
Zapalenie odbytu to stan zapalny błony śluzowej odbytnicy i odbytu, czyli końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Jednostka chorobowa może wystąpić u dorosłych jak i dzieci, najbardziej jednak narażeni są mężczyźni.
Zapalenie odbytu – objawy
- silny ból odbytu lub jego okolicy
- świąd
- wyciek z odbytu (ropny, krwisty, śluzowy)
- uczucie częstego parcia
Zdarza się jednak również, że zapalenie odbytu przebiega bezobjawowo.
Zapalenie odbytu – przyczyny
- choroby weneryczne (rzeżączka, kiła, Chlamydia)
- infekcje wirusowe, grzybicze
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- powikłanie leczenie np. radioterapii
- długotrwałe stosowanie leków w formie doodbytniczej
- czynniki alergiczne (np. uczulenie na środki higieniczne)
- zaparcia
Rozpoznanie
Rozpoznanie przyczyn zapalenia odbytu może nie być łatwe, dlatego przy każdej niepokojącej zmianie należy udać się do specjalisty. Proktolog po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, przeprowadzi badanie przedmiotowe. W zależności od kierunku rozpoznania diagnostykę pogłębia się o dodatkowe badania, takie jak: badanie krwi, wymaz z odbytu, rektoskopia, kolonoskopia.
Leczenie
Leczenie w dużym stopniu zależy od czynnika wywołującego zapalenie odbytu.
Leczenie przyczynowe – leczenie farmakologiczne
Leczenie zapobiegawcze – zalecenie odpowiedniej higieny miejsc intymnych, zwalczanie zaparć odpowiednią dietą bogatą w błonnik, wypijanie dziennie min. 2 litrów wody.
Stan zapalny odbytu jest choroba, która lubi nawracać, w związku z tym leczenie zachowawcze powinno być stosowanie również po okresie leczenia.
Chcesz umówić się wizytę w Klinice Chirurgii Mazan? Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Oferta zabiegowa z zakresu proktologii
Zapalenie odbytu może być spowodowane infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi, chorobami zapalnymi jelit, alergiami, czy urazami mechanicznymi.
Objawy zapalenia odbytu obejmują ból, swędzenie, pieczenie, krwawienie oraz wydzielinę z odbytu. Mogą również występować trudności w wypróżnianiu się.
Leczenie zapalenia odbytu zależy od przyczyny i może obejmować stosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyków, maści łagodzących oraz zmianę diety i nawyków higienicznych. W przypadku przewlekłych lub ciężkich przypadków konieczna jest konsultacja z proktologiem.