Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Endomina: pierwszy w Polsce zabieg wykonali specjaliści w Klinice chirurgii Mazan

endoskopowa plastyka żołądka

26 marca 2024 roku w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach wykonano pierwszy w Polsce zabieg endoskopowej plastyki żołądka z wykorzystaniem systemu Endomina. Zabieg przebiegł bez komplikacji, a pacjentka już następnego dnia mogła wrócić do domu.

Cały zabieg trwał około 2 godzin. Pacjentce założono 9 wewnętrznych szwów, co pozwoliło na zmniejszenie żołądka i ograniczenie jego pojemności o około 60%. Procedurę przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. n. med. Sebastiana Kwiatka – internisty, angiologa i endoskopisty, który w Klinice chirurgii Mazan wykonuje badania i zabiegi endoskopowe, w tym zabiegi endoskopowej plastyki żołądka: Overstitch oraz balonem żołądkowym.

Czym jest Endomina?

Endoplastyka żołądka systemem Endomina to mało inwazyjny zabieg polegający na zszyciu i zmniejszeniu objętości żołądka – bez konieczności jego usuwania. System Endomina (stosowany dotychczas w Belgii, Francji, Włoszech i USA) stanowi konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do istniejącego systemu Overstitch. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie lekarz za pomocą gastroskopu wprowadza poprzez usta pacjenta do żołądka specjalistyczny system szyjący. Następnie zmniejsza żołądek bez konieczności jego usuwania, stosując tytanowe klipsy.

To, co wyróżnia Endominę spośród innych systemów, to większa kontrola nad przebiegiem całego zabiegu oraz możliwość pełnej kontroli wyglądu żołądka po wykonanym zszyciu. System umożliwia wykonanie szwu pełnościennego, co minimalizuje ryzyko krwawienia oraz ewentualnych powikłań – podkreśla dr n.med. Sebastian Kwiatek, specjalista Kliniki chirurgii Mazan, który jako pierwszy w Polsce wykonał zabieg Endomina.

zabieg endomina katowice

Dla kogo przeznaczona jest endoskopowa plastyka żołądka?

Endoplastyka żołądka przeznaczona jest dla osób, których wskaźnik masy ciała BMI wynosi powyżej 30, a którym nie udało się utrzymać utraty wagi ciała poprzez samą modyfikację stylu życia. To alternatywna metoda leczenia otyłości dla osób, które nie kwalifikują się lub nie chcą poddać się chirurgicznemu zabiegowi bariatrycznemu. Przeciwwskazaniami do zabiegu endoskopii są: duża przepuklina rozworu przełykowego, a także zmiany nowotworowe i przednowotworowe w obrębie żołądka.

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz prowadzący i to on decyduje, czy i która z procedur jest dla danego pacjenta wskazana i korzystna. Pacjent musi chcieć zobowiązać się do zmiany stylu życia na zdrowy, regularnych badań lekarskich i udziału w terapii behawioralnej. Bo warto pamiętać, że jakiekolwiek metody leczenia otyłości nie są rozwiązaniem samym w sobie na utratę nadprogramowych kilogramów. Jak podkreślają specjaliści, niezwykle istotna jest motywacja pacjenta i zmiana stylu życia, aby metody te przyniosły oczekiwany i satysfakcjonujący efekt.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu zmniejszania żołądka metodą Endomina?
Zadzwoń pod numer 730 350 502.

Nowe perspektywy: szansa dla pacjentów bariatrycznych z nawrotem otyłości

Zabiegi endoskopowej plastyki żołądka otwierają nowe możliwości leczenia otyłości w Polsce. – Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, pacjenci mają dostęp do efektywnego leczenia przy minimalnym ryzyku i szybszej rekonwalescencji. Jest to także potencjalnie szansa dla pacjentów bariatrycznych, na przykład po zabiegu resekcji rękawowej żołądka, u których nastąpił nawrót otyłości i u których metodą endoskopową można przywrócić pożądaną plastykę żołądka – podkreśla Grażyna Jaśkiewicz, dyrektor katowickiej Kliniki chirurgii Mazan, certyfikowanego i jednego z czołowych w Polsce ośrodków specjalizującym się w leczeniu otyłości.

Warto dodać, że również w Klinice chirurgii Mazan przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg powtórnego zmniejszenia żołądka metodą Overstitch po resekcji rękawowej. Ten zabieg odbył się w styczniu 2024 roku i także przeprowadził go dr n. med. Sebastian kwiatek. Pacjentka z sukcesem wraca do wagi, jaką uzyskała po pierwszej operacji rękawowej resekcji.

Co lepsze: Overstich czy Endomina?

W dostępnych na ten moment badaniach nie ma dowodów na wyższość jednej metody nad drugą pod względem efektywności bariatrycznej. Choć niewielka ilość prac badawczych obejmujących te dwa systemy nie pozwala na pogłębioną analizę porównawczą (opierając się na trzech znanych i dostępnych nam wskaźnikach: średniej utracie nadmiaru masy ciała, średniej całkowitej utracie nadmiaru masy ciała oraz wskaźniku poważnych zdarzeń niepożądanych), można stwierdzić, że obydwie te metody dają podobne rezultaty.

Różnice dotyczą jedynie zakresu swobody dla operatora i kontroli nad wykonywanym szyciem.

Zabiegi endoskopowej plastyki żołądka metodą Endomina uzupełniły ofertę leczenia otyłości Kliniki chirurgii Mazan: plastyki metodą Overstitch, balona żołądkowego oraz chirurgicznych metod zmniejszania żołądka – plikacji, rękawowej resekcji i wyłączenia żołądka. 

Skontaktuj się z koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych
pod numerem telefonu 730 350 502.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości w Klinice chirurgii Mazan

Otyłość
Problem otyłości
Bariatria Katowice
Czym jest bariatria?
kalkulator BMI sprawdź czy masz problem z nadwagą lub otyłością
Kalkulator BMI
metody zmniejszania żołądka
Metody leczenia
Bariatria - niezbędna badania Katowice
Niezbędne badania
Bariatria przebieg leczenia Katowice
Przebieg leczenia
Bariatria koszty leczenia Katowice
Koszty leczenia
Bariatria jak wygląda przyspieszona procedura
Przyspieszona procedura bariatryczna
Bariatria - suplementacja po operacji
Suplementacja po operacji bariatrycznej

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan