- Korekcja małżowin usznych – dlaczego warto zdecydować się na zabieg?
- Korekcyjna plastyka małżowin usznych – wskazania do zabiegu
- Korekcyjna plastyka uszu a Covid-19 – co warto wiedzieć?
- Korekcyjna plastyka uszu – efekty zabiegu
Odstające, zbyt duże lub zbyt małe uszy to dla wielu osób poważny problem estetyczny. Z pomocą przychodzi zabieg, jakim jest korekcyjna plastyka małżowin usznych – to niejednokrotnie wybawienie, które pozwala pozbyć się wieloletnich kompleksów. Jakie są wskazania do przeprowadzenia korekcji uszu? Dlaczego warto poddać się temu zabiegowi?
Korekcja małżowin usznych – dlaczego warto zdecydować się na zabieg?
Pozornie mogłoby się wydawać, że uszy to część ciała nieistotna z punktu widzenia naszego wyglądu. To jednak nieprawdziwe przekonanie. Podobnie jak wygląd oczu, kształt nosa czy ust, również decydują o atrakcyjności i postrzeganiu danej osoby. Korekcyjna plastyka małżowin usznych to rodzaj operacji plastycznej polegającej na przywróceniu prawidłowego wyglądu uszu.
Korekcyjna plastyka małżowin usznych – wskazania do zabiegu
Najczęściej wykonywaną plastyką korekcyjną małżowin usznych jest korekcja odstających uszu. To zabieg estetyczny, którego celem jest zredukowanie odchylenia ucha od głowy. Jednak to nie jedyne wskazanie stanowiące podstawę do przeprowadzenia operacji plastycznej uszu. W jakich jeszcze przypadkach można przeprowadzić korekcyjną plastykę małżowin usznych?
- wady wrodzone uszu
- całkowity lub częściowy niedorozwój małżowiny usznej
- zwinięcie małżowiny usznej
- urazy ucha, np. zerwanie płatka ucha, ubytki
- zniekształcenie małżowiny usznej spowodowane chorobą nowotworową
Korekcyjna plastyka uszu a Covid-19 – co warto wiedzieć?
Obecnie zmagamy się z koronawirusem, a to wymaga często noszenia maseczek ochronnych. Warto wiedzieć, że w przypadku OMO powinniśmy dobierać ich rodzaj rozważnie i stawiać na modele sznurowane bądź zapinane wokół głowy. Maseczki z gumkami mogą bowiem doprowadzać po czasie do wydostania się szwów z chrząstki ucha na zewnątrz, co nie jest korzystne dla pacjenta. Szwy są natomiast koniecznością w przypadku liftingu uszu, bo chrząstka się nie zrasta.
Korekcyjna plastyka uszu – efekty zabiegu
Co do zasady, głównym zadaniem operacji plastycznej uszu jest uzyskanie bardziej symetrycznego wyglądu małżowin oraz zmniejszonego odchylenia małżowin do głowy. Efekty zabiegu stają się widoczne po zakończeniu procesów regeneracyjnych. Rezultaty końcowe najczęściej widoczne są po około 4-6 miesiącach od przeprowadzonego zabiegu.
Wszelkie nieprawidłowości w budowie małżowin usznych są wskazaniem do konsultacji z chirurgiem plastykiem. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej, tylko już dziś zapisz się do naszej Kliniki na wizytę, by raz na dobre uporać z defektem w obrębie uszu.
OMU jest przeprowadzane pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu. Po operacji może występować pewien dyskomfort, ale jest on zazwyczaj łagodny i można go kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych.
Chirurg stara się umieścić cięcia za małżowiną uszną, aby minimalizować widoczność blizn. W większości przypadków blizny są mało widoczne i stopniowo blakną z czasem.
Rekonwalescencja po OMU jest stosunkowo krótka. Pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności po kilku dniach, ale unikanie aktywności fizycznej i narażenia na urazy uszu jest zalecane przez kilka tygodni.