Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Jak wspierać osoby w walce z otyłością?

jak wspierać osoby w walce z otyłością? Klinika Chirurgii Mazan - ośrodek leczenia otyłości

Osoby otyłe nie spełniają dzisiejszych kanonów piękna – nie posiadają bowiem smukłej, atletycznej sylwetki. Często z tego względu czują się wyobcowane i traktowane według innych, zdecydowanie gorszych reguł. To szczupłe, atrakcyjne osoby mają większe szanse na dobrą pracę i znalezienie swojej drugiej połówki. Osoba otyła, pozostawiona bez wsparcia otoczenia, rzadko kiedy jest w stanie zmotywować się na tyle, aby wyleczyć swoją chorobę, ponieważ właśnie tym jest otyłość – chorobą. Jak więc wspierać osoby w walce z takim problemem?

Zrozum przyczynę otyłości u bliskiej osoby

Zanim dana osoba stanie się otyła, ma nadwagę. Zanim jej BMI przekroczy próg normalnej wagi, coś przyczynia się do spożywania nadmiernej ilości kalorii. Czasami za nadwagą i otyłością stoją inne choroby, problemy hormonalne, depresja. W zdecydowanej większości przypadków niekontrolowane jedzenie spowodowane jest właśnie problemami natury psychicznej. Zdarza się, że takie zaburzenia towarzyszą komuś już od dziecka, ponieważ dorastało ono w dysfunkcyjnej rodzinie lub stało się ofiarą, nad którą znęcali się rówieśnicy. Niezależnie od tego, co faktycznie zapoczątkowało problem otyłości, osoba, która chce pomóc komuś cierpiącemu na nadwagę, musi pamiętać, że taka przyczyna zawsze istnieje. Często nawet ci, którym udaje się zrzucić zbędne kilogramy za pomocą diety i ćwiczeń, nie utrzymują swojej nowej wagi, ponieważ niewyeliminowany problem, który zapoczątkował otyłość, powraca do nich wraz z efektem jo-jo.

Szukasz specjalistycznego ośrodka do walki z otyłością?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Pamiętaj, że otyłość to choroba

Większość osób z nadwagą lub otyłością zna podstawowe zasady odchudzania się. Wie, że należy jeść mniej i pozostawać aktywnym fizycznie. Rozmawiając z kimś takim, lepiej odpuścić sobie zatem złote rady żywieniowe czy zalecenia treningowe. Warto pamiętać, że otyłość to choroba, dlatego powinno się ją leczyć, a nie „usuwać” rygorystyczną dietą czy katorżniczymi ćwiczeniami na siłowni. Jeśli więc chcemy pomóc osobie otyłej, zachęćmy ją do skorzystania z pomocy lekarzy, zamiast doradzać jej, co powinna, a czego nie powinna jeść. Zawsze, kiedy zechcemy skomentować jej wagę, przypomnijmy sobie jeden bardzo istotny fakt: otyłość nigdy nie jest dobrowolnym wyborem żadnego człowieka.

Patrz na człowieka, nie na ilość tkanki tłuszczowej

Współczesne społeczeństwo ma tendencję do oceniania ludzi po wyglądzie. Osoba otyła wydaje się zatem kimś leniwym, o słabej woli i niskiej samokontroli. Kiedy pracodawca patrzy na takiego kandydata, zakłada z góry, że będzie to pracownik mało zmotywowany, niechlujny, pozbawiony dyscypliny. Chociaż mogłoby się wydawać, że masa ciała jest czymś, co można z łatwością kontrolować, to jednak w rzeczywistości osoby z dużą nawagą często nie ponoszą winy za swój wygląd. Jeśli chcemy pomóc takiemu człowiekowi i zapewnić mu wsparcie, nie powinniśmy oceniać go przez pryzmat tkanki tłuszczowej. Musimy patrzeć na taką osobę z szacunkiem i traktować ją normalnie, jak wszystkich innych. Zdecydowanie nie wolno nam jej obrażać, licząc na to, że w taki sposób zmotywujemy ją do pracy nad sobą.

Najważniejsze dla osób otyłych jest wsparcie psychiczne – tylko osoby, które wiedzą, że mają dla kogo walczyć z chorobą, wytrwają w swoich postanowieniach i nie tylko schudną, ale również utrzymają zdrową wagę. Aby odkryć właściwy sposób na prowadzenie rozmów z kimś otyłym, należy w pierwszej kolejności zrozumieć indywidualne przyczyny choroby, a następnie z wyrozumiałością patrzeć na charakter człowieka, a nie na jego wygląd, traktując go tak samo, jak każdą inną osobę. Prawdziwym wsparciem jest bowiem poczucie normalności, przeciwne do poczucia wyobcowania.

Jak mogę wspierać osobę z otyłością?

Wsparcie jest niezwykle ważne dla osób z otyłością, ponieważ walka z tą chorobą może być trudna i wymagająca. Emocjonalne wsparcie, edukacja i motywacja mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu w procesie zmniejszania masy ciała.

Czy powinienem mówić osobie z otyłością o jej problemie?

Ważne jest, aby podejść do tej kwestii wrażliwie i z szacunkiem. Jeśli osoba z otyłością wyrazi gotowość do rozmowy, możesz wyrazić swoje wsparcie i zapytać, czy chciałaby rozmawiać na ten temat. Jednak nie należy narzucać tematu w sposób nieodpowiedni lub bez zrozumienia.

Czy warto zachęcać osobę z otyłością do zmiany stylu życia?

Tak, zmiana stylu życia jest kluczowa dla osób z otyłością. Zachęcanie do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej może być pomocne, ale pamiętaj, aby to robić w sposób wspierający.

Poznaj wszystkie metody zmniejszenia żołądka w Klinice Mazan.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Bariatria Katowice - problem otyłości
Problem otyłości
Bariatria Katowice - czym jest bariatria?
Czym jest bariatria?
Bariatria Katowice - kalkulator BMI
Kalkulator BMI
Bariatria Katowice - metody zmniejszenia żołądka
Metody leczenia
Bariatria Katowice - niezbędne badania przed zbiegiem zmniejszenia żołądka
Niezbędne badania
Bariatria Katowice - jak przygotować się do zabiegu zmniejszenia żołądka?
Przebieg leczenia
Bariatria Katowice - ile kosztuje zabieg zmniejszenia żołądka
Koszty leczenia
Bariatria Katowice - przyspieszona procedura bariatrycznych
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria Katowice - Suplementacja po operacji bariatrycznej
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan