ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Rejestracja
+48 32 255 38 32
+48 691 476 095
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Fazy diety po operacji bariatrycznej

Fazy diety po operacji bariatrycznej - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Chirurgia bariatryczna oferuje w dzisiejszych czasach możliwość skutecznego leczenia nawet olbrzymiej otyłości, jednak sama operacja nie jest gwarancją sukcesu. Pacjent musi pamiętać, że ostateczny rezultat zabiegu bariatrycznego jest w jego rękach.

Wiedza to podstawa

Odpowiednie przygotowanie pacjenta, także merytoryczne w zakresie postępowania dietetycznego po zabiegu, jest niezwykle ważnym elementem drogi do zdrowia. Brak samodyscypliny, czy nie stosowanie się do między innymi do zaleceń dietetycznych skutkuje poważnymi powikłaniami, których zdyscyplinowany pacjent bez trudu uniknie.

Sukces zaczyna się w głowie

Przygotowanie do operacji bariatrycznej oraz proces rekonwalescencji wymagają od pacjenta stosowania odpowiedniej diety. Zrozumienie wysokiej wagi restrykcji dietetycznych ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego przebiegu zabiegu, poprawnego toku rekonwalescencji, a także dla osiągnięcia pożądanego rezultatu końcowego.

Przygotowania do zabiegu

Pierwszym etapem wymagającym zmiany sposobu żywienia jest już czas bezpośredniego przygotowania do zabiegu operacyjnego. Na 7 dni przed planowanym zabiegiem bariatrycznym, pacjent zobowiązany jest przejść na dietę płynną. Celem takiego postępowania jest zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu, a co za tym idzie zminimalizowanie możliwości pojawienia się powikłań. Jest to etap przygotowawczy nierzadko bagatelizowany przez pacjentów, a należy mieć świadomość, że nie zastosowanie się do tego zalecenia może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.

Dieta po zabiegu

Kolejnym kluczowym etapem z puntu widzenia żywieniowego, są pierwsze dwa tygodnie po wykonaniu zabiegu bariatrycznego. Wtedy też dieta jest najbardziej restrykcyjna, a pacjent zobowiązany jest oprócz przestrzegania zaleceń dietetycznych, szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Po zabiegu absolutnie zakazane jest spożywanie pokarmów wzdymających oraz ciężkostrawnych. Skutkiem nie zastosowania się do zaleceń w tym okresie są nie tylko dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim poważne powikłania, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Zdyscyplinowany pacjent może jednak liczyć na stopniowe i stosunkowo szybkie rozszerzanie diety o smaczne i zróżnicowane potrawy, które są nie tylko źródłem energii i składników odżywczych, ale również przyjemnością.

Planuj swoje posiłki

Ponieważ pacjenci po zabiegach bariatrycznych zmuszeni są trwale stosować dietę składającą się z posiłków o bardzo małej objętości, niezbędne jest w planowaniu ich żywienia uwzględnienie odpowiednio dobranych suplementów diety, które uzupełnią braki i pozwolą zachować zdrowie. Dbałość o dietę to jednak dla pacjentów po operacjach bariatrycznych nie etap przejściowy, a początek nowego, zdrowego stylu życia.

Na szczęście organizm bardzo szybko adaptuje się do zmian i po kilku tygodniach nowy sposób żywienia staje się stałym elementem codzienności.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan