Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Jak przetrwać święta po operacji bariatrycznej?

Jak przetrwać święta po operacji bariatrycznej? - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice

Dieta po operacji bariatrycznej to kolejny etap leczenia. U chorych, którzy podjęli się leczenia otyłości jest tak samo istotny jak sama operacja. To bardzo specyficzna dieta i pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza. Operacja bariatryczna to rozległy zabieg chirurgiczny. Żołądek i jelita są później dość obolałe, a aby wróciły do normalnej kondycji należy o nie bardzo dbać. Dlatego też dieta pacjentów po operacjach bariatrycznych porównywana jest do sposobu żywienia niemowląt. Najpierw pacjent spożywa płyny, potem papki, a na koniec pokarmy stałe. O tym jak przetrwać święta, będąc po operacji bariatrycznej opowiedziała nam nasza dietetyk Dorota Machowska.

Konkretny przypadek

My dzisiaj zajmiemy się przypadkiem pacjenta, który zakończył już etap restrykcyjnej diety, czyli po około dwóch miesiącach od zabiegu. Wcześniej niestety potrawy świąteczne nie są dopuszczalne, bo są bardzo ciężkostrawne.

Chcesz umówić się na konsultację z dietetykiem?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Zasada ,,małego talerzyka”

Ważny jest przede wszystkim umiar. Objętość żołądka wynosi tylko ok. 150 ml. – tłumaczy doktor. Bardzo dobrym sposobem na oszacowanie zalecanych ilości jest metoda „małego talerzyka”. Jest to skuteczne nie tylko w okresie świąt, ale również w przypadku innych „imprez”. Można spróbować różnych produktów, ale nałożyć je wszystkie od razu na mały talerzyk i jeść powoli podczas uroczystości, bardzo dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzięki temu nie zjadamy za dużych porcji.

Tłustej śmietanie i zasmażce mówimy – nie!

Doktor Machowska tłumaczy, że szczególną uwagę należy zwrócić na sposób przygotowywania potraw. Zupy należy przygotowywać na chudym wywarze, nie zabielać tłustą śmietana i nie zagęszczać zasmażką. Należy unikać smażenia mięsa czy ryb, w zamian można ugotować je na parze lub upiec w piekarniku. Warto wybierać chude gatunki mięsa i ryb.

Warzywa są ok, ale nie wszystkie

Warzywa jak najbardziej są dozwolone ale należy unikać np. kapusty z grochem, kapusty zasmażanej, grzybów i innych wzdymających warzyw. Ciężkostrawne i niewskazane będą również np.uszka i pierogi (zwłaszcza odsmażane), ciasta z dodatkiem bakalii (orzechy, owoce suszone), mak oraz ostre przyprawy – tłumaczy.

Co z alkoholem?

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również to co się pije. Doktor podkreśla, że najlepiej pić wodę, różne rodzaje herbat, a także mniejsze ilości soków owocowych lub warzywnych samodzielnie przygotowywanych. Należy unikać słodzonych napojów, gazowanych, alkoholu i nadmiernych ilości kofeiny.

Zapamiętaj!

W dobie przedświątecznych, dietetycznych szaleństw tę radę powinien zapamiętać każdy, nie tylko pacjent bariatryczny. Zioła np. mięta, pokrzywa, ostropest plamisty tylko lekko wspomogą trawienie.

Musimy mieć świadomość, że jeśli nie będziemy się trzymali zaleceń to żaden lek ani suplement nie pomoże nam schudnąć. Picie ziołowych herbat nie oznacza, że można bezkarnie jeść wszystko na co ma się ochotę! – kończy doktor Dorota Machowska.

Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, ale nie wiesz od czego zacząć?

A może już próbowałeś różnych diet, które nie przyniosły rezultatów? Szukasz dobrego dietetyka, który przygotuje dla Ciebie indywidualny program żywienia, bez konieczności kupowania drogich preparatów wspomagających odchudzanie?

Jesteśmy certyfikowanym ośrodkiem leczenia otyłości

W klinice Mazan specjalizujemy się w leczeniu żywieniowym i dietoterapii chorób. Diagnozujemy alergie pokarmowe, nietolerancje pokarmowe, a także świadczymy poradnictwo żywieniowe.

Dietetyka w Klinice Mazan – sprawdź jak możemy Ci pomóc

Interdyscyplinarny zespół bariatryczny

dr n. med.Grzegorz Kowalski
dr n. med.Grzegorz Kowalski

Specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatra

dr Zbigniewazan
dr Zbigniew Mazan

Specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

mgr Dorota Machowska
mgr Dorota Machowska

Dietetyk

mgr Magdalena Mleczko
mgr Magdalena Mleczko

Psycholog

Grażyna Dobek
Grażyna Dobek

Administracja, koordynator ds. pacjentów bariatrycznych

Bariatria Katowice
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
Bariatria Katowice
Kalkulator BMI
Bariatria Katowice
Metody leczenia
Bariatria Katowice
Niezbędne badania
Bariatria Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria Katowice
Koszty leczenia
Bariatria Katowice
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria Katowice
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan