Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Wskazówki dla pacjentów bariatrycznych – zalecenia przedoperacyjne

operacja bariatryczna - wskazówki dla pacjentów

Jeśli czytasz tego bloga, prawdopodobnie wyczerpałeś już wszystkie inne, znane Ci metody walki z otyłością. Za Tobą zapewne przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście prób poradzenia sobie z nadwyżkowymi kilogramami. Być może dzięki silnej motywacji, połączeniu zdrowej diety i dużej aktywności fizycznej udało Ci się nawet zrzucić dużą część balastu, który nosisz na sobie każdego dnia.

Udało, ale nieskutecznie. Ani się obejrzałeś, a kilogramy wróciły. Efekt jo-jo dotknął i Ciebie. Czego zabrakło? Być może nie byłeś gotowy, być może zabrakło wytrwałości lub wsparcia bliskich osób… Nie ma sposobu, aby ze 100-procentową pewnością ustalić przyczynę. Nie warto tego roztrząsać. Ze swoich doświadczeń wyciągnij wnioski – tylko albo i aż tyle.

Mniejsza Ty! Mniejszy Ty! To jest w zasięgu Twojej ręki! Skoro udało się raz, uda się znowu. Tym razem podejdź do tego jeszcze lepiej przygotowany. Decydując się na operacyjne leczenie otyłości, musisz wiedzieć: zabieg zmniejszenia żołądka nie jest ani początkiem, ani końcem leczenia bariatrycznego. Uzyskanie satysfakcjonującej i trwałej utraty wagi ciała wymaga od Ciebie radykalnych zmian w trybie życia. Operacja bariatryczna niesie ze sobą wiele zmian w sposobie odżywiania, nawodnienia, aktywności fizycznej, dbania o odpoczynek i sen oraz suplementacji. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie diety i zaleceń lekarza prowadzącego. Walka z otyłością to walka z nawykami, pokusami, silną wolą i właściwie… nigdy się nie kończy!

Masz pytania odnośnie zabiegu zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

O tym musisz wiedzieć:

1. Decyzji nie podejmujesz sam. Nie każdy może poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości. Wskazania to osiągnięcie BMI 40, a dla tych którzy cierpią na choroby związane z otyłością (np. cukrzycę, nadciśnienie) BMI co najmniej 35. Wiek 18-65 lat. Możliwa jest kwalifikacja do zabiegu pacjenta o niższym wskaźniku masy ciała. Do zabiegu kwalifikuje lekarz bariatra na podstawie szczegółowego wywiadu i wyników zleconych wcześniej badań m.in. RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i serca, EKG, spirometrię i szereg badań laboratoryjnych z krwi. Pełną listę badań do wykonania przedstawi Ci lekarz podczas konsultacji.

2. Operację, jeśli zostaniesz do niej zakwalifikowany, poprzedza okres przygotowawczy, który obejmuje konsultacje ze specjalistami i specjalną dietę, której stopniowe wprowadzenie przygotuje Twój organizm do zabiegu. O swoje zdrowie zadbaj już teraz.

3. Na 2 tygodnie przed zabiegiem:

☑ nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew, tj. aspiryny i innych zawierających salicylany,
☑ należy zaprzestać palenia papierosów – nikotyna i inne substancje zawarte w dymie tytoniowym mają negatywne oddziaływanie na procesy gojenia i w istotny sposób zwiększają ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym oraz powikłań miejscowych (np. nieszczelność zespolenia).

4. Na 7 dni przed przyjęciem do kliniki:

☑ Przejdź na dietę płynną, która spowoduje spadek wagi oraz skutecznie zmniejszy rozmiar wątroby. To sprawi, że sam zabieg będzie łatwiejszy do przeprowadzenia dla chirurga, a tym samym będzie bezpieczniejszy dla Ciebie.
☑ Stosuj odżywki wysokobiałkowe, suplementy diety (ściśle w. zaleceń lekarza).
☑ Pij dużo wody – minimum 2 litry w ciągu dnia.
☑ Odstaw kawę i napoje alkoholowe.
☑ Nie spożywaj żadnych zup, przecieranych warzyw i owoców, koktajli owocowych ani warzywnych.

Pamiętaj! Chirurg, dzięki wykonanej operacji, stwarza Ci szansę na zmiany. Co z nią zrobisz zależy od Ciebie. Jak zwykł mawiać dr n. med. Grzegorz Kowalski, specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej
 i bariatrii w Klinice chirurgii MAZAN:

„Ja robię swoje najlepiej, jak potrafię i odchodzę od stołu (operacyjnego). Cała reszta w rękach pacjenta”.

Po operacji bariatrycznej w Twoim życiu zmieni się dużo, ale nie zostaniesz z tym sam. Pomóc może dietetyk, psycholog i wsparcie naszych specjalistów. Koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych w Klinice chirurgii Mazan jest Grażyna Dobek (tel. +48 730 350 502).

Czym jest chirurgiczne leczenie bariatryczne?

Chirurgiczne leczenie bariatryczne to procedury operacyjne mające na celu redukcję nadmiernej masy ciała u osób z otyłością lub otyłością skutkującą poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jakie są zalecenia przedoperacyjne dla pacjentów bariatrycznych?

Zalecenia przedoperacyjne mogą obejmować badania diagnostyczne, przygotowanie psychiczne, zmiany w diecie i aktywności fizycznej oraz wykluczenie innych problemów zdrowotnych.

Czy każdy pacjent z otyłością może kwalifikować się do operacji bariatrycznej?

Kwalifikacja do operacji bariatrycznej jest dokładnie oceniana przez zespół medyczny i zależy od indywidualnych czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i wskaźnik masy ciała.

Skontaktuj się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych pod numerem telefonu 730 350 502.

Dowiedz się więcej o naszym zespole specjalistów w Klinice Mazan.

Interdyscyplinarny zespół bariatryczny

dr n. med.Grzegorz Kowalski
dr n. med.Grzegorz Kowalski

Specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatra

dr Zbigniewazan
dr Zbigniew Mazan

Specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

mgr Dorota Machowska
mgr Dorota Machowska

Dietetyk

mgr Magdalena Mleczko
mgr Magdalena Mleczko

Psycholog

Grażyna Dobek
Grażyna Dobek

Administracja, koordynator ds. pacjentów bariatrycznych

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan