ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Rejestracja
+48 32 255 38 32
+48 691 476 095
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

BMI – sprawdź, co o nim wiesz

Czym jest BMI

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to powszechnie stosowany współczynnik pomagający określić stan fizyczny dorosłych. Oblicza się go, dzieląc masę ciała podawaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podawanej w metrach. BMI pokazuje, czy masa ciała jest prawidłowa, ma jednak pewne ograniczenia.

BMI według Światowej Organizacji Zdrowia

Zgodnie z danymi WHO z 2016 roku, większość populacji świata mieszka w państwach, w których nadwaga i otyłość są częstszą przyczyną zgonów niż niedowaga. Z problemem nadmiernej wagi zmagało się wówczas prawie 2 miliardy dorosłych, a liczba ta wciąż rośnie. Jak sprawdzić, czy problem ten dotyczy także nas? Jednym z podstawowych stosowanych wskaźników jest BMI. Obliczenie go pozwoli nam zweryfikować, czy mamy powody do niepokoju. Na podstawie wskaźnika masy ciała WHO wyróżniła następujące przedziały:
• 18,5 – 24,9 – norma
• 25,0 – 29,9 – nadwaga
• 30,0 – 34,9 – otyłość umiarkowana
• 35,0 – 39,9 – otyłość znaczna
• ponad 40,0 – otyłość zaawansowana.

Co mówi wskaźnik BMI?

BMI jest pomocne w określeniu naszego stanu fizycznego i, co za tym idzie, zagrożenia chorobami, które wiążą się z niedowagą, nadwagą i otyłością. Niedowaga negatywnie wpływa na wytrzymałość fizyczną i system odpornościowy, może prowadzić do anemii. Wśród chorób zagrażających osobom z nadwagą i otyłością wymienia się: cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, dyslipidemię czy też nadciśnienie tętnicze. Otyłość nie jest łatwa do zwalczenia, często wymaga pomocy specjalisty i zmiany stylu życia. W poradzeniu sobie z nią może pomóc także nowoczesna chirurgia i zabiegi takie jak bariatria.

Czego nie powie nam wskaźnik BMI?

Współczynnik ten może być stosowany w takiej formie jedynie u dorosłych: dla dzieci zostały ustalone inne wartości. W żadnej formie nie uwzględnia jednak różnicy płci czy też typu budowy ciała, m.in. zawartości masy mięśniowej. Dlatego by dokładnie sprawdzić, z jaką nadwagą mamy do czynienia, możemy zastosować także inne wskaźniki lub udać się do specjalisty.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan