
Torbiel włosowa (inaczej torbiel pilonidalna, zatoka pilonidalna) najczęściej występująca w skórze i tkance podskórnej górnej części bruzdy międzypośladkowej, jest przewlekłym procesem zapalnym, mogącym przejść w ostry stan zapalnym z powstaniem ropnia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, osoby otyłe lub cierpiące na problem nadmiernej potliwości.
Torbiel włosowa – objawy
- podrażnienie, stan zapalny skóry
- świąd
- ból i zaczerwienienie
- wyciek treści ropnej
- gorączka i objawy infekcji – rzadko
Konsultacja lekarska
Podczas konsultacji lekarskiej, proktolog przeprowadzi z pacjentem wywiad, wykona badanie ogólne. W przypadku torbieli nie ma konieczności zlecać dodatkowych badań. Wymienione badania nie wymagają specjalnego przygotowania, trwają chwilkę, a samo badanie jest całkowicie bezbolesne. Po dokonaniu badania i zebraniu potrzebnych informacji lekarz może zaproponować leczenie. Skuteczność leczenia operacyjnego sięga nawet 90%.
Torbiel włosowa – leczenie
Torbiel włosowa w większości przypadków wymaga ingerencji chirurgicznej. Zabieg wykonuję się w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, przy asyście lekarza anestezjologa, który wraz z pacjentem ustala metodę znieczulenia. Torbiel jest nacinana i dokładnie oczyszczana. Rana po zabiegu wymaga drenażu, który usuwa się w ok. trzeciej dobie po zabiegu. Lekarz podczas konsultacji ustala wraz z pacjentem metodę i zakres wykonanego zabiegu oraz rodzaj znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić ból i krwawienie z okolicy operowanej. Pacjent opuszcza Klinikę z zaleceniami, a w wyznaczonym terminie zjawia się na wizyty kontrolne.
Umów się na wycięcie torbieli włosowej w Klinice Chirurgii Mazan
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Oferta zabiegowa z zakresu proktologii
Torbiel włosowa (pilonidalna) to przewlekły stan zapalny powstający w okolicy kości ogonowej, zwykle na skutek wrastających włosów. Objawia się bolesnym guzem, obrzękiem, zaczerwienieniem oraz wysiękiem ropnym lub krwisto-ropnym. W ostrych przypadkach może dojść do powstania ropnia, powodującego silny ból i gorączkę. Choroba często nawraca, dlatego w wielu przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu torbieli wraz z przetokami i stanem zapalnym. Może być przeprowadzony metodą otwartą (pozostawienie rany do samoistnego gojenia) lub zamkniętą (zszycie rany). Istnieją także mniej inwazyjne metody, jak laseroterapia. Czas rekonwalescencji zależy od metody – gojenie rany otwartej może trwać kilka tygodni, natomiast przy zamkniętej metodzie pacjent wraca do normalnej aktywności szybciej. Kluczowa jest odpowiednia higiena i unikanie długotrwałego siedzenia.
Tak, torbiel włosowa ma tendencję do nawrotów, szczególnie jeśli po zabiegu nie zachowa się odpowiednich środków profilaktycznych. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego powstania torbieli, zaleca się regularną depilację okolicy krzyżowo-guzicznej, unikanie długotrwałego siedzenia, dbanie o higienę oraz noszenie przewiewnej odzieży. Kontrolne wizyty u chirurga pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i szybkie podjęcie leczenia.