BMI inaczej Body Mass Index lub wskaźnik Queteleta II, czyli wskaźnik masy ciała, to powszechnie stosowany współczynnik pomagający określić stan fizyczny dorosłych. Oblicza się go, dzieląc masę ciała podawaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podawanej w metrach. BMI pokazuje, czy masa ciała jest prawidłowa, ma jednak pewne ograniczenia.
BMI według Światowej Organizacji Zdrowia
Zgodnie z danymi WHO z 2016 roku, większość populacji świata mieszka w państwach, w których nadwaga i otyłość są częstszą przyczyną zgonów niż niedowaga. Z problemem nadmiernej wagi zmagało się wówczas prawie 2 miliardy dorosłych, a liczba ta wciąż rośnie. Jak sprawdzić, czy problem ten dotyczy także nas? Jednym z podstawowych stosowanych wskaźników jest BMI. Obliczenie go pozwoli nam zweryfikować, czy mamy powody do niepokoju. Na podstawie wskaźnika masy ciała WHO wyróżniła następujące przedziały:
18,5 – 24,9 – norma
25,0 – 29,9 – nadwaga
30,0 – 34,9 – otyłość umiarkowana
35,0 – 39,9 – otyłość znaczna
ponad 40,0 – otyłość zaawansowana
Przejdź do kalkulatora BMI i oblicz swój indeks masy ciała.
Co mówi wskaźnik BMI?
BMI jest pomocne w określeniu naszego stanu fizycznego i, co za tym idzie, zagrożenia chorobami, które wiążą się z niedowagą, nadwagą i otyłością. Niedowaga negatywnie wpływa na wytrzymałość fizyczną i system odpornościowy, może prowadzić do anemii. Wśród chorób zagrażających osobom z nadwagą i otyłością wymienia się: cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, dyslipidemię czy też nadciśnienie tętnicze. Otyłość nie jest łatwa do zwalczenia, często wymaga pomocy specjalisty i zmiany stylu życia. W poradzeniu sobie z nią może pomóc także nowoczesna chirurgia i zabiegi takie jak bariatria.
Czego nie powie nam wskaźnik BMI?
Współczynnik ten może być stosowany w takiej formie jedynie u dorosłych: dla dzieci zostały ustalone inne wartości. W żadnej formie nie uwzględnia jednak różnicy płci czy też typu budowy ciała, m.in. zawartości masy mięśniowej. Dlatego by dokładnie sprawdzić, z jaką nadwagą mamy do czynienia, możemy zastosować także inne wskaźniki lub udać się do specjalisty.
Wartości BMI są zazwyczaj stosowane dla osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat. Dla dzieci i młodzieży stosuje się inne wykresy wzrostu, które uwzględniają zmiany wagi w zależności od wieku i płci.
Wysokie BMI może wskazywać na otyłość, ale nie zawsze. Wartości BMI powyżej 30 sugerują otyłość, ale takie wyniki powinny być zawsze potwierdzone przez lekarza na podstawie dokładniejszych badań i oceny stanu zdrowia.
Nie, wartość BMI powinna być tylko jednym z wielu wskaźników używanych do oceny stanu zdrowia. Warto również brać pod uwagę inne czynniki, takie jak aktywność fizyczna, styl życia, poziom tkanki tłuszczowej i ogólny stan zdrowia.