Korekcyjna plastyka powiek
Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych, dolnych lub obu oraz tzw. worków nad i pod oczami, (przepuklina tłuszczyku okołogałkowego) a także ewentualnych zmarszczek wokół oczu. Zabieg niejednokrotnie ma charakter funkcjonalny, ponieważ nadmiar skóry na opadającej powiece może ograniczać pole widzenia.
Korekcja powiek może więc mieć charakter estetyczny oraz zdrowotny. Rezultatem korekcji powiek jest napięta i wygładzona skóra wokół oczu, co pozwala znacznie odmłodzić wygląd twarzy i spojrzenia.
Przed zabiegiem
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych: badanie czasu krwawienia, poziom glukozy, morfologia, wskaźniki krzepnięcia APTT i INR, kreatynina.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest występowanie nawet jednego z wymienionych schorzeń: niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, ropne zapalenie zatok, nieuregulowana cukrzyca, ciąża.
Przebieg zabiegu
W przypadku korekcji powiek górnych zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry powieki w kształcie osełki. Cięcie prowadzi się w fałdzie nadtarczkowym oraz powyżej tej linii. Ilość wyciętej skóry planuje się przy zamkniętych powiekach. Ranę zamyka się delikatnymi szwami.
W korekcji powiek dolnych cięcia wykonuje się poniżej linii rzęs. Odpreparowuje się zwiotczałą skórę, wycina jej nadmiar przy otwartych oczach, następnie zszywa skórę cienkimi szwami.
Przy tzw. workach pod oczami lub na powiekach górnych w okolicy wewnętrznych kątów czyli przepuklinie tłuszczyku okołogałkowego konieczna jest jego redukcja.
W przypadkach znacznego zwiotczenia brzegu powieki dolnej lub jej wywijania, konieczne jest klinowe wycięcie brzegu rzęskowego, skracając i napinając brzeg powieki dolnej.
Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg korekcji powiek górnych trwa około 30-45 minut, zabieg korekcji powiek dolnych trwa od około 60 minut do 2 godzin.
Przebieg pooperacyjny
Naturalnymi konsekwencjami są obrzęki, krwiaki oraz niewielka bolesność. Czasami, w pierwszych godzinach po zabiegu również zdarza się niewielkie krwawienie z brzegów ran. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku tego zabiegu nie zakłada się opatrunków po operacji.
Absencja
Absencja po zabiegu wynosi zwykle 7 dni. Po zabiegu zaleca się stosowanie wilgotnych, zimnych okładów z kwasu bornego.
W ciągu pierwszych dni powieki mogą być obrzęknięte, dolna powieka i zewnętrzny kąt oka mogą nie całkowicie przylegać do gałki ocznej. Objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku kolejnych dni po zmniejszeniu się obrzęku tkanek.
Ulgę mogą przynieść zimne okłady z Borasolu. Szwy usuwa się po 5 do 7 dniach.
Normalny wygląd uzyskuje się po około 10 dniach, całkowite gojenie trwa około miesiąca.
Ostateczny efekt zabiegu należy oceniać właśnie po tym czasie. Czasami proces gojenia, ustępowania obrzęku i zblednięcie blizn przebiega znacznie dłużej i niesymetrycznie.
Możliwe powikłania
W literaturze medycznej odnotowano, że powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać. Najczęściej opisywane to: niedomykalność powieki górnej – przy powstaniu blizny przykurczającej, wywinięcie powieki dolnej – przy wycięciu nadmiaru skóry, powstaniu blizny przykurczającej lub nie wycięciu klina przy dużym zwiotczeniu brzegu rzęskowego.