Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Gdzie endoskop nie może, tam kapsułka sobie poradzi. O endoskopii kapsułkowej – wskazania, przygotowanie pacjenta i przebieg badania

kapsulka endoskopowa katowice, endoskopia kapsułkowa

Męczą Cię biegunki? Z tygodnia na tydzień waga pokazuje coraz mniej kilogramów? Dodatkowo niepokoi Cię niezdiagnozowane za pomocą gastroskopii czy kolonoskopii krwawienie z przewodu pokarmowego?

Ponieważ bacznie obserwujesz swój organizm i gdy dzieje się w nim coś, co budzi w Tobie niepokój, nie zwlekasz. Umawiasz się na wizytę u lekarza. Ten po przeprowadzeniu podstawowych badań decyduje o skierowaniu Cię do specjalisty: gastrologa lub proktologa. Pogłębiona diagnostyka trwa. Niestety, wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi…

Jeśli:

 • to scenariusz w całości lub częściowo z Twojego życia wzięty,

a także:

 • w przypadku zdiagnozowanej choroby Leśniowskiego-Crohna, celiakii lub polipów jelita cienkiego,

warto spróbować endoskopii kapsułkowej. To najnowocześniejsza metoda pozwalająca w nieinwazyjny i bezpieczny sposób zdiagnozować przyczyny chorób przewodu pokarmowego. Endoskopię kapsułkową wykonasz w Klinice Chirurgii Mazan w Katowicach.

Endoskopia kapsułkowa – czym jest?

Wyobraź sobie zamiast giętkiej rury endoskopu, niewielką kapsułkę o rozmiarach preparatów witaminowych z kamerką w środku. Połykasz ją, popijasz wodą i czekasz. Po dwunastu godzinach cały Twój pokarmowy przewód jest sfotografowany. To w sumie kilkadziesiąt tysięcy zdjęć! Twój lekarz może zobaczyć je na ekranie monitora, opisać i określić przyczynę nawracających lub przewlekłych dolegliwości układu pokarmowego. Od trafnej diagnozy już tylko krok do właściwie dobranej metody leczenia. To nie science-fiction tylko współczesna metoda diagnostyki, która dostępna jest w Klinice Chirurgii Mazan w Katowicach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o endoskopii kapsułkowej?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.

Jak przebiega endoskopia kapsułkowa?

Kapsuła endoskopowa to najnowocześniejsza metoda pozwalająca w nieinwazyjny i bezpieczny sposób zdiagnozować przyczyny chorób przewodu pokarmowego, głównie jelita cienkiego. Diagnostyka jelita cienkiego jest utrudniona i niestety często niemożliwa za pomocą gastroskopii czy kolonoskopii. Dlatego też badanie uznawane jest za unikalne i traktowane jako niezastąpiona metoda diagnostyczna.

– Zabieg polega na połknięciu przez pacjenta małej kapsułki. W środku znajduje się miniaturowa kamerka, która przesuwając się za pomocą perystaltyki, wykonuje tysiące zdjęć przewodu pokarmowego i przekazuje je do odbiornika noszonego przez pacjenta na pasku w trakcie badania. Do ciała pacjenta przyklejone są też w tym czasie elektrody. Kapsuła endoskopowa jest urządzeniem jednorazowym. Wędruje przez przewód pokarmowy jak pokarm i wraz z kałem w naturalny sposób jest z organizmu wydalana. Należy ją zutylizować. Obrazy wykonane podczas badania trafiają do odbiornika (stacji roboczej) i tylko odbiornik należy przynieść ze sobą na wizytę do lekarza w celu analizy zebranego materiału zdjęciowego – wyjaśnia dr n. med. Sebastian Kwiatek, angiolog i internista, przeprowadzający badania i zabiegi endoskopowe w Klinice Chirurgii Mazan. – Niezwykle istotne jest przygotowanie się pacjenta do tego badania. Aby zdjęcia przewodu wyszły jak najdokładniej, musi on wcześniej oczyścić swój przewód pokarmowy. Osoba badana w dniu zabiegu jest na czczo, a zanim połknie kapsułkę, powinna wypić 500 ml wody niegazowanej, aby zwiększyć przejrzystość obrazu przesyłanego przez kapsułkę – dodaje dr S. Kwiatek.

Przez cały czas trwania badania pacjentowi nie wolno nic jeść ani pić zawiesistych napojów. Dozwolona jedynie jest woda niegazowana, klarowny sok czy herbata. Przygotowanie do zabiegu obejmuje także specjalną dietę na kilka dni przed jego wykonaniem oraz zastosowanie środków przeczyszczających, tak jak ma to miejsce w przypadku kolonoskopii.

Wskazania do badania kapsułą endoskopową

Podczas badania z wykorzystaniem kapsuły endoskopowej oceniany jest wygląd śluzówki przewodu pokarmowego oraz zmian, jakie tam zachodzą. Endoskopia kapsułkowa umożliwia lekarzowi określenie przyczyn nawracających lub przewlekłych dolegliwości układu pokarmowego. Najważniejszymi wskazaniami są:

 • niewyjaśnione przewlekłe biegunki, bóle brzucha, utrata masy ciała,
 • niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza,
 • choroba Leśniowskiego – Crohna lub jej podejrzenie,
 • celiakia,
 • polipy jelita cienkiego,
 • niezdiagnozowane za pomocą gastroskopii czy kolonoskopii krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • diagnostyka uszkodzeń po stosowaniu radioterapii czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przeciwwskazania do badania kapsułą endoskopową

Kapsuła endoskopowa i całe badanie wykonane za jej pomocą jest bezpieczne, nieinwazyjne a pacjenci dobrze je tolerują. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do zastosowania tego innowacyjnego badania:

 • rozruszniki serca lub inne urządzenie medyczne,
 • zwężenia lub przetoki w jelitach,
 • znaczne zaburzenia perystaltyki jelit,
 • ciąża,
 • zaburzenia połykania.
Czym jest endoskopia kapsułkowa i w jakich przypadkach jest wykonywana?

Endoskopia kapsułkowa to nieinwazyjne badanie obrazujące układ pokarmowy za pomocą kapsułki zawierającej kamerę. Wykorzystywana jest w przypadku problemów z przewodem pokarmowym, takich jak podejrzenie chorób jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, czy podejrzenie niedrożności.

Jakie są główne wskazania do wykonania endoskopii kapsułkowej?

Wskazaniami do endoskopii kapsułkowej są podejrzenie chorób jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, niemożność wykonania tradycyjnej endoskopii lub kolonoskopii, a także kontrola po wcześniejszych zabiegach.

Jak pacjent powinien się przygotować do endoskopii kapsułkowej?

Przygotowanie pacjenta do endoskopii kapsułkowej zazwyczaj obejmuje ograniczenie spożywania pokarmów i płynów przed badaniem oraz inne specyficzne zalecenia. Wskazówki dotyczące przygotowania będą dostarczone pacjentowi przez personel medyczny przed badaniem.

Umów się na konsultację!

Chcesz umówić się na konsultacje w sprawie zabiegu?
Skontaktuj się z nami 691 476 095.

Oferta zabiegowa endoskopii

Gastroskopia Katowice
Gastroskopia
Kolonoskopia Katowice
Kolonoskopia
Kapsuła endoskopowa Katowice
Kapsuła endoskopowa

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan