Uroflometria to badanie cewkowe moczu, czyli analiza strumienia, objętości i krzywej przepływu. Jest to badanie proste, nieinwazyjne, bezpieczne dla pacjenta, stosuję się je w diagnostyce schorzeń utrudniających oddawanie moczu.
Wskazania do badania urologicznego uroflometrem
- Trudności z opróżnienie pęcherza moczowego
- Trudność z rozpoczęciem oddawania moczu
- Częstomocz
- Nawracające infekcji układu moczowego
- Uchyłki pęcherza moczowego
- Nietrzymanie moczu
Do przeciwwskazań należą
- Infekcja pęcherza moczowego
- Krwawienie miesiączkowe
Chcesz umówić się na wizytę u urologa?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Badanie uroflometrem
Samo badanie polega na swobodnym oddaniu moczu do urządzenia, przepływomierza przypominającego zwykłą toaletę. Trwa około 10 min i odbywa się w miejscu specjalnie przystosowanym i z zachowaniem intymności pacjenta. Lekarz po badaniu może wykonać badanie USG aby ocenić zaleganie moczu po mikcji.
Przygotowanie do uroflometrii
Najważniejszym warunkiem jest odpowiednie wypełnienie pęcherza moczowego. Należy pić dużą ilość wody przed badaniem i powstrzymać się z oddawaniem moczu do czasu wykonania badania. Silna potrzeba oddania moczu jest sygnałem że pacjent jest dobrze przygotowany.
Jeśli pacjent zażywa leki na stałe należy je przyjąć w dniu badania. Natomiast leki antycholinergiczne powinny być odstawione 7 dni przed badaniem.
Po zakończeniu badania, pacjent wraca do gabinetu, gdzie lekarz urolog dokonuje od razu analizy i interpretacji wyników uroflometrii.