Zabieg korekcji nosa wykonuje się ze względów estetycznych i/lub zdrowotnych. Wygląd nosa można poprawić lub zupełnie zmienić.
Najczęściej koryguje się nosy: garbate, krzywe, skośne, wysokie, wiszące, z przerostem części chrzęstnej, siodełkowate, z krzywą przegrodą nosa, sporadycznie nosy porozszczepowe.
Można zmieniać kształt czubka, ustawienie skrzydeł czy wielkość dziurek nosa lub całkowicie zmienić kształt, długość i rozmiary nosa.
U pacjentów z niedrożnością nosa i trudnościami z oddychaniem wykonuje się zabieg prostowania lub modelowania przegrody.
Przed zabiegiem
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych: badanie czasu krwawienia, poziom glukozy, morfologia, grupa krwi, wskaźniki krzepnięcia APTT i INR, kreatynina, elektrolity, szczepienie przeciwko WZW B, EKG, wymaz bakteriologiczny z nosa.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, ropne zapalenie zatok, nieuregulowana cukrzyca, ciąża.
Przebieg zabiegu
W zależności od potrzeby, cięcia przeprowadza się jedynie w środku nosa lub dodaje się cięcie u podstawy przegrody czy skrzydeł nosa, korygując części chrzęstne, kostne, przegrodę, małżowiny nosowe, skrzydła nosa lub kombinacje tych elementów.
Pacjent operowany jest w znieczuleniu ogólnym dlatego przez kilka godzin pozostaje w klinice. Zabieg trwa od 1 do 2 godzin.
Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu nos zostaje zasetonowany (natłuszczone tasiemki uciskają na śluzówki z uszkodzonymi naczyniami i podpierają szkielet chrzęstno-kostny nosa).
Na zewnątrz zakłada się sztywny opatrunek (gipsowy, z tworzywa sztucznego lub metalowy), który ma na celu unieruchomienie i wymodelowanie nosa.
Setony usuwane są po tygodniu, opatrunek po 10 dniach. W tym czasie wykonuje się trzy opatrunki.
Po zdjęciu opatrunku nos jest w różnym stopniu obrzęknięty. Pod oczami często są krwiaki okularowe ustępujące po 3 tygodniach.
Normalny wygląd twarzy uzyskuje się po około 2 tygodniach, całkowite gojenie trwa około 3 miesiące.
Ostateczny kształt nos uzyskuje najwcześniej po upływie pół roku. W okresie pooperacyjnym (około 4 tygodni) wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej: unikanie gwałtownych ruchów, wysiłków oraz ograniczenie aktywności fizycznej.
Sporty wyczynowe można uprawiać po 3 miesiącach.
Możliwe powikłania
Po zabiegu mogą wystąpić powikłania wczesne: uporczywe krwawienie, krwotok, wpadnięcie setonu do gardła, infekcja, zropienie nosa oraz powikłania późne: skrzywienie nosa lub powstanie blizn przerostowych.
Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjenta pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują rzadko i zazwyczaj są niewielkie.