Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze są normalną strukturą anatomiczną kanału odbytu, wypełnione krwią poduszeczki uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, ale nie opróżniają się z niej do końca. Schorzenie boleśnie wpływa na komfort pobytu w toalecie.
Hemoroidy – przyczyny
Przyczyny powstania hemoroidów są nie do końca poznane, są rozległe i niezależne od wieku, sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia, niewystarczająca ilość błonnika w diecie i zbyt małe ilości płynów. W grupie ryzyka pojawienia się problemu są kobiety w ciąży, osoby zmagające się z otyłością, zaparciami, palące tytoń, a największą grupą ludzi narażonych są osoby po 50 roku życia.
Hemoroidy – objawy
- krwawienie z odbytu (występuję najczęściej podczas wypróżniania)
- świąd
- pieczenie
- upławy śluzowe
- wypadanie hemoroidów poza kanał odbytu
- ból – jest to objaw choroby już zaawansowanej
Kiedy udać się do specjalisty?
Nawet najmniejsze krwawienie powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty, nie leczona choroba hemoroidalna może prowadzić do poważnych schorzeń jak np. choroby jelita grubego, odbytnicy i odbytu a nawet do nowotworów.
Przebieg konsultacji
Podczas konsultacji lekarskiej, proktolog przeprowadzi z pacjentem wywiad, wykona badanie ogólne, oraz badanie odbytu. W razie konieczności zleci dodatkowe badania. Wymienione badania nie wymagają specjalnego przygotowania, trwają chwilkę, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, ale nie ból. Po dokonaniu badania i zebraniu potrzebnych informacji lekarz może zaproponować leczenie zachowawcze lub operacyjne.
Umów się na konsultację leczenia hemoroidów
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Leczenie zachowawcze
Dieta
Należy przejść na dietę bogatą w błonnik oraz pić min. 2 litry wody dziennie. Działanie takie ma zapobiec powstawaniu zaparć.
Styl życia
Lekarz może zalecić rzucenie palenia, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie alkoholu, zmniejszenie wagi ciała.
Zalecenia higieniczne
Noszenie odpowiedniej bielizny, dbanie o higienę intymną, proktolog przedstawi szczegółowe postępowanie w warunkach domowych.
Nasiadówki
Nasiadówki czyli tzw. kąpiele ziołowe.
Leki
Wszystkie wyroby medyczne powinny zostać zlecone przez lekarza, ponieważ niektóre preparaty mogą być szkodliwe, a nawet zaostrzyć przebieg choroby.
Leczenie operacyjne
W Klinice chirurgii Mazan przeprowadza się Hemoroidektomię zamkniętą sposobem Fergusona. Operacja polega na wypreparowaniu guzka krwawniczego wraz z przerośniętym fałdem brzeżnym, podkłuciu szypuły naczyniowej, podwiązaniu guzka na obie strony i odcięciu, pierwotnym zaopatrzeniu rany ciągłym szwem wchłanianym. W tej odmianie rana jest zamknięta. Sądzi się ze metoda zyskała na aprobacie lekarzy dzięki temu, że okres pooperacyjny jest bardziej komfortowy, jest mniej bolesny, a rany goją się szybciej. Zabieg odbywa się przy asyście lekarza anestezjologa, który wraz z pacjentem ustala metodę znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić ból i krwawienie z okolicy operowanej. Pacjent opuszcza Klinikę po jednej dobie, z zaleceniami pooperacyjnymi, a w wyznaczonym terminie zjawia się na wizyty kontrolne.