Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Uszkodzenia stawu barkowego

Uszkodzenia stawu barkowego - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Uszkodzenie stawu barkowego nie należy do rzadkich kontuzji i wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie osób wyczynowo uprawiających sport. Amatorskie uprawianie sportu, a także różne codzienne czynności mogą stać się źródłem urazu stawu barkowego. Staw barkowy odznacza się dużym zakresem ruchu, jest on również niezwykle ważnym elementem układu ruchu w górnej części tułowia. Dlatego nawet niewielki uraz może utrudnić nam funkcjonowanie. Pomoc ortopedy jest w takiej sytuacji nieodzowna.

Najczęstsze problemy

  • uszkodzenia stożka rotatorów
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu obojczykowo-barkowego oraz łopatkowo-ramiennego
  • łopatka strzelająca
  • uszkodzenia ścięgna mięśnia dwugłowego

Jakie aktywności predysponują do urazów barku?

Oczywiście wszystkie, w których górna część tułowia jest aktywna, zatem urazom często ulegają osoby grające w tenisa, pływające, osoby grające w koszykówkę i siatkówkę oraz sportowcy zajmujący się podnoszeniem ciężarów. Jednak urazu barku można nabawić się również podczas prozaicznych czynności dnia codziennego. Ryzykiem takich urazów obarczone są wszystkie aktywności, podczas których ręce znajdują się w górze. Kontuzja barku jest więc możliwa np. podczas wieszania firanek, czy zdejmowanie ciężkiego przedmiotu z wysokiej półki. Zdarzają się sytuacje, gdy do uszkodzenia barku dochodzi podczas podniesienia ciężkiego przedmiotu.

Najczęściej problem z barkiem wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które powinny nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza ortopedy.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan