności skontaktowania się z profesjonalistą, Klinika chirurgii Mazan pozostawia do dyspozycji koordynatora ds. pacjentów bariatrycznych.

Ośrodek leczenia otyłości prowadzi pacjenta borykającego się z otyłością od diagnozy, aż do okresu pooperacyjnego. Leczenie daje szansę na dłuższe i zdrowsze życie.

Czym zajmuje się Centrum leczenia otyłości w Klinice Mazan?

Centrum leczenia otyłości w Klinice Mazan specjalizuje się w kompleksowym podejściu do problemu nadwagi i otyłości. Oferuje różnorodne terapie, w tym m.in. chirurgiczne i niechirurgiczne metody redukcji wagi oraz wsparcie psychologiczne dla pacjentów z nadmierną masą ciała.

Jakie są dostępne metody leczenia otyłości w Klinice Mazan?

Centrum leczenia otyłości oferuje różnorodne metody leczenia, takie jak chirurgiczne zabiegi bariatryczne, balonowe zabiegi, dietoterapia, programy treningowe i wspomaganie farmakologiczne.

Jakie korzyści niesie za sobą leczenie otyłości w Klinice Mazan?

Leczenie otyłości w Centrum może przynieść szereg korzyści, takich jak redukcja masy ciała, poprawa zdrowia ogólnego, zmniejszenie ryzyka chorób związanych z otyłością, poprawa jakości życia i wzrost pewności siebie.

Chcesz umówić się na konsultacje ws. zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości:

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan