- Zrozum przyczynę otyłości u bliskiej osoby
- Pamiętaj, że otyłość to choroba
- Patrz na człowieka, nie na ilość tkanki tłuszczowej
Osoby otyłe nie spełniają dzisiejszych kanonów piękna – nie posiadają bowiem smukłej, atletycznej sylwetki. Często z tego względu czują się wyobcowane i traktowane według innych, zdecydowanie gorszych reguł. To szczupłe, atrakcyjne osoby mają większe szanse na dobrą pracę i znalezienie swojej drugiej połówki. Osoba otyła, pozostawiona bez wsparcia otoczenia, rzadko kiedy jest w stanie zmotywować się na tyle, aby wyleczyć swoją chorobę, ponieważ właśnie tym jest otyłość – chorobą. Jak więc wspierać osoby w walce z takim problemem?
Zrozum przyczynę otyłości u bliskiej osoby
Zanim dana osoba stanie się otyła, ma nadwagę. Zanim jej BMI przekroczy próg normalnej wagi, coś przyczynia się do spożywania nadmiernej ilości kalorii. Czasami za nadwagą i otyłością stoją inne choroby, problemy hormonalne, depresja. W zdecydowanej większości przypadków niekontrolowane jedzenie spowodowane jest właśnie problemami natury psychicznej. Zdarza się, że takie zaburzenia towarzyszą komuś już od dziecka, ponieważ dorastało ono w dysfunkcyjnej rodzinie lub stało się ofiarą, nad którą znęcali się rówieśnicy. Niezależnie od tego, co faktycznie zapoczątkowało problem otyłości, osoba, która chce pomóc komuś cierpiącemu na nadwagę, musi pamiętać, że taka przyczyna zawsze istnieje. Często nawet ci, którym udaje się zrzucić zbędne kilogramy za pomocą diety i ćwiczeń, nie utrzymują swojej nowej wagi, ponieważ niewyeliminowany problem, który zapoczątkował otyłość, powraca do nich wraz z efektem jo-jo.
Szukasz specjalistycznego ośrodka do walki z otyłością?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.
Pamiętaj, że otyłość to choroba
Większość osób z nadwagą lub otyłością zna podstawowe zasady odchudzania się. Wie, że należy jeść mniej i pozostawać aktywnym fizycznie. Rozmawiając z kimś takim, lepiej odpuścić sobie zatem złote rady żywieniowe czy zalecenia treningowe. Warto pamiętać, że otyłość to choroba, dlatego powinno się ją leczyć, a nie „usuwać” rygorystyczną dietą czy katorżniczymi ćwiczeniami na siłowni. Jeśli więc chcemy pomóc osobie otyłej, zachęćmy ją do skorzystania z pomocy lekarzy, zamiast doradzać jej, co powinna, a czego nie powinna jeść. Zawsze, kiedy zechcemy skomentować jej wagę, przypomnijmy sobie jeden bardzo istotny fakt: otyłość nigdy nie jest dobrowolnym wyborem żadnego człowieka.
Patrz na człowieka, nie na ilość tkanki tłuszczowej
Współczesne społeczeństwo ma tendencję do oceniania ludzi po wyglądzie. Osoba otyła wydaje się zatem kimś leniwym, o słabej woli i niskiej samokontroli. Kiedy pracodawca patrzy na takiego kandydata, zakłada z góry, że będzie to pracownik mało zmotywowany, niechlujny, pozbawiony dyscypliny. Chociaż mogłoby się wydawać, że masa ciała jest czymś, co można z łatwością kontrolować, to jednak w rzeczywistości osoby z dużą nawagą często nie ponoszą winy za swój wygląd. Jeśli chcemy pomóc takiemu człowiekowi i zapewnić mu wsparcie, nie powinniśmy oceniać go przez pryzmat tkanki tłuszczowej. Musimy patrzeć na taką osobę z szacunkiem i traktować ją normalnie, jak wszystkich innych. Zdecydowanie nie wolno nam jej obrażać, licząc na to, że w taki sposób zmotywujemy ją do pracy nad sobą.
Najważniejsze dla osób otyłych jest wsparcie psychiczne – tylko osoby, które wiedzą, że mają dla kogo walczyć z chorobą, wytrwają w swoich postanowieniach i nie tylko schudną, ale również utrzymają zdrową wagę. Aby odkryć właściwy sposób na prowadzenie rozmów z kimś otyłym, należy w pierwszej kolejności zrozumieć indywidualne przyczyny choroby, a następnie z wyrozumiałością patrzeć na charakter człowieka, a nie na jego wygląd, traktując go tak samo, jak każdą inną osobę. Prawdziwym wsparciem jest bowiem poczucie normalności, przeciwne do poczucia wyobcowania.
Wsparcie jest niezwykle ważne dla osób z otyłością, ponieważ walka z tą chorobą może być trudna i wymagająca. Emocjonalne wsparcie, edukacja i motywacja mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu w procesie zmniejszania masy ciała.
Ważne jest, aby podejść do tej kwestii wrażliwie i z szacunkiem. Jeśli osoba z otyłością wyrazi gotowość do rozmowy, możesz wyrazić swoje wsparcie i zapytać, czy chciałaby rozmawiać na ten temat. Jednak nie należy narzucać tematu w sposób nieodpowiedni lub bez zrozumienia.
Tak, zmiana stylu życia jest kluczowa dla osób z otyłością. Zachęcanie do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej może być pomocne, ale pamiętaj, aby to robić w sposób wspierający.