Wyraz twarzy dla większości osób jest niezwykle ważny. Problem mogą być zapadnięte policzki, brak widocznych kości policzkowych, zbyt ostre rysy twarzy, źle wykształcony kontur, lub uraz twarzy. Z pomocą przychodzi zabieg – modelowanie twarzy implantami.
Implanty twarzy służą do rekonstrukcji, powiększania oraz odmładzania poszczególnych elementów. Można dzięki nim min.:
- uzyskać równowagę w rysach twarzy
- skorygować zapadnięte policzki
- uwypuklić kości policzkowe
- skorygować cofniętą brodę
- skorygować niedorozwój żuchwy
- uzyskać proporcjonalny, symetryczny wygląd twarzy
- odmłodzić twarz dzięki napięciu skóry na implantach
Operację modelowania twarzy implantami można połączyć z innymi zabiegami, np. z liftingiem twarzy.
Dostępne są różne linie i rodzaje implantów, które są wykorzystywane zarówno w chirurgii estetycznej jak i rekonstrukcyjnej. Produkowane są z różnych materiałów, w szerokim wyborze rozmiarów i kształtów, dodatkowo można je jeszcze przycinać w zależności od potrzeby. Implanty są dopasowane do: policzków, nosa, brody i szczęki.
Implanty twarzy – przebieg zabiegu
Przebieg implantacji jest podobny dla wszystkich części twarzy. Polega na wykonaniu małego nacięcia, w niewidocznym miejscu, w pobliżu miejsca gdzie ma być umieszczony implant. Najczęściej są to: wnętrze jamy ustnej na linii dziąseł, dolna powieka, lub bruzda podbródka. Następnie tworzy się kieszeń i umieszcza w niej implant. Po zakończeniu implantacji zszywa się nacięcie i zakłada opatrunek. Operacja modelowania kształtu twarzy może być łączona np. z liftingiem czoła, twarzy, korektą powiek. Implanty policzków można wprowadzić wtedy przez nacięcia wykonane do liftingu.
Przebieg pooperacyjny modelowania twarzy – implanty twarzy
Po zabiegu na twarzy pojawi się zaczerwienienie, zasinienie i obrzęk, który w przypadku niektórych miejsc, np. szczęki lub żuchwy, może utrzymywać się długo maskując efekt zabiegu. Okres rekonwalescencji trwa około 7 do 10 dni. W tym czasie miejsce zabiegu należy okładać zimnymi okładami.
Przez okres do 7 dni należy ograniczyć wykonywanie ruchów mimicznych, stosować dietę papkowatą i półpłynną, nie należy się też pochylać. Przez kilka dni gryzienie i przeżuwanie może być utrudnione. Jeśli cięcia były umiejscowione w obrębie jamy ustnej, nie należy myć zębów szczoteczką a po każdym posiłku należy płukać jamę ustną specjalistycznymi płynami dezynfekcyjnymi.
Szwy zostaną usunięte po zrośnięciu się śluzówki lub skóry, najczęściej po 7 dniach. Szwy rozpuszczalne ulegają rozpuszczeniu najwcześniej po 10 dniach.
Chcesz umówić się na konsultację w sprawię operacji plastycznej twarzy?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Możliwe powikłania – implanty twarzy
Teoretycznie, jak przy każdym zabiegu, może dojść do powstania powikłań. Problemy przy implantacji zdarzają się rzadko. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwości ich wystąpienia. Bezwzględne przestrzeganie zaleceń operatora pozwala na ich uniknięcie.
Do najczęściej opisywanych należy przesunięcie implantu (w takich przypadkach potrzebna jest operacja korygująca) oraz infekcja (konieczna jest wtedy dłuższa kuracja antybiotykowa oraz może być konieczne czasowe usunięcie implantu). Przez kilka dni po zabiegu pacjent profilaktycznie stosuje antybiotyk.
Implanty twarzy – znieczulenie
Operacja implantacji wkładek z elastomeru silikonowego lub Gore-Texu, trwa od 45 minut do 2 godzin i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Warunki przeprowadzenia operacji
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry, ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, opryszczka, u kobiet ciąża.
Wymagane badania w przypadkach zaburzeń krzepliwości krwi
- badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
- morfologia
Jeśli zabieg wykonany będzie w znieczuleniu ogólnym:
- elektrolity
- próby wątrobowe
- poziom glukozy w surowicy i kreatyniny
Czas pozostawania w klinice/absencja
Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent może udać się do domu pod opieką osoby towarzyszącej, po zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czas przebywania w klinice wynosi zwykle do 1 dobę. Absencja wynosi zwykle około 7 dni.