- Wskazania do leczenia bariatrycznego
- Kwalifikacja i zalecenia dla pacjentów bariatrycznych
- Metody leczenia bariatrycznego
W ostatnim czasie, po publikacji wyników badań przeprowadzonych przez BBC o tzw. tureckiej turystyce medycznej, było głośno o niechlubnych dokonaniach tamtejszych medyków. Sprawa dotyczyła poważnych powikłań, a w konsekwencji – śmierci kilku obywateli Wielkiej Brytanii, którzy właśnie w Turcji poddali się zabiegowi resekcji żołądka. Niższe ceny, „liberalne” przepisy kwalifikujące pacjentów do zabiegów oraz szybkie terminy na zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej są skutecznym wabikiem nie tylko dla obywateli Anglii. Po „nowe, lepsze życie” bez otyłości na Bliski Wschód wyjeżdżają także Polacy, szukając dla siebie ośrodka leczenia otyłości.
Wskazania do leczenia bariatrycznego
Dla osób chorobliwie otyłych chirurgiczne leczenie otyłości pozostaje często jedynym rozwiązaniem, aby żyć. Pacjenci, którzy decydują się na operację, mają za sobą wiele prób leczenia innymi, nieinwazyjnymi metodami. Prób, które rzecz jasna kończą się fiaskiem.
W Polsce pacjenci bariatryczni obowiązkowo muszą pomyślnie przejść proces kwalifikacji. Panują w tej kwestii ściśle określone reguły, dzięki którym lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, bądź też odmawia jego przeprowadzenia.
Kwalifikacja i zalecenia dla pacjentów bariatrycznych
W Klinice chirurgii Mazan, jak mantrę, powtarzamy naszym pacjentom, że decydując się na operacyjne leczenie otyłości, muszą być oni gotowi na stosowanie się do szeregu zaleceń przed i po przeprowadzonym zabiegu. Aby bezpiecznie przejść zabieg operacyjny, obowiązkowe są badania laboratoryjne. Pakiet badań zlecany jest przez lekarza prowadzącego podczas konsultacji. Dodatkowo Pacjenta obowiązuje postępowanie okołooperacyjne, zgodnie z którym Pacjent m.in.:
- na 2 tygodnie przed zabiegiem: nie może przyjmować leków rozrzedzających krew, tj. aspiryny i innych zawierających salicylany;
- musi zaprzestać palenia papierosów – nikotyna i inne substancje zawarte w dymie tytoniowym mają negatywne oddziaływanie na procesy gojenia i w istotny sposób zwiększają ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym oraz powikłań miejscowych (np. nieszczelność zespolenia);
- na 7 dni przed przyjęciem do kliniki Pacjent przechodzi na dietę płynną, która spowoduje spadek wagi oraz skutecznie zmniejsza rozmiar wątroby, a żołądek jest mniej napięty. To sprawia, że sam zabieg będzie łatwiejszy do przeprowadzenia dla chirurga, a tym samym będzie bezpieczniejszy dla pacjenta.
Pacjent dodatkowo przed operacją kwalifikowany jest anestezjologicznie i psychologicznie. Pacjent przystępujący do zabiegu powinien być całkowicie zdrowy. Czynnikami dyskwalifikującymi pacjenta z zabiegu są: kaszel, katar, podwyższona temperatura, wirus opryszczki, złe samopoczucie i niestosowanie diety przedoperacyjnej. Do szeregu zaleceń i obostrzeń pacjent stosować się musi także w okresie pooperacyjnym, a w razie jakichkolwiek, niepokojących objawów ma prawo do wizyty i konsultacji lekarskiej w Klinice. Takie standardy obowiązują w Klinice Chirurgii Mazan.
Metody leczenia bariatrycznego
W Klinice Chirurgii Mazan specjalizujemy się w chirurgii bariatrycznej. Interdyscyplinarny zespół składający się z lekarzy, dietetyka, psychologa oraz koordynatora zapewnia odpowiednie wsparcie dla pacjenta w drodze do utraty zbędnych kilogramów. Podczas konsultacji medycznej dobieramy najbardziej optymalną metodę zmniejszenia żołądka. Decyzja podejmowana jest na podstawie wyników badań, analizy chorób towarzyszących i wywiadu lekarskiego.
Dostępne zabiegi dla pacjentów otyłych w Klinice chirurgii Mazan to:
- plikacja żołądka
- rękawowa resekcja żołądka
- wyłączenie żołądka
- balon żołądkowy
- Endoskopowa Plastyka Żołądka metodą OverStitch
Zabiegi chirurgii bariatrycznej rekomendowane są głównie dla osób z BMI powyżej 40. Jednak niektórzy pacjenci z BMI powyżej 30 również kwalifikują się do zabiegu zmniejszenia żołądka.
Jeśli chcesz otrzymać informację na temat zabiegów bariatrycznych, diety przed i po zabiegu zmniejszenia żołądka, poznać procedurę przygotowawczą czy po prostu upewnić się, że zabieg jest dla Ciebie – to serdecznie zapraszamy. Konsultacja jest darmowa, odbywa się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych Grażyną Dobek. Pani Grażyna jest osobą, która przebyła operację bariatryczną oraz na co dzień pracuje z otyłymi pacjentami. Rozmowa z nią pozwala rozwiać wiele wątpliwości.
Chirurgiczne leczenie otyłości, znane również jako bariatryczna chirurgia, to inwazyjna procedura, która zmniejsza wielkość żołądka lub ogranicza wchłanianie pokarmu w celu redukcji masy ciała.
Operacja bariatryczna może przynieść szereg korzyści, takich jak znaczna redukcja wagi, poprawa zdolności ruchowych, regulacja poziomu cukru we krwi, zmniejszenie ryzyka chorób serca i inne powiązane z otyłością schorzenia.
Nie, operacja bariatryczna nie jest odpowiednia dla wszystkich z nadwagą. Przed przystąpieniem do tego typu leczenia, pacjenci muszą spełniać określone kryteria, które zostaną dokładnie ocenione przez zespół medyczny.
Skontaktuj się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych tel. 730 350 502.