Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Otyłość – jak niszczy nasze zdrowie?

leczenie otyłości, metody zmniejszenia żołądka, zabieg bariatryczny w klinice chirurgii mazan

Otyłość jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią 500 milionów osób na całym świecie. Nadwagę ma już 3 na 5 dorosłych Polaków, a co czwarty cierpi z powodu otyłości. Należy wiedzieć, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera 2,5 miliona ludzi na świecie. Jak otyłość wpływa na nasze zdrowie?

Jak zła dieta negatywnie wpływa na zdrowie? 

Spożywanie produktów wysoko przetworzonych, tłuszczów utwardzonych, żywności pełnej konserwantów i wzmacniaczy smaku, w tym soli, prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji otyłości. Dieta fast food negatywnie wpływa na kondycję naszej skóry i naszych narządów. Przyczynia się do cukrzycy typu II, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Nie tylko dieta fast food jest szkodliwa, bo spożywanie smażonej żywności przygotowywanej w domowym zaciszu także. Należy zamienić smażenie na duszenie i pieczenie potraw, a najlepiej korzystać z gotowania na parze. W naszej diecie bardzo często brakuje też warzyw, a powinny być one większą częścią każdego posiłku i zajmować 2/3 talerza. Dieta pełna cholesterolu przyczynia się także do kamicy pęcherzyka żółciowego i kamicy nerkowej. Tak naprawdę wiele schorzeń może pojawić się na skutek nieprawidłowej, źle zbilansowanej diety. Zależność cukrzyca a otyłość brzuszna jest oczywista i zbadana. Wśród osób cierpiących na cukrzycę typu II jest aż 90% osób z nadwagą. U osób z BMI powyżej 35 kg/m2 ryzyko wystąpienia cukrzycy jest 30-40 razy większe niż w przypadku osób o niższym BMI. Nadmierna masa ciała utrudnia prawidłową kontrolę metaboliczną i sprzyja oporności na insulinę.       

Zdrowie psychiczne w kontekście otyłości 

Otyłość – choroba cywilizacyjna XXI wieku niestety ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Wiąże się to z życiem w stresie i stałym zbyt dużym poziomem kortyzolu, który jest w organizmie niezbędny, ale  w ilości zapewniającym równowagę organizmu. Nadmierny stres często prowadzi do reakcji kompulsywnych, np. objadania się. Ponieważ obowiązują takie, a nie inne kanony piękna wiele osób ma problem ze swoją sylwetką, co wpływa na ich zdrowie psychiczne. Oczywiście otyłość może prowadzić także do rozwoju depresji, ale i chorób autoagresywnych takich jak bulimia czy anoreksja. Odchudzanie zawsze powinno przebiegać w zrównoważony sposób, stopniowo, a w przypadku otyłości – pod opieką lekarza i dietetyka. Osoba otyła z powodu szykanowania jakiego doświadcza ma tendencję do alienacji, w związku z tym, że ma problemy z wagą towarzyszy jej też wysoki poziom stresu, a te dwa czynniki mogą sprzyjać rozwojowi depresji. Choć wiele osób potrafi zdefiniować, co to jest otyłość, to jednak brak im empatii w stosunku do osób, które znalazły się z wielu życiowych przyczyn w takim położeniu. Zamiast oceniać, trzeba starać się pomagać. Warto na początek zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą uporać się z problemami psychicznymi, ale i zawalczyć o zdrowie fizyczne.           

Szukasz specjalistycznego ośrodka do walki z otyłością?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Wpływ nadwagi na rozwój chorób związanych z nadciśnieniem tętniczym 

Nadwaga ma bezpośredni wpływ na problem z nadciśnieniem. W badaniach wykazano, że zwiększenie masy ciała o 10 kg powoduje wzrost ciśnienia tętniczego o 3/2 mm Hg. To może skutkować zwiększeniem ryzyka choroby wieńcowej o 12% i udaru mózgu o 24%. W związku z tym bardzo ważne jest zadbanie o redukcje masy ciała do prawidłowych wartości według BMI. Gdzie leczyć otyłość? Gdy BMI przekracza 30 można spróbować zredukować wagę za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety i ćwiczeń, podobnie jak ma to miejsce w przypadku nadwagi. Jednak, gdy BMI wynosi więcej niż 35 kg/m2, to lepiej zastanowić się nad metodą jaką jest zmniejszenie żołądka. Jest ona rekomendowana zwłaszcza w przypadku osób, u których występuje skrajna otyłość. Trzeba jednak pamiętać, że przy bardzo wysokim BMI zawsze najpierw konieczne jest wprowadzenie diety, a dopiero potem pacjent może być zakwalifikowany do operacji. Warto w związku z tym dowiedzieć się, czym jest bariatria. Otóż jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadwagi i otyłości, także tej skrajnej. Zatem w pierwszej kolejności taki pacjent musi być skierowany na konsultację bariatryczną.    

Sprawdź dostępne metody zmniejszenia żołądka w Klinice Mazan.

Negatywne skutki otyłości olbrzymiej

Otyłość olbrzymia po prostu uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. W pewnym momencie taka osoba staje się więźniem we własnym domu. Jest też sporym ciężarem dla najbliższych, którzy muszą ją pielęgnować, gdyż jest osobą, która nie może poradzić sobie samodzielnie nawet z najprostszymi czynnościami. Oczywiście nie trzeba wspominać jak niebezpieczne jest to dla zdrowia i życia. Wszystkie narządy są otłuszczone i obciążone. W przypadku takich osób metody zmniejszenia żołądka polegające na resekcji są jedynym rozwiązaniem. Jednak trzeba ustabilizować pacjenta i w miarę możliwości zredukować wcześniej jego masę ciała. Ryzyko zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu wzrasta w przypadku takich osób wielokrotnie. Operacja to często ostatnia deska ratunku.      

Czy otyłość wpływa na układ sercowo-naczyniowy?

Tak, otyłość jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, miażdżycy, zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu. Nadmierna masa ciała obciąża serce i naczynia krwionośne, co może prowadzić do poważnych problemów.

Jakie są skutki otyłości dla układu oddechowego?

Otyłość może powodować problemy z układem oddechowym, takie jak obturacyjne zaburzenia snu, bezdech senny, astma, a także zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.


Czy istnieją skuteczne metody leczenia otyłości?

Istnieją różne metody leczenia otyłości, które mogą obejmować zmiany w diecie, aktywności fizycznej, terapię behawioralną, farmakoterapię lub w niektórych przypadkach, chirurgiczne zabiegi zmniejszające żołądek.

Zobacz też

Bariatria Katowice - problem otyłości
Problem otyłości
Bariatria Katowice - czym jest bariatria?
Czym jest bariatria?
Bariatria Katowice - kalkulator BMI
Kalkulator BMI
Bariatria Katowice - metody zmniejszenia żołądka
Metody leczenia
Bariatria Katowice - niezbędne badania przed zbiegiem zmniejszenia żołądka
Niezbędne badania
Bariatria Katowice - jak przygotować się do zabiegu zmniejszenia żołądka?
Przebieg leczenia
Bariatria Katowice - ile kosztuje zabieg zmniejszenia żołądka
Koszty leczenia
Bariatria Katowice - przyspieszona procedura bariatrycznych
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria Katowice - Suplementacja po operacji bariatrycznej
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan