Przepuklina jest schorzeniem, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Diagnostyka przepukliny jest stosunkowo prosta, a poddanie się leczeniu gwarantuje szybki powrót do zdrowia.
Co to jest przepuklina?
Przepuklina jest niefizjologicznym, chorobowym przedostaniem się zawartości jamy ciała poprzez otwór powstały w powłokach na skutek obniżonej odporności mechanicznej, np. w powłokach brzusznych. Przepukliny mogą być wrodzone, zauważalne zaraz po urodzeniu oraz nabyte, które krótko opiszemy. Aby powstała przepuklina muszą złożyć się dwa czynniki, znaczne osłabienie naturalnej ściany powłok (mięśni, powięzi lub innych struktur anatomicznych) oraz wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej (ciąża, chroniczne zaparcia, ciężka praca fizyczna). Najczęściej spotykane przepukliny to przepuklina pachwinowa, pępkowa, kresy białej, udowa. Przy tej chorobie, przez tzw. wrota przepukliny, przedostaje się w kierunku skóry zawartość jamy brzusznej tj. tkanka tłuszczowa, sieć czy fragmenty jelita, co pacjent odczuwa jako głęboki ból i uczucie ciągnięcia w miejscu występowania przepukliny. Zazwyczaj pojawia się także dobrze wyczuwalny pod palcami guz. Przepuklina może również powstać w bliźnie pooperacyjnej po operacji brzusznej chirurgicznej, ginekologicznej, która powstaje na skutek nadmiernego i zbyt szybkiego obciążenia miejsca po operacji lub w wyniku komplikacji pooperacyjnych, takich jak infekcje rany pooperacyjnej, a także wokół stomii.
Innym, poważnym problemem są przepukliny wewnętrzne: międzypętlowe, czy rozworu przełykowego, gdzie naturalny otwór w przeponie, przez który przełyk przechodzi z klatki piersiowej do jamy brzusznej, znacznie się rozciąga, co umożliwia przedostawaniu się żołądka ku górze, do klatki piersiowej, powodując poważne dolegliwości gastryczne.
Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie przepukliny, pacjent może zacząć odczuwać dodatkowo zaburzenia oddychania, doświadczać zaburzeń działania narządów wewnętrznych.
Rodzaje przepukliny:
- Przepuklina pachwinowa (2/3 wszystkich przepuklin) powstaje przez wydostanie się fragmentów narządów jamy brzusznej przez kanał pachwinowy, co nawet może doprowadzić u mężczyzn do powstania przepukliny mosznowej.
- Przepuklina udowa występuje poniżej więzadła pachwinowego, kiedy jelita przesuwają się przez kanał udowy.
- Przepuklina pępkowa, jak sama nazwa wskazuje, występuje w okolicach pępka w następstwie rozciągnięcia pierścienia ścięgnistego i przesunięcia się tkanki tłuszczowej lub nawet jelita przez osłabioną ścianę mięśniową w tym miejscu.
- Przepuklina kresy białej najczęściej powstaje podczas ciąży lub otyłości brzusznej. Powstaje przez duże rozluźnienie pochewki ścięgnistej mięśni prostych brzucha. Operację najlepiej przeprowadzić podczas redukcyjnej plastyki powłok brzucha (usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego), wtedy niewidoczne są ślady po naprawie tej przepukliny.
- Przepuklina rozworu przełykowego, to najczęściej występująca przepuklina wewnętrzna. Laparoskopowe jej zaopatrzenie jest metodą z wyboru. Tradycyjna, otwarta metoda jest bardzo trudna technicznie, obarczona ogromnym ryzykiem poważnych powikłań i długą rekonwalescencją. Metoda laparoskopowa, wykonana przez doświadczonego specjalistę, minimalizuje ryzyko operacyjne i skraca okres rekonwalescencji do kilku dni.
Tradycyjne metody leczenia przepukliny
Operacje przepukliny to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Tradycyjne metody obejmują przede wszystkim tzw. operacje otwarte. W ich trakcie chirurg nacina miejsce występowania przepukliny, następnie naprawia defekt ściany mięśniowej lub innej powłoki powodującej powstawanie przepukliny.
Najstarszą techniką jest herniorafia, czyli zszycie osłabionej tkanki tak, aby zamknąć otwór przepuklinowy. Zazwyczaj jest wykorzystywana przy małych przepuklinach. Hernioplastyka to operacja, która polega na wzmocnieniu osłabionych tkanek tworzących wrota przepukliny, tkankami z sąsiedztwa lub przeprowadza się z użyciem siatki syntetycznej, której zadaniem jest, zamknięcia wrót przepukliny, wzmocnienie ściany brzusznej i tym samym, zmniejszenie ryzyka wystąpienia przepukliny w przyszłości.
Z pewnością zaletami operacji otwartych jest to, że większość chirurgów ma w nich olbrzymie doświadczenie, dlatego są to operacje uznawane za bezpieczne i przewidywalne. Do ich przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt i mogą być z powodzeniem przeprowadzone w prawie każdym szpitalu w znieczuleniu ogólnym, rdzeniowym lub miejscowym.
Jednak należy wiedzieć, że operacje otwarte mają także wady. Przede wszystkim jest to dłuższy czas rekonwalescencji po operacji, a także większe ryzyko infekcji wynikające z większego nacięcia. Często po hernioplastyce pozostają blizny, a pacjenci w czasie rekonwalescencji mogą doświadczać silnego bólu.
Nowoczesne metody operowania przepukliny
Nowoczesne metody operowania przepuklin są minimalnie inwazyjne, przez co oferują wiele korzyści w stosunku do metod tradycyjnych.
Najpopularniejszą metodą jest laparoskopia, w czasie której chirurg wykonuje tylko kilka niewielkich nacięć w ścianie jamy brzusznej. Następnie przez nacięcia wprowadzane są narzędzia chirurgiczne i kamera, dzięki której chirurg może w przybliżeniu zobaczyć przepuklinę i precyzyjnie przeprowadzić operację. Operacje laparoskopowe przeprowadza się tylko w znieczuleniu ogólnym.
Po laparoskopii okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki, małe nacięcia oznaczają mniejsze blizny i mniejsze ryzyko infekcji. Dodatkowo potwierdzono, że laparoskopia wiąże się z mniejszym bólem pooperacyjnym. Minusem tego typu operacji jest to, że nie jest oferowana we wszystkich placówkach medycznych, ponieważ wymaga chirurgów z odpowiednim doświadczeniem i specjalistycznego sprzętu. Klinika chirurgii Mazan oferuję tę metodę leczenia przepukliny.
Do nowoczesnych metod zalicza się także operacje robotyczne oraz stosowanie nowoczesnych siatek chirurgicznych, które są doskonale tolerowane i przyswajane przez organizm.
Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych metodach operowania przepukliny w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Dlaczego warto poddać się najnowszym metodom leczenia?
Nowoczesne techniki operacyjne to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i szybkość powrotu do zdrowia. Najnowsze technologie dają doskonałe rokowania w przypadku zarówno najmłodszych pacjentów (niemowląt), jak i dorosłych i seniorów. Ryzyko powikłań przy nowoczesnych metodach jest wyjątkowo niewielkie, a powrót do normalnej aktywności następuje już po kilku tygodniach.
W jaki sposób przygotować się do operacji przepukliny?
Im lepsze przygotowanie do operacji i stosowanie się do zaleceń lekarza, tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia i brak komplikacji. Przed operacją należy zaprzestać zażywania wszelkich używek, w tym alkoholu i palenia tytoniu. Zabronione jest zażywanie leków wpływających na krzepliwość krwi, czyli antykoagulantów (m.in. Aspiryna, Polopiryna, Alka-Prim,), witaminy E, preparatów żeń-szenia i miłorzębu, kwasów Omega 3, a z przypraw: czosnku, imbiru i kurkumy. Na kilka dni przed operacją wskazana jest lekkostrawna dieta oraz spożywanie dużej ilości wody. Wskazany jest odpoczynek. Bardzo ważne jest uregulowanie przemiany materii, aby po zabiegu nie mieć problemów z zaparciami. Oczywiście nie należy zapominać o gruntownym wymyciu się (natrysk, nie wskazana kąpiel w wannie! ).
Tuż przed operacją lekarz zleca wykonanie wszystkich niezbędnych badań, takich jak: morfologia, krzepliwość, poziom elektrolitów, EKG, badania obrazowe i inne. Dokonuje się także ogólnej oceny kondycji pacjenta.
W klinikach takich jak Klinika chirurgii Mazan zespół oferuje kompleksową opiekę przed i pooperacyjną. Zalicza się do niej profesjonalne wsparcie w tygodniach poprzedzających operację, jak i okres rekonwalescencji. W tym czasie pacjent powinien stosować zrównoważoną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały oraz błonnik. Należy unikać potraw ciężkostrawnych oraz napojów gazowanych, które powodują wzdęcia.
Po operacji pacjent uzyskuje również wsparcie edukacyjne w zakresie tego, w jaki sposób postępować, aby zminimalizować wystąpienie przepukliny w przyszłości. W przypadku otyłości, konieczne jest zrzucenie nadmiarowych kilogramów, które mogą powodować nawrót choroby. Należy unikać ogromnego wysiłku ponad siły, a także rzucić palenie papierosów i spożywanie alkoholu w dużych ilościach (możliwie całkowicie wykluczyć go z jadłospisu).
Lekarz prowadzący poinformuje jeszcze o dodatkowych kwestiach, które są indywidualnie dopasowane do kondycji danego pacjenta.
Podsumowując, leczenie przepukliny obecnie przebiega sprawnie i szybko, w szczególności, jeśli pacjent zdecyduje się na nowoczesne metody chirurgiczne i skorzystanie z usług doświadczonych chirurgów. Wybierając klinikę, gdzie ma być przeprowadzona operacja, warto sprawdzić, w jakim zakresie oferuje ona wsparcie przed i pooperacyjne.