Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Kolonoskopia i gastroskopia – badania, które mogą uratować życie

gastroskopia kolonoskopia katowice

Kolonoskopia i gastroskopia to bardzo ważne badania diagnostyczne, dzięki którym lekarz może wykryć wiele niebezpiecznych chorób we wczesnym stadium ich rozwoju. Pacjenci często obawiają się poddać tym procedurom medycznym, ponieważ mogą powodować dyskomfort, ból i uczucie zawstydzenia. W naszej Klinice chirurgii Mazan w Katowicach dbamy o to, aby każda osoba czuła się komfortowo podczas badania, dlatego proponujemy pacjentom znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne. Kiedy warto wykonać kolonoskopię i gastroskopię?

Kolonoskopia — co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć fatalne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Wiele chorób rozwija się w ludzkim organizmie, nie dając żadnych widocznych objawów. Kolonoskopia umożliwia wykrycie raka jelita grubego, wczesnych zmian przedrakowych, choroby Leśniowskiego-Crohna, stanów zapalnych jelita grubego i niebezpiecznych krwawień. Procedura jest bardzo bezpieczna i polega na wprowadzeniu do odbytu giętkiego przewodu wyposażonego w kamerę, która rejestruje obraz. Celem badania jest ocena błony śluzowej wyścielającej jelito grube i końcową część jelita cienkiego.

Moment wprowadzenia endoskopu może być bardzo nieprzyjemny dla pacjenta. Jednak warto pamiętać, że odczucia w trakcie badania w dużej mierze będą uzależnione od anatomii i indywidualnego progu bólu. W Klinice chirurgii Mazan zapewniamy pacjentom intymność i oferujemy znieczulenie adekwatne do ich potrzeb. Sam zabieg może trwać od 15 do 40 minut, a nad jego przebiegiem będzie czuwał wykwalifikowany personel.

Wskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które może uratować Ci życie. Bardzo często wykonuje się ją profilaktycznie, gdy pacjent przekroczy określony wiek lub gdy zauważy u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Główne wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii to:

 • wiek 55-65 lat,
 • wiek 40 lat i rozpoznanie raka jelita grubego u krewnego pierwszego stopnia,
 • wiek 25-65 lat i pochodzenie z rodziny szczególnego ryzyka,
 • podejrzenie raka jelita grubego,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • nasilona biegunka, ołówkowe stolce lub zaparcia,
 • niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza,
 • choroby zapalne jelit.

Przygotowanie do badania jest dosyć kłopotliwe. Pacjent musi przejść na specjalną dietę, a na dzień przed zabiegiem powinien zażyć lek przeczyszczający. W dniu badania można pić tylko niegazowaną wodę i należy się powstrzymać od spożywania innych pokarmów. Jednak warto podjąć ten wysiłek, aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

Chcesz umówić się na zabieg kolonoskopii w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Gastroskopia — czym jest i dlaczego warto ją wykonać?

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na dokładne sprawdzenie górnego odcinka przewodu pokarmowego. W tym celu specjalista wprowadza przez gardło giętką rurkę z optyką i źródłem zimnego światła, aby obejrzeć śluzówkę żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Podczas badania można wykryć wiele nieprawidłowości, które prowadzą do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Gastroskopia pozwala na zdiagnozowanie obecności bakterii Helicobacter pylori, pobranie fragmentu błony śluzowej do badań, usunięcie polipów, a nawet leczenie wczesnej postaci raka.

Tym, co zwykle niepokoi pacjentów przed badaniem, jest konieczność wprowadzenia do przełyku specjalnego przewodu. Pacjenci często obawiają się, że pojawi się u nich odruch wymiotny, przez co lekarz nie będzie w stanie kontynuować procedury. W Klinice chirurgii Mazan podczas gastroskopii możemy zastosować spray z lidokainą, który miejscowo znieczula błonę śluzową, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia odruchu wymiotnego. W szczególnych przypadkach istnieje również możliwość podania środka uspokajającego lub wykonania badania w znieczuleniu pod kontrolą anestezjologa.

Wskazania do wykonania gastroskopii

Badanie gastroskopia warto wykonywać profilaktycznie po 40 roku życia przynajmniej raz na 5 lat. Jednak, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to zapisz się na nie od razu, ponieważ szybka diagnoza może Cię uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wskazaniem do przeprowadzenia gastroskopii mogą być takie okoliczności jak:

 • podejrzenie raka żołądka, raka przełyku lub chłoniaka żołądka,
 • choroba wrzodowa,
 • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • przełyk Barretta,
 • zamykanie żylaków i usuwanie polipów,
 • diagnostyka przed zabiegami operacyjnymi,
 • diagnostyka celiakii.

Czas trwania badania jest uzależniony od wielu czynników, ale zwykle nie wynosi więcej niż 15-30 minut. Do procedury trzeba się właściwie przygotować. Na 6 godzin przed badaniem pacjent nie powinien niczego jeść ani pić, a także będzie musiał odstawić niektóre leki. Natomiast bezpośrednio po badaniu może pojawić się chrypka, ból gardła lub brzucha.

Dyskomfort związany z kolonoskopią i gastroskopią jest przejściowy i nie wpłynie znacząco na jakość Twojego samopoczucia. Dlatego tych badań zdecydowanie nie warto odkładać na później. Im szybciej je wykonasz, tym większa będzie Twoja szansa na pełne wyzdrowienie. W naszej Klinice chirurgii Mazan w Katowicach zapewnimy Ci komfortowe warunki i zadbamy o Twoje samopoczucie przez cały czas trwania badania. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Chcesz umówić się na zabieg gastroskopii w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa
GERD Katowice
GERD
PEG Katowice
PEG

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan