Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Jak wdrożyć nowe nawyki żywieniowe po operacji zmniejszenia żołądka?

operacja zmniejszenia żołądka, leczenie otyłości

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Ma wpływ nie tylko na samoocenę, ale niesie również poważne, często groźne dla zdrowia konsekwencje. Wiele osób, mimo starań, nie jest w stanie samodzielnie schudnąć, zbędne kilogramy szybko wracają. W takim wypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna, polegająca na trwałym zmniejszeniu żołądka. Dzięki nim można wygrać walkę z otyłością i cieszyć się nowym życiem, bez zbędnego balastu. Warto jednak pamiętać, że sama operacja to za mało, aby powrócić do zdrowia. Ważna jest zmiana podejścia do jedzenia, a także dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich. Tylko takie postępowanie pozwoli osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, dlatego potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie wdrożyć nowe nawyki żywieniowe po operacji zmniejszenia żołądka?

Operacje zmniejszenia żołądka – dla kogo są przeznaczone?

Ośrodki leczenia otyłości proponują tradycyjne oraz nowoczesne metody, wpływające na trwałą utratę wagi. Metoda dobierana jest zawsze przez lekarza, po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjenta i towarzyszących mu chorób. W Klinice chirurgii Mazan wykonywane są takie operacje chirurgiczne jak: plikacja żołądka, rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żołądka, a także mniej inwazyjne zabiegi tj. wprowadzenie balonu do żołądka oraz endoskopowa plastyka żołądka metodą OverStitch.

Operacje bariatryczne są zalecane dla osób otyłych lub z nadwagą, u których inne metody leczenia otyłości okazały się nieskuteczne. Kandydaci na tego typu zabiegów muszą spełniać określone kryteria. Lekarz bierze pod uwagę wcześniejsze próby odchudzania, ocenia ich rezultaty. Pacjent, który chce poddać się operacji, musi być świadomy, że sam zabieg to tylko początek zmian. Niezbędna jest kompleksowa zmiana stylu życia.

Chcesz umówić się na konsultację ws. zmniejszenia żołądka?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Jak wdrożyć nowe nawyki żywieniowe po operacji?

Kluczem do sukcesu po operacji zmniejszenia żołądka jest zmiana nawyków żywieniowych, a także podejścia do jedzenia. Zmiany dotyczące sposobu żywienia muszą być wdrożone jeszcze przed planowanym zabiegiem. W okresie po operacji bardzo ważne jest wsparcie ze strony wielu specjalistów. Pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem, dietetykiem i psychologiem.

Ośrodek leczenia otyłości Klinika chirurgii Mazan, jako jeden z nielicznych w Polsce, oferuje kompleksową pomoc dla pacjentów przed i po operacjach bariatrycznych. Dostępne są m.in. konsultacje dietetyczne, opieka psychologa i koordynatora ds. pacjentów bariatrycznych. Koordynatorem jest osoba, która sama przeszła operację zmniejszenia żołądka, dlatego doskonale zna obawy pacjentów, wie, jak im pomóc w dojściu do upragnionego celu. Specjalista pomaga w zrozumieniu zmian, zachodzących w organizmie, służy radą na temat diety, a także przygotowania do nowego stylu życia.

Pacjenci, którzy przechodzą operacje bariatryczne, muszą wprowadzić w życie liczne zmiany. Główne z nich to:

  • Zmiana diety – bezpośrednio po operacji pacjent musi przejść kilka etapów żywienia, dzięki którym żołądek dopasuje się do nowych warunków. Początkowo konieczna jest dieta płynna, następnie płynna wzmocniona, łatwostrawna papkowata, łatwostrawna stała i ubogoenergetyczna.
  • Małe porcje i częste posiłki – ze względu na zmniejszony rozmiar żołądka, ważne jest spożywanie małych porcji, w określonych odstępach czasowych. To zapobiega uczuciu przepełnienia oraz pomaga utrzymać stały poziom energii. Posiłki powinny być spożywane powoli, a każdy kęs dokładnie przeżuwany.
  • Wysoka jakość pokarmów – z uwagi na ograniczoną ilość spożywanego pokarmu, bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi pokarmów bogatych w składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy i minerały. Należy unikać jedzenia wysoko przetworzonego oraz żywności bogatej w cukry proste.
  • Suplementacja – operacje bariatryczne mogą wpływać na ograniczenia działania enzymów, odpowiedzialnych za trawienie tłuszczy i węglowodanów. To z kolei może powodować upośledzenie wchłaniania witamin, minerałów i substancji odżywczych. Aby temu zapobiec, pacjenci bariatryczni powinni przyjmować suplementy zalecone przez lekarza m.in. wapń, witaminę D, witaminę B12, kwas foliowy, żelazo.
  • Regularna aktywność fizyczna – wprowadzenie regularnej, dostosowanej do stanu zdrowia aktywności fizycznej przyspiesza utratę wagi i pomaga zadbać o dobrą kondycję.

Operacja zmniejszenia żołądka to skuteczna metoda redukcji masy ciała. Bardzo ważnym elementem jej powodzenia jest wdrożenie przez pacjentów nowych nawyków żywieniowych. Dzięki współpracy ze specjalistami oraz skuteczną edukację żywieniową pacjenci mają szanse na stałe zmienić swoje życie i osiągnąć sukces.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach zmniejszania żołądka w Klinice chirurgii Mazan?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości:

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan