- Wskazania do otoplastyki u dziecka
- Kiedy warto zdecydować się na otoplastykę?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o zabiegu, efektach i o tym co dalej?
- Na czym polega otoplastyka?
- Rekonwalescencja po zabiegu
- Dlaczego warto zdecydować się na otoplastykę w dzieciństwie?
Odstające uszy u dziecka to częsty powód do drwin ze strony rówieśników, co może prowadzić do kompleksów, niskiej samooceny, a nawet problemów z nawiązywaniem relacji. Na szczęście, istnieje rozwiązanie tego problemu – operacja plastyczna uszu, zwana otoplastyką. Kiedy warto się na nią zdecydować? Kiedy małżowina uszna osiąga swoją ostateczną wielkość i kształt? Jak wytłumaczyć dziecku sens operacji? Czy można przygotować dziecko tak, aby miało realistyczne oczekiwania? Wyjaśniamy.
Wskazania do otoplastyki u dziecka
Otoplastyka u dzieci jest wskazana przede wszystkim w przypadku odstających lub asymetrycznych uszu, które są przyczyną kompleksów i negatywnie wpływają na samopoczucie dziecka. Zabieg może znacząco poprawić jakość życia dziecka, chroniąc je w przyszłości przed ostracyzmem ze strony rówieśników, a w konsekwencji problemów zdrowotnych o podłożu psychologicznym.
O tym, czy odchylenia w kształcie uszu powodujące obniżoną samoocenę i drwiny ze strony rówieśników są wystarczającym wskazaniem do otoplastyki, ostatecznie decyduje lekarz. Przy podejmowaniu takiej decyzji specjalista uwzględnia wiele czynników, w tym nie tylko aspekt estetyczny, ale również dojrzałość emocjonalną dziecka, która pozwoli mu zrozumieć i zaakceptować zabieg, okres gojenia i towarzyszący mu ból oraz okres rekonwalescencji. Często, przed podjęciem decyzji o zabiegu, zalecana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym, który oceni, czy dziecko jest wystarczająco zmotywowane do poddania się zabiegowi i gotowe do współpracy z lekarzem, a także pomoże dziecku przygotować się do tego wydarzenia.
Kiedy warto zdecydować się na otoplastykę?
Najlepszym okresem na przeprowadzenie otoplastyki jest wiek przedszkolny, przed pójściem dziecka do szkoły. W tym czasie kształt uszu jest już w pełni uformowany, a wzrost ucha zakończony. Dziecko jest na tyle dojrzałe, aby zrozumieć sens zabiegu. Dobrym czasem na taki zabieg może być okres przed pójściem do innej szkoły, a więc poznaniem nowej grupy rówieśniczej, a zwłaszcza wakacje – co pozwala na spokojną rekonwalescencję, bez stresu związanego z codziennymi obowiązkami przedszkolnymi/szkolnymi.
Chcesz umówić się na konsultację ws. zabiegu otoplastyki w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.
Jak rozmawiać z dzieckiem o zabiegu, efektach i o tym co dalej?
Przygotowanie dziecka do zabiegu korekcji odstających uszu to ważny etap, który może znacząco wpłynąć na jego komfort i poczucie bezpieczeństwa przed operacją. Tłumacząc dziecku, na czym polega zabieg i jakie przyniesie korzyści, używaj prostych i zrozumiałych dla niego słów. Aby przygotować malca na możliwe do osiągnięcia efekty, posłuż się zdjęciami innych pacjentów „przed i po” operacji. Na pytania dziecka odpowiadaj szczerze, a jeśli nie znasz odpowiedzi, poproś o wsparcie lekarza. Zadbaj o to, aby do szpitala maluch zabrał ze sobą ulubioną zabawkę czy przytulankę. Przygotuj dziecko na to, że po zabiegu może odczuwać ból, który zostanie złagodzony lekami. Wyjaśnij, że po operacji będzie musiało przez jakiś czas ograniczyć swoją aktywność, szczególnie w zabawach i grach kontaktowych.
Na czym polega otoplastyka?
Zabieg otoplastyki polega na modelowaniu chrząstki usznej w taki sposób, aby nadać małżowinom usznym fizjologiczny kształt oraz by uszy przylegały bliżej głowy. U młodszych dzieci zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Dziecko jest nieświadome przebiegu procedury i wybudzane zaraz po jej zakończeniu. Starsze dzieci operujemy w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym.
Podczas otoplastyki chirurg wykonuje nacięcie skóry odsłaniając chrząstkę. Następnie modeluje ją, odtwarzając tzw. grobelkę, czyli naturalny kształt. W tym celu zakłada na chrząstkę nierozpuszczalne szwy modelujące, które zostaną tam na zawsze, zmniejszając kąt między małżowiną a czaszką. Skórę ponad odsłoniętą chrząstką zszywa się estetycznie cienkim szwem. Cięcie jest wykonywane za uchem, w naturalnym fałdzie skóry. Dzięki temu blizna po zabiegu jest mało widoczna i z czasem staje się jeszcze mniej zauważalna. Zabieg trwa około godziny.
Rekonwalescencja po zabiegu
Mały pacjent, dla jego komfortu – w zależności od rodzaju znieczulenia ogólnego, najczęściej może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia lub następnego dnia – w tym przypadku w Klinice z dzieckiem pozostaje opiekun. Po zabiegu przez dziesięć dni konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku. W pierwszych dobach po zabiegu występować może obrzęk i ból, które łagodzi się lekami. Pełną wytrzymałość tkanki osiągają po trzech miesiącach od zabiegu. Wygojenie ran trwa najczęściej około 10 dni. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, aby zapewnić prawidłowe gojenie się ran i osiągnąć jak najlepszy efekt końcowy.
Dlaczego warto zdecydować się na otoplastykę w dzieciństwie?
Korekta małżowin usznych pozwala na pozbycie się źródła kompleksów, które w przyszłości mogłyby przyczyniać się do rozwoju poważniejszych problemów psychologicznych, takich jak depresja czy fobie społeczne. Decyzja o zabiegu podjęta w pierwszych latach życia dziecka, to szansa dla niego, aby mogło w pełni cieszyć się dzieciństwem, bez obaw o to, jak postrzegają je inni. Efekty zabiegu są trwałe, a ryzyko powikłań bardzo niskie.