Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Otoplastyka – korekta uszu dla zdrowia i pewności siebie

otoplastyka, korekta uszu katowice

Odstające lub zniekształcone uszy mogą być powodem kompleksów i prowadzić do wyśmiewania i izolacji społecznej. W skrajnych przypadkach mogą nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. noszenie kasku ochronnego lub czapki. Rozwiązaniem tego problemu może być otoplastyka, czyli zabieg korygujący kształt, wielkość lub kąt odchylenia małżowiny usznej od głowy. Możliwy jest on do przeprowadzenia także u dzieci powyżej 5. roku życia, co jest szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego. Operacja w młodym wieku oddala ryzyko zaniżenia samooceny i problemy z akceptacją społeczną wśród równieśników.

Co można skorygować podczas otoplastyki?

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny, który pozwala na korektę kształtu, rozmiaru i ustawienia małżowiny usznej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, chirurg może:

  • zmienić wielkość małżowiny usznej,
  • zmienić kształt małżowiny usznej,
  • zmienić kąt odchylenia małżowiny usznej od głowy,
  • wymodelować niewykształcone elementy chrząstki.

Wszystko to ma na celu osiągnięcie harmonijnego wyglądu, który będzie zgodny z oczekiwaniami pacjenta.

Chcesz umówić się na konsultację ws. korekty uszu?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na zmniejszeniu kąta ustawienia małżowiny usznej w stosunku do czaszki oraz odtworzeniu jej prawidłowego rysunku anatomicznego. W zależności od rodzaju zabiegu, chirurg może wykonać nacięcia w przedniej lub tylnej części małżowiny usznej. Następnie wycinając nadmiar skóry, nacina chrząstkę, odpowiednio modeluje szwami i mocuje we właściwym położeniu. Czasami konieczne jest wycięcie fragmentu chrząstki. Chrząstka nie ma zdolności zrostu, dlatego poszczególne jej elementy łączone są na stałe za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Skórę zamyka się cienkimi szwami. Czas trwania zabiegu wynosi około 1-2 godzin.

U dorosłych zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, u dzieci procedurę można przeprowadzić w pełnym znieczuleniu.

Czas rekonwalescencji

Po zabiegu otoplastyki występuje bolesność, obrzęk, zaczerwienienie skóry, czasami niewielkie krwawienie z ran. Dolegliwości te są łagodzone przez zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe. Na rany nakłada się opatrunki, które należy nosić przez około 10 dni. W tym czasie należy unikać zamoczenia uszu. Szwy i opatrunki pooperacyjne zdejmowane są w dziesiątej dobie po zabiegu.

Pełna rekonwalescencja po otoplastyce trwa około dwóch miesięcy. Po zabiegu zauważalne jest osłabienie czucia w obrębie skóry małżowin. W ciągu pierwszych dwóch tygodni należy chronić uszy przed urazami, przegrzaniem oraz przemarznięciem. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie zaleca się suszenie włosów suszarką, brania gorących kąpieli, korzystania z sauny i solarium. Przez minimum dwa miesiące należy spać w opasce na głowie, co zabezpiecza przed przypadkowym urazem uszu podczas snu.

Otoplastyka u dzieci

Operacje korygujące uszy przeprowadza się nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci powyżej piątego roku życia. W tym wieku uszy są już w pełni rozwinięte, co sprawia, że jest to odpowiedni moment na ewentualną korektę. Zabieg w młodym wieku może również przyczynić się do zmniejszenia ewentualnych problemów emocjonalnych związanych z nieprawidłowościami w wyglądzie, co wpływa na pewność siebie dziecka w okresie szkolnym i społecznym. Jednak zawsze to lekarz specjalista określa odpowiedni moment oraz metodę korekty.

Zabieg korekty uszu w Klinice chirurgii Mazan

W Klinice chirurgii Mazan zabiegi otoplastyki wykonywane są przez specjalistę chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej doktora Zbigniewa Mazana. Stosujemy nowoczesne techniki i materiały, dzięki czemu możemy zagwarantować pacjentom najwyższy poziom bezpieczeństwa i satysfakcji z efektów zabiegu. Aby umówić się na konsultację z chirurgiem plastycznym dr Zbigniewem Mazanem, skontaktuj się z nami telefonicznie: 32 255 38 32 i 691 476 095 lub mailowo: sekretariat@klinika-mazan.pl.

Chcesz umówić się na konsultację w sprawię operacji plastycznej twarzy?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii twarzy

Lifting twarzy Katowice
Lifting twarzy
Lifting szyi Katowice
Lifting szyi
Korekta powiek Katowice
Korekta powiek
Rekonstrukcja powiek Katowice
Rekonstrukcja powiek
Plastyka nosa Katowice
Korekcyjna plastyka nosa
Korekcja podbródka Katowice
Korekcja podbródka
Korekcja uszu Katowice
Korekcja uszu
Lipofilling Katowice
Lipofilling
Implanty twarzy Katowice
Implanty twarzy
Implanty twarzy Katowice
Dermabrazja
Implanty twarzy Katowice
Podniesienie brwi

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan