Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Znaczenie wczesnej diagnozy czerniaka i raków skóry dla skuteczności leczenia

rak skóry diagnostyka, leczenie, chirurgia onkologiczna

Choroby nowotworowe budzą ogromny strach wśród pacjentów. Często do tego stopnia, że odkładają oni niezbędną diagnostykę. Niestety, takie postępowanie jest niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryty rak lub nowotwór złośliwy, tym lepsze rokowanie i szansa na powrót do zdrowia.

Wczesna diagnoza nowotworów złośliwych skóry – pierwszy krok do skutecznego leczenia

Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących wariantów choroby nowotworowej. Co roku rozpoznaje się ją u 50 tysięcy pacjentów. Warto mieć świadomość, że może on wystąpić w różnych postaciach. Najczęściej diagnozuje się raka podstawnokomórkowego, którego cechuje miejscowa złośliwość. Nie daje przerzutów, lecz nacieka coraz głębsze tkanki i powiększa swój obwód. Najczęściej występuje w odsłoniętych miejscach skóry twarzy, narażonych na intensywne nasłonecznienie, szczególnie u osób o jasnej karnacji. Jest chorobą zawodową rolników, listonoszy, misjonarzy a także osób zawodowo zajmujących się niektórymi, toksycznymi substancjami chemicznymi. Zmiany mogą być zlokalizowane również w innych miejscach. Dotyczy to osób, które nadużywały kąpieli słonecznych, szczególnie jeśli wystąpiły u nich oparzenia słoneczne. W takich przypadkach, nawet po wielu latach, mogą pojawić się na skórze zmiany o charakterze raka podstawnokomórkowego. Choroba zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia lub grudki na skórze, które z czasem zaczynają się powiększać, skóra nad nimi staje się cieńsza i wrażliwa na najdrobniejsze urazy. Nawet wytarcie ręcznikiem może powodować rankę, na której powstaje strupek, który utrzymuje się dłużej niż zwykle. Takie obrażenia powstają cyklicznie a ranka nie chce się zagoić. Jeśli jakaś drobna ranka goi się dłużej niż trzy tygodnie, to jest to sygnał, że może to być rak skóry.

Niestety są też inne rodzaje raka skóry o uogólnionej złośliwości, czyli dające przerzuty. Jest to rak kolczystokomórkowy, stanowiący 15 do 20 % przypadków raka skóry oraz rak z komórek Merkla, o dużej złośliwości, dający wczesne przerzuty, na szczęście bardzo rzadko występujący. Innym, niezwykle groźnym nowotworem skóry jest czerniak, czyli nowotwór powstający z komórek barwnikowych. Co roku rozpoznaje się około 3000 przypadków tej groźnej choroby. Czerniak rozwija się najczęściej ze znamienia barwnikowego, brzeżnego, z komórek barwnikowych gałki ocznej, może pojawić się pod płytką paznokciową. Niepokoić powinny znamiona barwnikowe o nieregularnym kształcie, wybarwieniu, powierzchni, czasem swędzące, zmiany narażone na drażnienie przez promienie UV, mechaniczne, chemiczne a także zmiany wyglądu, powiększanie obwodu, wysokości, zmiana zabarwienia. Wszystkich tych sygnałów nie wolno bagatelizować, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty onkologa, chirurga plastycznego, dermatologa. 

W zależności od wariantu nowotwory skóry różnią się objawami, sposobem leczenia czy rokowaniem. Każdy z nich powoduje różne objawy, które nie zawsze są typowe i charakterystyczne. Nieswoiste symptomy mogą niestety opóźniać postawienie właściwej diagnozy. Dlatego też wszelkie budzące niepokój zmiany powinny zostać jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Trudno gojące się zmiany, rany, owrzodzenia, z których sączy się krew i występują ewidentne problemy z gojeniem, a także pojedyncze owrzodzenia lub guzy są onkologicznie podejrzane. Niepokój powinny wzbudzić zmiany, w obrębie których obserwuje się wyraziste, wyniosłe brzegi, przypominające zmiany bliznowate, często z siateczką drobnych naczyń.

Im szybciej zmiany zostaną zdiagnozowane, tym lepsze rokowania i szansa na powrót do zdrowia. Brak właściwej, dopasowanej indywidualnie terapii prowadzi do rozwoju choroby, która rozprzestrzenia się w organizmie. W stadium zaawansowanym nowotwór atakuje okoliczne węzły chłonne a w późniejszym czasie odległe narządy. Rozsiana postać choroby jest zazwyczaj trudna do opanowania i leczenia i kończy się zgonem.

Umów się na konsultację w Klinice chirurgii Mazan
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Metody leczenia raka skóry – od diagnozy do terapii     

 W rozpoznaniu czerniaka lub raka skóry pomaga diagnoście dermatoskop lub videodermatoskop.  Uzupełnieniem diagnostyki jest ocena lokalnych węzłów chłonnych.

Od chwili postawienia diagnozy rozpoczyna się właściwy proces terapii, której zakres ustalany jest indywidualnie, w zależności od stadium zaawansowania choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Osoby ze zdiagnozowanym rakiem często poszukują informacji na temat rak skóry leczenie, jednak zwiększenie własnej świadomości nie wpływa na proces zdrowienia. Nie obędzie się bez leczenia ustalonego przez specjalistę.

Leczeniem chorób nowotworowych skóry zajmuje się chirurgia plastyczna i chirurgia onkologiczna. Najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie zmiany występującej na skórze wraz z marginesem zdrowych tkanek, czyli zdrowej skóry wokół zmiany oraz tkanek głębokich, pod zmianą. Nieskuteczne jest zamrażanie, naświetlanie czy laseroterapia. Proces leczenia rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą, który posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie w terapii nowotworów skóry oraz technik zamknięcia ubytku tkanek po wycięciu zmiany nowotworowej.

Najważniejszym zadaniem jest postawienie poprawnej diagnozy, aby jak najszybciej wytypować złośliwe zmiany nowotworowe, które są najtrudniejsze w leczeniu. Szczególnie, gdy zostaną wykryte zbyt późno.

Rola profilaktyki i regularnych kontroli w zapobieganiu rakowi skóry

Najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami skóry jest profilaktyka. Pozwala ona na wczesną ocenę występujących zmian, co zwiększa szansę na wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. Regularne badania to jeden z aspektów.

Aby zapobiegać chorobie trzeba pamiętać, że najważniejsze jest właściwe dbanie o skórę. W ramach profilaktyki należy unikać lub ograniczać kontakt skóry z promieniowaniem UV. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego ważna jest właściwa ochrona. Specjaliści podkreślają, że w miarę możliwości warto zrezygnować z opalania, przy czym najintensywniejsze działanie słońca występuje w godzinach między 11, a 16. Niezastąpione są także kremy z filtrem, przy czym jego wartość trzeba dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. karnację. W kontekście promieniowania UV trzeba pamiętać, że zagrożeniem jest nie tylko słońce, ale też solarium czy naświetlanie paznokci promieniami UV utwardzającymi lakiery hydrożelowe, żelowe lub hybrydowe. Oczy należy chronić okularami z przyciemnionymi szkłami z filtrami UV.

Osoby, u których na skórze występują liczne znamiona barwnikowe, popularnie zwane pieprzykami lub inne zmiany, powinny samodzielnie i regularnie kontrolować ich wygląd. Wszelkie zmiany – w wielkości, strukturze, barwie – powinny zostać jak najszybciej skontrolowane przez doświadczonego specjalistę, (najlepiej przy pomocy dermatoskopu), który może wytypować zmiany wymagające usunięcia. Regularne badania są podstawą. Pamiętać należy, że znacznie lepiej usunąć łagodną zmianę, niż zbagatelizować złośliwą i ją pozostawić.

Odpowiednie dbanie o siebie, kontrole lekarskie i badania profilaktyczne pozwalają na szybkie wykrycie wielu chorób, w tym także raka skóry a zwłaszcza czerniaka, który we wczesnym etapie jest wyleczalny.

Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej

Zmiany skórne Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Zmiany skórne
Nowotwory złośliwe skóry Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Nowotwory złośliwe skóry
Tarczyca Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Operacje tarczycy
Mastektomia Katowice - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii onkologicznej
Mastektomia
Dlaczego wczesna diagnoza czerniaka i raków skóry jest tak ważna?

Wczesna diagnoza czerniaka i innych postaci raka skóry jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym lepsze rokowania i większa szansa na powrót do zdrowia. Wczesne stadium choroby zazwyczaj pozwala na bardziej efektywne leczenie i zwiększa szanse na wyleczenie.

Jakie są najczęstsze typy raka skóry i jakie mają objawy?

Najczęściej diagnozowanym przez lekarzy typem raka skóry jest rak podstawnokomórkowy, charakteryzujący się miejscową złośliwością i brakiem przerzutów. Objawia się niewielkim zaczerwienieniem lub grudką na skórze, która z czasem powiększa się i staje wrażliwa na urazy. Inne typy to rak kolczystokomórkowy i rak z komórek Merkla, które mogą dawać przerzuty oraz czerniak, rozwijający się najczęściej ze znamienia barwnikowego.

Jakie są metody leczenia raka skóry?

Leczenie raka skóry zależy od jego typu i stadium zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowych tkanek. Inne metody, takie jak zamrażanie, naświetlanie czy laseroterapia, są mniej skuteczne. Istotne jest indywidualne dopasowanie terapii przez specjalistę.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan