Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Gdzie może szukać pomocy osoba po mastektomii?

pomoc dla osób po mastektomii, zabieg mastektomii klinika chirurgii mazan

Kobiety, które przeszły mastektomię, muszą się zmierzyć z zupełnie nową sytuacją. Wiele z nich nie może się w nich odnaleźć. Rekonstrukcja piersi to dla nich metoda na nowe życie.

Co to jest mastektomia i kiedy się ją wykonuje?

Mastektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na amputacji piersi. Najczęściej operację tego rodzaju wykonuje się ze wskazań onkologicznych. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia raka piersi, stosowana również w celach prewencyjnych. W trakcie zabiegu poza gruczołem piersiowym usunięte mogą również zostać okoliczne tkanki, skóra wraz z sutkiem i brodawką, a niekiedy węzły chłonne.

Rak piersi – statystyki

Rak piersi obejmuje 23% wszystkich rocznych zachorowań na nowotwory złośliwe (dane z roku 2021 gov.pl). Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że z biegiem lat liczba zachorowań rośnie, a niestety wraz z nią, zwiększają się także statystyki dotyczące zgonów. Co roku na raka piersi umiera około 7 tysięcy kobiet w Polsce. Najczęściej choroba dotyka kobiet po 50 roku życia, które nigdy nie rodziły, nie karmiły piersią, lecz bardzo ważna jest świadomość, że „najczęściej” nie oznacza „wyłącznie”. Tak samo chorują i umierają kobiety bardzo młode, matki, które prowadzą zdrowy tryb życia, unikają alkoholu, zdrowo się odżywiają i są aktywne. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne, a w przypadku pań w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania, prewencyjna mastektomia.

Mastektomia profilaktyczna – kto się jej poddaje?

Wczesne wykrycie raka piersi jest kluczowe w procesie leczenia. Często jednak nowotwór nie daje żadnych objawów i rozwija się bardzo szybko. Istnieją pewne przesłanki, które mogą stanowić o zwiększonym ryzyku zachorowania u konkretnych kobiet. W takich przypadkach dobrym pomysłem jest wykonanie mastektomii profilaktycznej, by uniknąć choroby. Wśród wskazań do przeprowadzenia prewencyjnej amputacji należy wymienić:

  • obciążenie genetyczne mutacją BRCA1, BRCA2 oraz CHEK2,
  • minimum 2 przypadki raka piersi w wywiadzie rodzinnym u osób z I i II linii pokrewieństwa, poniżej 50 roku życia,
  • 3 przypadki raka piersi u dowolnych osób spokrewnionych,
  • zdiagnozowany rozrost piersi z atypią po biopsji gruboigłowej.

Wpływ mastektomii na psychikę kobiety

Piersi od zawsze były fundamentalnym atrybutem kobiecości. Małe, duże, średnie, wszystkie są piękne, a dzięki bardzo wysokiej wrażliwości, stanowią ważne źródło przyjemności. Kiedy kobieta słyszy diagnozę „rak piersi”, staje twarzą w twarz ze śmiercią. Najlepszą metodą do walki z nią jest amputacja chorego narządu. Choć cała sytuacja jest mocno przytłaczająca, pojawia się nadzieja na dalsze życie. Kobiety, które pokonały raka, są silne i niezwykle waleczne, jednak mimo wszystko stawienie czoła swojemu ciału po odjęciu piersi jest ogromnie trudne.

Pojawia się tzw. kompleks połowy kobiety. Panie czują, że bezpowrotnie utraciły znaczną część swojej kobiecości. W efekcie, chcąc ukryć klatkę piersiową przed wzrokiem otoczenia, noszą workowate stroje, garbią się, wysuwają ramiona do przodu, co prowadzi do wad postawy, problemów z kręgosłupem, spłycenia oddechu.

Tak naprawdę stan psychiczny kobiety po mastektomii jest kwestią bardzo indywidualną. Są pacjentki, które radzą sobie lepiej, a są takie, które popadają w stany depresyjne. Oczywiście już samo zmaganie się z nowotworem i długotrwałe leczenie, mają ogromny wpływ na samopoczucie takiej osoby. Do tego dużą rolę należy przypisać wsparciu rodziny i przyjaciół oraz temu, jak kobieta postrzegała siebie jeszcze przed chorobą.

Umów się na konsultację ws. rekonstrukcji piersi po mastektomii
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Kobiety, którym brak piersi bardzo mocno doskwiera, czują się oszpecone i trudno im się pogodzić ze swoim nowym wyglądem, mogą się poddać rekonstrukcji piersi. Jest to zabieg przypominający powiększenie piersi implantami. Polega on na wszczepieniu silikonowego implantu lub tkanki własnej pacjentki. Wcześniej, w miejscu piersi umieszczany jest expander, którego zadaniem jest przygotowanie skóry, rozciągnięcie jej do pożądanego rozmiaru. Rekonstrukcja piersi nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. W zależności od rodzaju podanego znieczulenia pacjentka może opuścić szpital tego samego dnia lub po 24h.

Jeśli przeszłaś mastektomię lub Twój lekarz zaleca Ci ją w celach profilaktycznych, skontaktuj się z Kliniką chirurgii Mazan w Katowicach i umów konsultację ze specjalistą, by dowiedzieć się więcej o zabiegu rekonstrukcji piersi.

Czy po mastektomii konieczna jest rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to opcja, ale nie jest obowiązkowa. Wybór należy do pacjentki i zależy od jej preferencji, zdrowia, i innych czynników. Istnieje także możliwość założenia protezy piersi, jeśli pacjentka nie chce przeprowadzać rekonstrukcji.

Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty związane z rekonstrukcją piersi?

W niektórych przypadkach ubezpieczenie zdrowotne może pokrywać część lub wszystkie koszty związane z rekonstrukcją piersi. Warto skonsultować się z ubezpieczycielem lub chirurgiem, aby dowiedzieć się o konkretne pokrycie i dostępne opcje.

Jak długo trwa rekonwalescencja po mastektomii?

Czas rekonwalescencji po mastektomii może się różnić w zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnych warunków pacjentki. Zazwyczaj, powrót do normalnej aktywności może potrwać kilka tygodni, ale pełna rekonwalescencja może zajmować kilka miesięcy.

Chirurgia piersi – oferta zabiegowa w Klinice chirurgii Mazan

Powiększanie piersi Katowice
Powiększanie piersi implantami
Powiększanie piersi Katowice
Powiększanie piersi tłuszczem własnym
Lifting piersi Katowice
Lifting piersi
Redukcja piersi Katowice
Redukcja piersi
Mastektomia Katowice
Mastektomia
Rekonstrukcja piersi Katowice
Rekonstrukcja piersi

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan