Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Plastyka uszu

Korekcja odstających małżowin usznych

Zabieg korekcyjny uszu ma na celu poprawienie wyglądu uszu poprzez ustawienie małżowiny usznej i ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki. Muszlę ucha można zmniejszyć, a także zmienić jej kształt i kąt odchylenia od głowy.

Przed zabiegiem

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych: badanie czasu krwawienia, morfologia, wskaźniki krzepnięcia APTT i INR,.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest: niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, ropne zapalenie zatok, nieuregulowana cukrzyca, ciąża.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na zmniejszeniu kąta ustawienia małżowiny usznej w stosunku do czaszki oraz odtworzeniu jej prawidłowego rysunku anatomicznego.

Z cięcia za małżowiną wycina się nadmiar skóry, chrząstkę nacina, odpowiednio modeluje szwami i mocuje we właściwym położeniu. Czasami konieczne jest wycięcie fragmentu chrząstki.

Chrząstka nie ma zdolności zrostu, dlatego poszczególne jej elementy łączone są na stałe za pomocą szwów. Skórę zamyka się cienkimi szwami.

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym wówczas po zabiegu pacjent opuszcza klinikę. Wyjątkiem są dzieci u których procedurę przeprowadza się w pełnym znieczuleniu i pacjent przez następne kilka godzin pozostaje w klinice.

Zabieg trwa około 60 minut.

Przebieg pooperacyjny

Po zabiegu występuje duża bolesność, obrzęk, zaczerwienienie skóry, czasami niewielkie krwawienie z ran.

Konieczne jest zażywanie doustnych leków przeciwbólowych. Szwy i opatrunki pooperacyjne zdejmowane są w dziesiątej dobie po zabiegu.

Przez kilka tygodni należy chronić uszy przed urazami, przegrzaniem (suszarka) oraz przemarznięciem.

Po zabiegu zauważalne jest osłabienie czucia w obrębie skóry małżowin. Przez minimum dwa miesiące należy sypiać w opasce na głowie, co ma na celu zabezpieczenie przed przypadkowym urazem uszu podczas snu.

Możliwe powikłania

Sporadycznie po zabiegu mogą wystąpić powikłania takie jak: krwawienie, infekcja i powstanie blizny przerostowej, która może wymagać leczenia sterydami, a czasem przeprowadzenia ponownego zabiegu operacyjnego.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan