Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Kapsuła endoskopowa – przełom w diagnostyce jelita cienkiego

kapsułka endoskopowa, badanie jelita cienkiego

Medycyna obecnie oferuje najrozmaitsze rozwiązania, które zachwycają innowacyjnością, ale przede wszystkim – skutecznością. Kapsuła endoskopowa jest jednym z nich. Na czym polega wyjątkowość tej metody i w jakich przypadkach się ją stosuje?

Kapsuła endoskopowa – co to takiego?

Nie ukrywamy, że kapsuła endoskopowa to rozwiązanie, które wielu pacjentom kojarzy się z metodami rodem z powieści i filmów science fiction. To niewielka kapsułka, zawierająca transmiter, kamerę i lampę LED. Pacjent połyka kapsułę, jak tabletkę, a ta przechodzi przez jego układ pokarmowy w sposób fizjologiczny, cały czas transmitując obraz do odbiornika. W ten sposób lekarz jest w stanie dokładnie przyjrzeć się ewentualnym niepokojącym zmianom (lub je wykluczyć). Kapsuła jest w przypadku wielu pacjentów dobrą alternatywą dla badania gastroskopowego i badanie kolonoskopem.

Warto jednak wiedzieć, że nie może być stosowana zawsze i w każdym przypadku.

Diagnostyka z pomocą kapsułki

Dla wielu pacjentów gastroskopia czy kolonoskopia wiąże się z pewnym dyskomfortem. Nawet, jeśli oba te badania wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, dla niektórych pacjentów stres związany z tymi badaniami jest bardzo trudny. Tymczasem połknięcie niewielkiej kapsułki i poddanie się badaniu w ten sposób jest zdecydowanie mniej uciążliwe.

Co więcej, w niektórych przypadkach diagnostyka z pomocą kapsuły endoskopowej okazuje się bardziej skuteczna niż za pomocą tradycyjnych metod. Zazwyczaj poleca się ją, gdy podejrzewane są zmiany w obrębie jelita cienkiego, niedostępnego dla innych metod. Wskazaniem do badania może być np. niedokrwistość o niejasnej przyczynie albo podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego, szczególnie, jeśli nie udało się ustalić ich przyczyn za pomocą gastroskopii i kolonoskopii.

Endoskopia kapsułkowa pozwala na dokładne określenie stopnia zaawansowania choroby, ale także sprawdzenie skuteczności wprowadzonego już leczenia. 

Umów się na zabieg endoskopii kapsułkowej
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Najczęściej występujące choroby jelita cienkiego

Warto wiedzieć, że choroby w obrębie jelita cienkiego mogą się rozwijać niezależnie od wieku. Bardzo ważne w zachowaniu zdrowia jest szybkie i trafne zdiagnozowanie problemu oraz wprowadzenie stosownego leczenia.

Dlatego zawsze, jeśli rozpoznajemy u siebie niepokojące objawy, wskazane jest jak najszybsze udanie się do specjalisty: internisty, gastrologa lub proktologa.

Najczęstszymi chorobami, które rozwijają się w jelicie cienkim są celiakia, niedrożność przewodu pokarmowego, SIBO, zespół ślepej pętli jelitowej i wszelkiego rodzaju nowotwory jelita cienkiego

Objawy wielu z tych chorób są do siebie bardzo zbliżone. Zazwyczaj są to wzdęcia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak odbijanie się, uczucie ciężkości po jedzeniu, ból brzucha, skurcze, nudności i wymioty, wzdęcia. Dodatkowo mogą pojawiać się zaburzenia apetytu lub wręcz jadłowstręt.

Do czego prowadzą choroby jelita cienkiego? To zależy od konkretnego schorzenia, ale większość z nich niestety zaliczana jest do poważnych i bardzo poważnych. Przede wszystkim, jakiekolwiek zmiany w obrębie jelita cienkiego prowadzą do upośledzonego wchłaniania składników odżywczych z żywności, co wpływa na kondycję całego organizmu. Jeśli problemem jest krwawienie z jelita cienkiego, pojawia się niedokrwistość, która w skrajnym przypadku zagraża życiu. 

Brak możliwości wchłaniania pokarmu spowodowany np. zahamowaniem pracy jelita cienkiego jest gwałtownym i bardzo niebezpiecznym stanem, na który trzeba reagować jak najszybciej.

Warto jednak wiedzieć, że większość chorób jelita cienkiego rozwija się przez długi czas: pomijając celiakię, która jest schorzeniem wrodzonym, inne mogą pojawić się na dowolnym etapie życia. Regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym – zarówno gastrologicznym, jak i proktologicznym i standardowej morfologii oraz badaniu moczu i kału – może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Reasumując, jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego wskazane jest jak najszybsze udanie się do lekarza, który rozpocznie prawidłową diagnostykę. W proktologii i gastroenterologii coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest kapsułka endoskopowa, jednak badanie gastroskopem i kolonoskopem są nadal podstawą do prawidłowej diagnostyki i czuwania nad przebiegiem procesu leczenia.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa
Czym jest kapsuła endoskopowa i jak działa?

Kapsuła endoskopowa to niewielkie urządzenie zawierające transmiter, kamerę i lampę LED, które pacjent połyka jak tabletkę. Przechodzi ona przez układ pokarmowy, transmitując obraz do odbiornika, co pozwala lekarzowi na dokładne zbadanie jelita cienkiego.

W jakich przypadkach stosuje się kapsułę endoskopową?

Kapsuła endoskopowa jest zalecana, gdy podejrzewane są zmiany w obrębie jelita cienkiego, szczególnie gdy inne metody, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia, nie są wystarczające. Przykłady wskazań to niedokrwistość o niejasnej przyczynie lub podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego.

Jakie są zalety kapsuły endoskopowej w porównaniu do tradycyjnych metod?

Kapsuła endoskopowa jest mniej uciążliwa dla pacjentów niż tradycyjne metody diagnostyczne, jak gastroskopia czy kolonoskopia, i często bardziej skuteczna w diagnozowaniu problemów jelita cienkiego. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które odczuwają duży dyskomfort lub stres związany z tradycyjnymi badaniami endoskopowymi.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan