ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Rejestracja
+48 32 255 38 32
+48 691 476 095
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

BMI – sprawdź, co o nim wiesz

Czym jest BMI

BMI inaczej Body Mass Index lub wskaźnik Queteleta II, czyli wskaźnik masy ciała, to powszechnie stosowany współczynnik pomagający określić stan fizyczny dorosłych. Oblicza się go, dzieląc masę ciała podawaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podawanej w metrach. BMI pokazuje, czy masa ciała jest prawidłowa, ma jednak pewne ograniczenia.

BMI według Światowej Organizacji Zdrowia

Zgodnie z danymi WHO z 2016 roku, większość populacji świata mieszka w państwach, w których nadwaga i otyłość są częstszą przyczyną zgonów niż niedowaga. Z problemem nadmiernej wagi zmagało się wówczas prawie 2 miliardy dorosłych, a liczba ta wciąż rośnie. Jak sprawdzić, czy problem ten dotyczy także nas? Jednym z podstawowych stosowanych wskaźników jest BMI. Obliczenie go pozwoli nam zweryfikować, czy mamy powody do niepokoju. Na podstawie wskaźnika masy ciała WHO wyróżniła następujące przedziały:


18,5 – 24,9 – norma
25,0 – 29,9 – nadwaga
30,0 – 34,9 – otyłość umiarkowana
35,0 – 39,9 – otyłość znaczna
ponad 40,0 – otyłość zaawansowana

Przejdź do kalkulatora ->

Co mówi wskaźnik BMI?

BMI jest pomocne w określeniu naszego stanu fizycznego i, co za tym idzie, zagrożenia chorobami, które wiążą się z niedowagą, nadwagą i otyłością. Niedowaga negatywnie wpływa na wytrzymałość fizyczną i system odpornościowy, może prowadzić do anemii. Wśród chorób zagrażających osobom z nadwagą i otyłością wymienia się: cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, dyslipidemię czy też nadciśnienie tętnicze. Otyłość nie jest łatwa do zwalczenia, często wymaga pomocy specjalisty i zmiany stylu życia. W poradzeniu sobie z nią może pomóc także nowoczesna chirurgia i zabiegi takie jak bariatria.

Czego nie powie nam wskaźnik BMI?

Współczynnik ten może być stosowany w takiej formie jedynie u dorosłych: dla dzieci zostały ustalone inne wartości. W żadnej formie nie uwzględnia jednak różnicy płci czy też typu budowy ciała, m.in. zawartości masy mięśniowej. Dlatego by dokładnie sprawdzić, z jaką nadwagą mamy do czynienia, możemy zastosować także inne wskaźniki lub udać się do specjalisty.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan