ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Endoskopia – informacje, które warto znać

Endoskopia - informacje, które warto znać

Jednym z najbardziej pomocnych badań w przypadku diagnozowania problemów ze strony układu pokarmowego lub podejrzenia występowania nowotworu u pacjenta jest endoskopia. Polega ono na umieszczeniu w ciele sondy, czyli elastycznej rurki zakończonej światłowodem oświetlającym wnętrze i umożliwiającym dokładne przyjrzenie się zmianom chorobowym. Mimo że endoskopia kojarzy się głównie z gastroskopią – to medycyna zna jeszcze wiele innych rodzajów tego badania.

Kiedy należy wykonać endoskopię?

Endoskopię poleca się wykonywać, gdy innego rodzaju badania np. USG nie są w stanie ukazać realnego oglądu stanu pacjenta. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia endoskopii jest podejrzenie wystąpienia nowotworu. Wówczas lekarz ma dodatkowo możliwość pobrania fragmentu zmiany chorobowej i dzięki temu określenie jej budowy oraz ewentualnego stopnia złośliwości. Endoskopie szczególnie często wykonuje się w przypadku przypuszczeń dotyczących nowotworów jelita grubego, przełyku, żołądka czy płuc. Badanie to pomaga także w zdiagnozowaniu wrzodów żołądka.

Jak wygląda badanie endoskopowe?

Endoskopia obejmuje wiele rodzajów badań, a każde z nich pozwala na ogląd innego narządu oraz różne działania w kierunku zdiagnozowania choroby. Wśród nich wyróżniamy: gastroskopię (badanie pozwala obejrzeć cały górny przewód pokarmowy i pobrać materiały do badania), kolonoskopię (ogląd jelita grubego), cystoskopię (wziernikowanie pęcherza), artroskopię (wziernikowanie stawu), laparoskopię (ogląd wnętrza jamy otrzewnej – sonda wprowadzana jest przez otwór w brzuchu), bronchoskopię (badanie tchawicy i oskrzeli, podczas zabiegu istnieje możliwość pobrania próbek wydzieliny), endoskopię kapsułkową (pacjent połyka metalową kapsułkę z kamerą, która pozwala dokładnie przyjrzeć się wnętrzu jelita cienkiego) oraz laparoskopię igłową (ogląd dna oka, zastawek serca lub naczyń wieńcowych). Badania endoskopowe trwają od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Z uwagi, że nie należą one do najprzyjemniejszych – pacjent otrzymuje odpowiednio wcześniej środki znieczulające, które czynią je bardziej komfortowymi.

Jak przygotować się do endoskopii?

Prawidłowe przeprowadzenie endoskopii związane jest również z odpowiednim przygotowaniem się pacjenta do badania. Przed bronchoskopią należy powstrzymać się od spożywania posiłków co najmniej 6 godzin przed badaniem. W przypadku gastroskopii należy zrezygnować z jedzenia i picia do 8 godzin przed zabiegiem. Nie można także palić papierosów ani żuć gumy 4 godziny wcześniej. Z kolei kolonoskopia wymaga od pacjenta dużo bardziej skomplikowanego i czasochłonnego przygotowania. 3 dni przed planowanym zabiegiem wymaga się od chorego przejścia na dietę płynną, a także niespożywania owoców i warzyw pestkowych. Ostatni posiłek przed zabiegiem można spożyć dobę wcześniej. Przed kolonoskopią pacjent przyjmuje również środek przeczyszczający.

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan