Kłykciny kończyste odbytu (łac. condylomata acuminata, brodawki skórne, zwane też brodawkami wenerycznymi lub płciowymi) spowodowane są zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego z grupy Papilloma virus (ang. human papillomavirus – HPV). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego, zmiany zazwyczaj rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z wirusem.
Kłykciny kończyste – objawy
- małe, bezbolesne, twarde grudki
- zmiany rumieniowo- złuszczające
- świąd
- pieczenie
- krwawienie lub wysięk
- ból – sporadycznie
Część zakażeń może przebiegać bezobjawowo bez widocznych dla oka zmian, a objawy często są mylone z hemoroidami.
Konsultacja lekarska
Podczas konsultacji lekarskiej, proktolog przeprowadzi z pacjentem wywiad, wykona badanie ogólne. W przypadku kłykcin nie może zajść potrzeba pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Wymienione badania nie wymagają specjalnego przygotowania, trwają chwilkę, a samo badanie jest całkowicie bezbolesne. Po dokonaniu badania i zebraniu potrzebnych informacji lekarz może zaproponować leczenie.
Chcesz umówić się na konsultacje w sprawie zabiegu? Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Przebieg leczenia
Leczenie operacyjne kłykcin jest konieczne, gdyż pozostawione rosną i mogą doprowadzić do poważnych powikłań: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Rozległe i nieleczone zmiany mogą prowadzić również do zwiększonego ryzyka rozwoju raka w zainfekowanej okolicy. W przypadku zaawansowanych zmian leczenie jest trudne i długotrwałe, istnieje możliwość nawrotów choroby i współistnienie z innymi chorobami. Leczenie zmian niewielkich odbywa się często za pomocą metod zachowawczych przy zastosowaniu środków farmakologicznych.
Oferta zabiegowa z zakresu proktologii
Kłykciny kończyste odbytu to brodawkowate zmiany skórne wywołane infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które pojawiają się w okolicach odbytu.
Najczęstsze objawy to swędzenie, pieczenie, dyskomfort oraz widoczne brodawki lub guzki wokół odbytu.
Leczenie obejmuje stosowanie miejscowych leków, krioterapię (zamrażanie zmian), laseroterapię lub zabieg chirurgiczny, w zależności od stopnia zaawansowania zmian i indywidualnych potrzeb pacjenta.