Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Empatia…kim jest potulna?

Empatia - Klinika Chirurgii Mazan - Katowice
Jest taka postać – jeden z naszych istotnych wewnętrznych głosów. Natalia de Barbaro nazywa ją Potulną. (Ciekawe, czy mężczyźni mają jakiś swój odpowiednik?) Żeby dobrze zrozumieć kim jest Potulna i jaką rolę odgrywa w naszym życiu przyjrzyjmy się na początek empatii. Czemuś, z czego zwykle jesteśmy dumne.

Wyobraź sobie zatem sytuację, w której przejmujesz się swoim rozmówcą i jego uczuciami tak bardzo, że powstrzymujesz się przed jakąkolwiek krytyką, by nie zrobić mu przykrości. Czy wiesz jak wygląda sytuacja z jego punktu widzenia? Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, to nie ma mowy o empatii. To, że się kimś przejmujesz, obawiasz się zranić czy zrobić przykrość, może nie mieć z nią nic wspólnego. „Kiedy zeskrobiesz swój pseudoempatyczny brokat, okaże się, że pod spodem jest twój strach. Strach Potulnej, a nie żadna empatia. Potulna boi się, że jeśli powiesz co myślisz i czujesz, ktoś wycofa swoją akceptację. Obawiasz się wycofania akceptacji, bo sama jej dla siebie nie masz. Wiec szukasz na zewnątrz.”

Potulna nie czuje, że może się na sobie oprzeć, więc szuka poza sobą. Jeśli pozwoliłaś jej zając centralne miejsce w swojej psychice, to jesteś w stanie nieustannego wygłodzenia. Stajesz się więc łatwym łupem dla tych, którzy obiecują cię nakarmić. Ale próbujemy „nakarmić się” też same zwyczajowymi używkami, typu wino, papierosy, lekarstwa, romanse i oczywiście zajadając swój psychiczny głód. Okazuje się, że prawdopodobieństwo, że trzeźwiejący alkoholik wejdzie do baru rośnie, gdy jest głodny, wściekły, samotny i zmęczony (HALT: hungry, angry, lonely and tired). Potulna zwykle jest głodna, przemęczona i gromadzą się w niej pokłady gniewu, bo pozwala na przekraczanie swoich granic, których sama nie rozpoznaje. Jest samotna, nie dla tego że sama, ale dlatego, że skurczona nie umie brać…

Jak często jesteś głodna, wściekła (choć na twarzy masz wymuszony uśmiech), osamotniona i zmęczona?

Jak wiele miejsca w sobie oddałaś Potulnej?

„To co robimy ze strachu, nie nasyci naszego głodu. To, co robimy z bólu, nas nie wykarmi. Nie wykarmi nas to, co na zewnątrz.”

A co byś zrobiła z akceptacji i miłości do siebie?

Co zrobisz dziś? I jutro?

Marzena Janachowska

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan