Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Choroba hemoroidalna

Leczenie hemoroidów Katowice - Klinika chirurgii Mazan

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze są normalną strukturą anatomiczną kanału odbytu, wypełnione krwią poduszeczki uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, ale nie opróżniają się z niej do końca. Schorzenie boleśnie wpływa na komfort pobytu w toalecie.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny powstania hemoroidów są nie do końca poznane, są rozległe i niezależne od wieku, sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia, niewystarczająca ilość błonnika w diecie i zbyt małe ilości płynów. W grupie ryzyka pojawienia się problemu są kobiety w ciąży, osoby zmagające się z otyłością, zaparciami, palące tytoń, a największą grupą ludzi narażonych są osoby po 50 roku życia.

Hemoroidy – objawy

  • krwawienie z odbytu (występuję najczęściej podczas wypróżniania)
  • świąd
  • pieczenie
  • upławy śluzowe
  • wypadanie hemoroidów poza kanał odbytu
  • ból – jest to objaw choroby już zaawansowanej

Kiedy udać się do specjalisty?

Nawet najmniejsze krwawienie powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty, nie leczona choroba hemoroidalna może prowadzić do poważnych schorzeń jak np. choroby jelita grubego, odbytnicy i odbytu a nawet do nowotworów.

Przebieg konsultacji

Podczas konsultacji lekarskiej, proktolog przeprowadzi z pacjentem wywiad, wykona badanie ogólne, oraz badanie odbytu. W razie konieczności zleci dodatkowe badania. Wymienione badania nie wymagają specjalnego przygotowania, trwają chwilkę, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, ale nie ból. Po dokonaniu badania i zebraniu potrzebnych informacji lekarz może zaproponować leczenie zachowawcze lub operacyjne.

prof. dr hab. n. med. Jacek Starzewski
prof. dr hab. n. med. Jacek Starzewski

Specjalizacja: proktologia

Umów się na konsultację leczenia hemoroidów
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Leczenie zachowawcze

Dieta

Należy przejść na dietę bogatą w błonnik oraz pić min. 2 litry wody dziennie. Działanie takie ma zapobiec powstawaniu zaparć.

Styl życia

Lekarz może zalecić rzucenie palenia, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie alkoholu, zmniejszenie wagi ciała.

Zalecenia higieniczne

Noszenie odpowiedniej bielizny, dbanie o higienę intymną, proktolog przedstawi szczegółowe postępowanie w warunkach domowych.

Nasiadówki

Nasiadówki czyli tzw. kąpiele ziołowe.

Leki

Wszystkie wyroby medyczne powinny zostać zlecone przez lekarza, ponieważ niektóre preparaty mogą być szkodliwe, a nawet zaostrzyć przebieg choroby.

Leczenie operacyjne

W Klinice chirurgii Mazan przeprowadza się Hemoroidektomię zamkniętą sposobem Fergusona. Operacja polega na wypreparowaniu guzka krwawniczego wraz z przerośniętym fałdem brzeżnym, podkłuciu szypuły naczyniowej, podwiązaniu guzka na obie strony i odcięciu, pierwotnym zaopatrzeniu rany ciągłym szwem wchłanianym. W tej odmianie rana jest zamknięta. Sądzi się ze metoda zyskała na aprobacie lekarzy dzięki temu, że okres pooperacyjny jest bardziej komfortowy, jest mniej bolesny, a rany goją się szybciej. Zabieg odbywa się przy asyście lekarza anestezjologa, który wraz z pacjentem ustala metodę znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić ból i krwawienie z okolicy operowanej. Pacjent opuszcza Klinikę po jednej dobie, z zaleceniami pooperacyjnymi, a w wyznaczonym terminie zjawia się na wizyty kontrolne.

Chcesz umówić się na konsultacje w sprawie zabiegu proktologii? Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Oferta zabiegowa z zakresu proktologii
Choroba hemoroidalna Katowice
Choroba hemoroidalna
Szczelina odbytu Katowice
Szczelina odbytu
Modelowanie ciała Katowice
Przetoka odbytu – ropień
Wycięcie torbieli włosowej Katowice
Wycięcie torbieli włosowej
Kłykciny kończyste Katowice
Kłykciny kończyste odbytu
Zapalenie odbytu Katowice
Zapalenie odbytu

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan