Pęcherzyk żółciowy to niewielki narząd leżący pod wątrobą z kształtu przypominający gruszkę, mający za zadanie magazynować i zagęszczać żółć produkowaną w wątrobie. Żółć emulguje tłuszcze, pozwalające na rozbicie jego cząstek na mniejsze, co pomaga je trawić i wchłaniać.
Najczęstsze schorzenia
Do najczęstszych chorób związanych z kamicą pęcherzyka żółciowego należą, ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka, rak pęcherza żółciowego, żółtaczka mechaniczna.
Kamica pęcherzyka żółciowego
Powstaniu kamicy sprzyja, nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, otyłość, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, cukrzyca, radykalne odchudzanie. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Kamienie umiejscowione w pęcherzyku żółciowym mogą być pojedyncze lub mnogie, różnej wielkości, mogą zatkać drogi żółciowe. To powoduje odczuwanie dolegliwości bólowych, w okolicy podżebrowej prawej bądź w nadbrzuszu środkowym. Ból może promieniować pod prawą łopatkę. Podczas ataku kolki żółciowej mogą pojawić się również nudności, wymioty, dyskomfort oraz wzdęcie brzucha.
Pacjent przy pierwszych objawach powinien zgłosić się do chirurga ogólnego, lekarz podczas konsultacji przeprowadzi wywiad i dokona badania ultrasonograficznego (USG). Wymienione badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jest całkowicie bezbolesne. Po dokonaniu badania i zebraniu potrzebnych informacji lekarz może zaproponować leczenie. Nawracające stany zapalne, bolesność jest powodem do wykonania zabiegu operacyjnego. Operacja jest wykonywana metodą laparoskopową ze względu na bezpieczeństwo i szybszy powrót pacjenta do zdrowia. W przypadku gdy u pacjenta występują masywne zrosty, anomalie anatomiczne, lub masywny stan zapalny dróg żółciowych lekarz może zdecydować o wykonaniu operacji metodą otwartą. Wszystkie szczegóły operacji oraz rodzaj wykonania lekarz omawia z pacjentem podczas konsultacji. Zabieg usunięcia pęcherzyka wykonuję się z udziałem anestezjologa, co wymaga od pacjenta przygotowania i pozostania w Klinice minimum jedną dobę.
Chcesz umówić się na konsultacje w sprawie zabiegu? Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest powikłaniem kamicy pęcherzyka żółciowego inaczej kamicy pęcherzykowej. Objawia się bólem w prawym podżebrzu z promieniowaniem do prawej łopatki, inaczej niż w kamicy tego narządu, trwa zazwyczaj powyżej 6 godzin. Może wystąpić lekka gorączka, przyspieszenie akcji serca, jeśli do tych objawów dojdą dreszcze, nudności, wymioty, osłabienie, spadek ciśnienia, należy natychmiast udać się po pomoc lekarską. Objawy mogą wskazywać na ostry stan zapalny jakim jest perforacja pęcherzyka. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do chirurgicznego usunięcia tego narządu. Operacje przeprowadza się metodą laparoskopową, ale czasem lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu metodą klasyczną. Po operacji przez co najmniej 6 tygodni zaleca się znaczne ograniczenie wysiłków fizycznych oraz przestrzeganie diety lekkostrawnej. Po tym okresie dieta może być rozszerzana stopniowo do normalnej, zwiększana powinna być również aktywność fizyczna. Wszystkie szczegółowe informacje otrzyma pacjent w dniu wypisu.