Czym jest balon żołądkowy?
Balon żołądkowy jest jednym ze sposobów na leczenie nadwagi i otyłości. To w pełni bezpieczna, a przede wszystkim odwracalna metoda polegająca na endoskopowym (czyli nieoperacyjnym) wprowadzeniu do żołądka silikonowego balona. Jest on wypełniony solą fizjologiczną i zajmuje sporą część żołądka, dzięki czemu zmniejsza jego pojemność i zwiększa uczucie sytości. Pacjent jest szybciej najedzony, dzięki czemu zjada mniejsze porcje i nie podjada między posiłkami, w efekcie czego traci na wadze. Z pomocą balona żołądkowego chory może stracić od 15 do 30 kg. Długotrwałe efekty zależą oczywiście od samego pacjenta, przede wszystkim wprowadzonych zmian dotyczących żywienia i aktywności fizycznej.
Dowiedz się więcej o zmniejszeniu żołądka metodą balonu żołądkowego w Klinice Mazan.
Dla kogo balon żołądkowy będzie odpowiedni?
Balon żołądkowy sprawdzi się u osób z nadwagą i otyłością, u których leczenie zachowawcze (dieta, aktywność fizyczna, farmakologia) się nie sprawdziły. Szczególnie zalecany jest dla osób z BMI (indeks masy ciała) w zakresie od 30 do 40. Balon żołądkowy stosuje się także u pacjentów z otyłością olbrzymią ‒ w sytuacjach, gdy konieczne jest zredukowanie wagi o około 30 kg przed zabiegiem docelowym, jakim jest mankietowa resekcja żołądka.
Koordynator ds. pacjentów bariatrycznych
Zadzwoń pod numer 730 350 502.
Przeciwwskazania do zabiegu
Chociaż wprowadzenie balona żołądkowego jest prostą procedurą, istnieje kilka przeciwwskazań do tego sposoby leczenia otyłości.
Należą do nich między innymi:
- Wcześniejsze operacje żołądka lub jelita w tym bariatryczne;
- Zapalenie w obrębie przewodu pokarmowego, w tym owrzodzenie żołądka, dwunastnicy, zmiany nowotworowe, choroba Crohna;
- Żylaki przewodu pokarmowego;
- Duża przepuklina rozworu przełykowego lub przepuklina >5cm;
- Anomalie strukturalne przełyku lub gardła takie jak zwężenie, lub uchyłek;
- Poważne zaburzenia psychiczne;
- Zaburzenia endokrynologiczne;
- Niewyrównana cukrzyca;
- Alkoholizm;
- Uzależnienie od leków;
- Stałe przyjmowanie niektórych leków;
- Niechęć pacjenta do wprowadzenia trwałych zmian w sposobie odżywiania i stylu życia;
- Stwierdzona ciąża lub karmienie piersią.
Po umieszczeniu w żołądku, balon żołądkowy zajmuje pewną przestrzeń, dzięki czemu zmniejsza pojemność żołądka. Skutkuje to wcześniejszym uczuciem sytości podczas spożywania mniejszych ilości jedzenia, co może pomóc w redukcji masy ciała.
Kandydatami do założenia balonu żołądkowego są osoby dorosłe z problemem nadwagi lub otyłości, którym inne metody odchudzania, takie jak dieta i ćwiczenia, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Procedura zakładania balonu żołądkowego jest przeprowadzana pod kontrolą endoskopu. Balon jest umieszczany w żołądku pustym, a następnie wypełniany płynem lub powietrzem. Cała procedura zazwyczaj trwa około 20-30 minut i pacjent pozostaje w klinice przez kilka godzin po zabiegu.