
Wiele osób zmaga się z problemem estetycznym jaki są zmiany skórne. Pojawić się niezależnie od wieku, zlokalizowane mogą być na całym ciele, a ich usuwanie często przeprowadzane jest w ramach profilaktyki nowotworowej skóry. Nawet niegroźne znamiona, jeśli narażone są na ciągłe otarcia czy drażnienie, mogą okazać się groźne. Wskazaniem do wykonania zabiegu mogą być względy estetyczne. Niekiedy zmiany skórne są bezobjawowe, częściej jednak towarzyszy im świąd, obrzęk, pieczenie lub zaczerwienienie. Zmiany skórne to objaw choroby ogólnej lub skóry.
Chcesz umówić się na konsultację w sprawię zabiegu?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Podział zmian skórnych
Zmiany dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotne to plama, krosta, grudka, pęcherz, bąbel, guzek. Za zmianę skórną wtórną uważa się natomiast bliznę, owrzodzenie, strup, przeczosy (linijne ubytki w skórze), łuskę i rozpadlinę (szczelinę).
Zmiany barwnikowe skóry
Specyficzny rodzaj zmian na skórze to znamiona barwnikowe, czyli popularne pieprzyki. Są one wynikiem nadmiaru lub niedoboru komórek odpowiadających za zabarwienie naskórka. Niektóre z nich są obecne już w chwili narodzin, inne pojawiają się w ciągu życia. Zmiana skórna, barwnikowa może być łagodna lub nowotworowa. Czerniak może powstać na niezmienionej skórze lub w miejscu istniejącego już znamienia barwnikowego. Często wyrasta ponad skórę, ma nieregularny kształt, średnicę większą niż 2 mm i nierównomiernie rozłożony barwnik (melaninę) (od jasnobrązowego do czarnego). Występowanie znamion barwnikowych jest już wystarczającym powodem do odwiedzin lekarza, który wykona badanie diagnostyczne i postawi prawidłową diagnozę. Lekarz zaproponuje Państwu odpowiednią metodę wykonania zabiegu. W reguły zabiegi odbywają się w znieczuleniu miejscowym, rzadko w ogólnym.
Tłuszczak – zmiana skórna
Tłuszczak (lipoma) jest niezłośliwym guzem, zbudowany z torebki łącznotkankowej, w środku której znajdują są komórki tłuszczowe, charakteryzuję go powolny wzrost.
Kształt tłuszczaków jest owalny, podłużny ale bywają także płaskie, mogą być różnej wielkości, nawet do kilku centymetrów. Zmiany występuje pojedynczo lub w skupiskach wtedy mamy do czynienia z tłuszczakowatością mnogą. Tłuszczak najczęściej nie powoduje bólu, jest miękki, a sama zmiana jest ruchoma.
Kaszak – zmiana skórna
Kaszak inaczej torbiel, cysta naskórkowa czy guz podskórny, zlokalizowany jest w okolicy mieszków i gruczołów łojowych przywłośnych. Przyjmuje postać wypukłego guzka, a najczęściej spotykany w pobliżu karku, twarzy, skóry głowy, na powiekach i w okolicach oczu. Kaszaki mogą być także zlokalizowane w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. U mężczyzn mogą pojawiać się na mosznie, a u kobiet na wargach sromowych. Z reguły mają kilka milimetrów, ale mogą osiągnąć również spore rozmiary.