- Wskazania do usunięcia tarczycy i przebieg zabiegu
- Neuromonitoring podczas zabiegu usunięcia tarczycy
Neuromonitoring w chirurgii tarczycy jest bezpieczną i skuteczną metodą, pozwalającą zminimalizować ryzyko uszkodzenia strun głosowych podczas zabiegu. Z tego powodu cieszy się coraz większą popularnością na świecie oraz w Polsce.
Wskazania do usunięcia tarczycy i przebieg zabiegu
Tarczycę należy usunąć częściowo lub całkowicie w przypadku:
- nowotworu złośliwego;
- dużego wola uciskającego drogi oddechowe;
- podejrzanych, szybko rosnących guzków tarczycy z towarzyszącą chrypką;
- nieskutecznego leczenia choroby Gravesa-Basedowa;
- znacznej nadczynności tarczycy.
Zabieg usunięcia tarczycy odbywa się w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Pacjent leży na plecach z głową odchyloną do tyłu. Po przygotowaniu pola operacyjnego chirurg wykonuje cięcie kołnierzowe nieco powyżej mostka. Następnie należy wypreparować płaty skórne, dzięki czemu lekarz ma dostęp do gruczołu. Podczas zabiegu bardzo ważna jest identyfikacja nerwu krtaniowego wstecznego oraz zabezpieczenie przytarczyc i tętnic przytarczycowych. Wówczas można usunąć tarczycę bądź jej część. Ostatnim etapem jest upewnienie się, czy nie doszło do krwawienia oraz zszycie mięśni szyi, tkanki podskórnej i skóry.
Po zabiegu pacjent zostaje w szpitalu przynajmniej na dwie doby.
Chcesz umówić się na zabieg usunięcia tarczycy w Katowicach?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Neuromonitoring podczas zabiegu usunięcia tarczycy
Neuromonitoring stosuje się, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia strun głosowych, tak by jakość głosu pacjenta była po zabiegu taka sama, jak przed nim. Dzięki tej technice chirurg jest w stanie zidentyfikować nerw nawet w 98-100%. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabiegów o podwyższonym ryzyku jego uszkodzenia, np. raka tarczycy, czy choroby Graves-Basedowa.
W trakcie zabiegu z neuromonitoringiem nerwy krtaniowe pacjenta są stymulowane prądem elektrycznym o małym natężeniu (1-2 mA), uzyskuje się tym samym odpowiedź mięśni głosowych unerwionych przez nerwy krtaniowe. Jeśli nie doszło do uszkodzenia nerwu, w wyniku jego stymulacji następuje skurcz mięśni głosowych. Dzięki temu chirurg wie, czy podczas operacji doszło do potencjalnego uszkodzenia nerwu krtaniowego, co może skutkować zaburzeniami głosu po zabiegu.
Ile kosztuje zabieg usunięcia tarczycy?
Sprawdź cennik zabiegów z chirurgii ogólnej.
Stosowanie neuromonitoringu pozwala ocenić funkcję nerwu w trakcie operacji oraz wpływa na strategię postępowania podczas zabiegu. W przypadku braku odpowiedzi mięśnia na stymulację nerwu prądem chirurg nie powinien kontynuować operacji drugiego płata tarczycy, gdy usunięta ma zostać cała tarczyca. Chroni tym samym pacjenta przed obustronnym uszkodzeniem strun głosowych.
Podczas zabiegu usunięcia tarczycy, chirurg umieszcza elektrody w odpowiednich miejscach w pobliżu nerwów krtaniowych. Te elektrody są połączone z monitorami, które pozwalają na ciągłe śledzenie aktywności nerwów podczas operacji.
Tak, neuromonitoring jest bezpieczny i jest rutynowo wykorzystywany w operacjach tarczycy. To zaawansowane narzędzie, które pomaga w minimalizacji ryzyka uszkodzenia nerwów krtaniowych.
Neuromonitoring pomaga w uniknięciu powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów krtaniowych, co może wpłynąć pozytywnie na wyniki operacji i szybki powrót do normalnego funkcjonowania.