ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Ginekomastia a lipomastia- czym się różnią?

Ginekomastia a lipomastia- czym się różnią

Wielu panów i chłopców ma kompleksy z powodu powiększonych piersi, które mogą być wynikiem nadmiaru tkanki tłuszczowej (lipomastia) lub zaburzeń hormonalnych (ginekomastia). Z tego względu, gdy zauważymy u siebie przerost piersi, udajmy się od razu do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Rozwija się u mężczyzn oraz chłopców, u których występuje przewaga estrogenów nad androgenami. W wyniku zwiększonego stężenia żeńskich hormonów dochodzi do wzrostu tkanki gruczołowej w okolicy piersi, konsekwencją czego jest przerost piersi. Przyczyn tego zaburzenia hormonalnego może być kilka. Jedną z poważniejszych są nowotwory wydzielające estrogeny lub wpływające na ich wyższe stężenie, np. guz z komórek Sertoliego, guz z komórek Leydiga, nowotwory produkujące gonadotropinę kosmówkową. Powodem ginekomastii może być także nadczynność tarczycy, przyjmowanie sterydów anabolicznych oraz niektórych leków. Zdarza się, że wyższe stężenie estrogenów jest skutkiem ich spożycia lub wchłonięcia przez skórę.

Czym jest lipomastia?

Lipomastia, zwana także steatomastią, jest powiększeniem gruczołów piersiowych. W tym przypadku przyczyną jest nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, dlatego najczęściej ma związek z nadwagą/ otyłością, ale nie zawsze. Szczupły mężczyzna także może cierpieć na lipomastię. Podstawowym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem są: zdrowa, dobrze zbilansowana dieta oraz ćwiczenia. Gdy te nie pomogą zaleca się liposukcję.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Jak odróżnić ginekomastię od lipomastii?

By mieć 100% pewności, czy mamy do czynienia z ginekomastią, czy z lipomastią potrzebne jest badanie USG piersi. Jednak wstępnie możemy wykonać badanie palpitacyjne. W tym celu należy położyć się na plecach, z jedną ręką pod głową, a drugą na piersiach. Między palcem wskazującym a kciukiem powinien znajdować się sutek. Następnie należy powoli zbliżać do siebie palce. Jeśli napotkamy opór, wyczujemy twardą, ziarnistą tkankę ‒ najpewniej mamy do czynienia z ginekomastią. Dodatkowo w ginekomastii brodawka sutkowa może być powiększona, a piersi bolesne i tkliwe. Gdy podczas zbliżania palców do siebie nie wyczujemy żadnego oporu, najprawdopodobniej naszym problemem jest lipomastia. Jednak samobadanie nigdy nie da nam całkowitej pewności, dlatego należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii dla mężczyzn

Ginekomastia Katowice
Ginekomastia / Lipomastia
Implanty mięśnia piersiowego Katowice
Implanty mięśnia piersiowego
Chirurgia intymna mężczyzn Katowice
Chirurgia intymna mężczyzn

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan