- Do czego służy chirurgia onkologiczna?
- Jak przygotowuje się pacjenta do zabiegu chirurgicznego?
- Rozmowa z chirurgiem onkologicznym
- Pooperacyjna rekonwalescencja i opieka
Większość pacjentów chorujących na nowotwór lub raka na pewnym etapie leczenia wymaga interwencji chirurga onkologicznego. Co warto wiedzieć, jeśli czeka nas zabieg z zakresu chirurgii onkologicznej? W jaki sposób się do niego przygotować?
Do czego służy chirurgia onkologiczna?
Chirurgia onkologiczna jest podstawowym sposobem leczenia wielu nowotworów. Najważniejszym celem zabiegów chirurgicznych z tej dziedziny jest usunięcie zmiany nowotworowej, czyli patologicznych tkanek zlokalizowanych wewnątrz ciała lub powierzchniowo na skórze czy na błonach.
Dzięki prawidłowo stosowanej chirurgii onkologicznej możliwe jest zmniejszenie rozmiaru guza lub innych zmian patologicznych, co usprawnia dalsze metody terapeutyczne. Dodatkowo także obserwuje się złagodzenie objawów chorobowych, jak np. fizyczne uciskanie patologicznie rozrośniętych tkanek na zdrowe organy.
Jak przygotowuje się pacjenta do zabiegu chirurgicznego?
Przygotowaniem do każdego zabiegu chirurgicznego, niezależnie od tego, czy należy on do specjalizacji onkologicznej czy innej dziedziny chirurgii, jest wykonanie stosownych badań diagnostycznych.
Zazwyczaj wykonuje się morfologię krwi, badanie ogólne moczu, ale także dodatkowe badania niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia konkretnego zabiegu, uzależnione od operowanego narządu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku pacjentów po 65. roku życia wykonuje się również Całościową Ocenę Geriatryczną.
W przypadku niektórych zabiegów i operacji, niezbędna jest optymalizacja stanu zdrowia pacjenta, czyli np. zmniejszenie masy ciała u osób otyłych, odstawienie na konkretny czas tytoniu lub pewnych leków, np. rozrzedzających krew. Niektóre substancje mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wybranych komplikacji, np. krwotoku w czasie operacji. Zwiększona masa ciała przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia komplikacji ze strony układu krwionośnego i może pogarszać rokowania odnośnie rehabilitacji.
W przypadku znieczulenia ogólnego niezbędne jest opróżnienie żołądka przez krótkotrwałą głodówkę (kilkanaście godzin). Zazwyczaj pacjenci przyjmowani są dzień-dwa przed zabiegiem, aby w szpitalu lub klinice wykonać raz jeszcze wszystkie niezbędne do operacji badania oraz poddać się stosownej diecie.
U pacjentów onkologicznych niekiedy wprowadzany jest dodatkowy element, jakim jest wsparcie psychologiczne.
Umów się na zabieg z zakresu chirurgii onkologicznej
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Rozmowa z chirurgiem onkologicznym
Samopoczucie psychiczne pacjenta, jak również jego pełna świadomość dotycząca przebiegu, zakresu i celu zabiegu, jest bardzo istotna. Dlatego przed zabiegiem lekarz przeprowadza wnikliwą rozmowę z pacjentem, wyjaśniając wszelkie wątpliwości, a także informując o potencjalnym ryzyku i komplikacjach. Omawiane są oczekiwane wyniki leczenia, a także plan postępowania po operacji i rekonwalescencja.
Rozmowa z chirurgiem to czas, w którym pacjent – ale również jego bliscy – mogą zapytać o wszystkie niepokojące ich aspekty związane z chorobą.
Bardzo ważny jest fakt, że ostateczna decyzja dotycząca przeprowadzenia operacji czy zabiegu należy do pacjenta, po zapoznaniu się z listą korzyści i potencjalnych komplikacji. Do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego niezbędna jest zgoda pacjenta lub w przypadku osób nieletnich, ich rodzica lub opiekuna.
Pooperacyjna rekonwalescencja i opieka
Rekonwalescencja po zabiegu onkologicznym przebiega w różnorodny sposób – kluczowe jest tutaj rozróżnienie stopnia rozległości zmian. Inaczej przebiega rekonwalescencja po operacji narządu wewnętrznego, jakim jest na przykład płuco czy nerka, a inaczej po zabiegu wycinania zmiany skórnej.
W przypadku każdej zmiany nowotworowej niezbędne jest odpowiednie wsparcie psychologiczne: pacjenci nierzadko czują się zagubieni i wyczerpani psychicznie ze względu na stres towarzyszący chorobie.
Rehabilitacja może obejmować mobilizowanie blizny, przywracanie sprawności kończynom, fizjoterapię, naukę prawidłowych nawyków zdrowotnych.
U wielu pacjentów konieczne jest wdrożenie praktyk zarządzania bólem – począwszy od farmakoterapii poprzez techniki leczenia bólu niewymagające stosowania leków.
Po operacji niewymagającej dłuższej hospitalizacji, pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do domu po dwóch dobach. Przy zabiegach powierzchniowych (np. na skórze czy błonach) pobyt w szpitalu zwykle w ogóle nie jest konieczny.
Przy poważnych zmianach nowotworowych zdarza się, że pacjent pozostaje w szpitalu lub klinice przez kilka dni, na czas podawania silnych środków przeciwbólowych i ze względu na konieczność stałego monitowania jego stanu zdrowia. O tym, jak długo pacjent będzie przebywał po zabiegu pod bezpośrednim nadzorem lekarskim również dowiaduje się w trakcie rozmowy z chirurgiem przed operacją.
Jeśli okres rehabilitacji i rekonwalescencji odbywa się poza placówką medyczną, pacjent proszony jest o monitorowanie swojego stanu zdrowia i stawianie się na regularnych kontrolach pooperacyjnych u chirurga.
Podsumowując, w przypadku chirurgii onkologicznej istotną rolę odgrywa świadomość i zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Wsparcie ze strony kadry medycznej, w szczególności chirurga onkologicznego, jest niezbędne już przed operacją. Wybierając doświadczoną placówkę medyczną pacjent może mieć pewność uzyskania kompleksowej opieki przed i pozabiegowej.