Dieta po operacji bariatrycznej. Po co te restrykcje?
- Co i jak jeść po operacji bariatrycznej?
- Te zalecenia trzeba znać!
- Dieta płynna na 7 dni przed i do 14 dni po zabiegu. Dlaczego?
- Suplementacja. Po co?
- Pij regularnie wodę, ale nie w trakcie posiłku. Dlaczego?
- Małe porcje i dokładne przeżuwanie
- Po co białko?
Najpierw płyny, potem papki, bardzo ostrożne wprowadzanie nowych produktów, instrukcje dotyczące rodzaju, ilości, częstotliwości, a nawet sposobu spożywania posiłków i suplementacji… Dieta pacjentów bariatrycznych jest bardzo restrykcyjna, zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach po zabiegu. Dlaczego? Dla zdrowia i życia pacjenta!
– Skutkiem nie stosowania się do zaleceń w tym okresie są nie tylko dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim poważne powikłania, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu – przestrzega bariatra dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski. – Czasami Pacjenci wchodzą w tryb testowania siebie i myślą, że skoro już się tak świetnie czują, nic im nie dolega, to zamiast diety „papkowatej”, szybko wprowadzają pokarmy niedozwolone. W najlepszym przypadku grozi to wzdęciami, ale równie dobrze może powodować późne nieszczelności, które mogą doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Dlatego zawsze powtarzam pacjentom, że te zalecenia pooperacyjne są po to, aby „bezpiecznie się zagoili” – dodaje lekarz z Kliniki Chirurgii Mazan w Katowicach, która specjalizuje się w leczeniu bariatrycznym.
Tymczasem wytrwałość, popłaca. Zdyscyplinowany pacjent może liczyć na stopniowe i stosunkowo szybkie rozszerzanie diety o smaczne i zróżnicowane potrawy, które są nie tylko źródłem energii i składników odżywczych, ale również przyjemnością. Nagrodą są oczekiwane efekty operacji w postaci redukującej się masy ciała, poprawy stanu zdrowia i jakości życia.
Co i jak jeść po operacji bariatrycznej?
Jak zapamiętać to: kiedy, ile i co mogę, a czego nie mogę zjeść na danym etapie mojej drogi do zdrowego życia po operacji bariatrycznej? Nie musisz tego robić! Każdy pacjent leczony na otyłość w Klinice Chirurgii Mazan ma zapewnioną:
- opiekę interdyscyplinarnego zespołu bariatrycznego z psychologiem i dietetykiem,
- spersonalizowaną instrukcję żywienia wraz z harmonogramem rozszerzania diety, listą produktów dozwolonych i produktów zakazanych.
- dostęp do aplikacji Be Balance , która informuje o zalecanym harmonogramie żywienia, pomaga śledzić spożywane posiłki, dostarcza przepisy kulinarne i przypomina o regularnym przyjmowaniu suplementów. Ponadto Be Fit motywuje do aktywności fizycznej, proponując różnorodne ćwiczenia odpowiednie na każdym etapie rekonwalescencji. Aplikacja dostarcza wskazówek jak mierzyć się z wyzwaniami, takimi jak napady głodu, zmęczenie czy wahania nastroju, które mogą pojawić się podczas procesu odchudzania.
Te zalecenia trzeba znać!
Dieta po zabiegu bariatrycznym jest niezwykle ważnym elementem procesu leczenia i utrzymania prawidłowej masy ciała. Musi ona uwzględniać stan zdrowia pacjenta, jego preferencje żywieniowe oraz etap rekonwalescencji po operacji. Lista zaleceń dotyczących diety po zabiegu jest długa i zmienna – w zależności od etapu rekonwalescencji, zastosowanej metody leczenia otyłości oraz predyspozycji indywidualnych. Zebraliśmy jednak swoisty dekalog zaleceń dla pacjentów bariatrycznych, które warto znać i stosować ZAWSZE:
- Dietę rozszerzaj stopniowo zgodnie z harmonogramem i obserwuj reakcje Twojego organizmu na wprowadzane pokarmy: najpierw płyny, potem papki i dieta lekkostrawna.
- Nie podjadaj między posiłkami.
- Regularnie spożywaj posiłki i starannie je żuj.
- Jedz produkty o wysokiej wartości odżywczej.
- Nie kupuj deserów, jeżeli na jednym z 3 pierwszych miejsc znajduje się cukier.
- Spożywaj odpowiednią ilość białka.
- Unikaj tłustych potraw!
- Stosuj suplementację mineralno-witaminową.
- Nie pij podczas jedzenia, ale pamiętaj o nawadnianiu!
- Unikaj picia alkoholu.
Nie wszystkie zakazy i nakazy są zrozumiałe dla pacjentów. Wyjaśniamy zasadność kilku z nich.
Chcesz umówić się na konsultację w sprawie operacji bariatrycznej?
Zadzwoń pod numer 691 476 095.
Dieta płynna na 7 dni przed i do 14 dni po zabiegu. Dlaczego?
Przejście na dietę płynną zmniejsza ryzyko powikłań i przygotowuje organizm pacjenta do zmian, które niesie za sobą zabieg. Żołądek wypełniony treścią pokarmową grozi zalaniem do otrzewnej, a to z kolei grozi zakażeniem – np. sepsą. Po zabiegu żołądek jest mniejszy i wydziela mniej soków trawiennych. Dieta płynna jest łatwiejsza do strawienia i nie obciąża dodatkowo organizmu.
Suplementacja. Po co?
Do niedoborów witamin i minerałów dochodzi wskutek nie tylko restrykcyjnej diety, ale i zmian w układzie pokarmowym, które wiążą się ze zmianami we wchłanianiu niektórych składników odżywczych. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomów tych substancji oraz stosowanie odpowiednich suplementów dla osób po zabiegach bariatrycznych.
Pij regularnie wodę, ale nie w trakcie posiłku. Dlaczego?
Zalecenie unikania picia dużej ilości płynów jednorazowo (zwłaszcza w czasie posiłku) związane jest z ryzykiem pojawienia się mdłości, rozciągnięcia żołądka i zmniejszenia uczucia sytości. Najlepiej pić wodę między posiłkami.
Małe porcje i dokładne przeżuwanie
Małe porcje to ochrona przed przeciążeniem żołądka, uczuciem dyskomfortu lub wymiotami. Staranne żucie każdego kęsa również ma ułatwić trawienie i uniknąć komplikacji żołądkowych, takich jak zator pokarmowy.
Po co białko?
Białko odgrywa kluczową rolę w diecie, której celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, wywołuje uczucie sytości, zapewnia niezbędne składniki odżywcze. Po operacji bariatrycznej, powinno stanowić połowę każdego posiłku, a jego dostarczenie na odpowiednio wysokim poziomie po operacji często staje się wręcz niemożliwe przy zmniejszonej objętości porcji. Stąd konieczność jego suplementacji.
Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej na operację bariatryczną i może mieć różne poziomy tolerancji na różne rodzaje pokarmów. Ważne jest, aby uważnie się obserwować i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania diety i leczenia. Masz więcej pytań? Zachęcamy do kontaktu z naszym koordynatorem ds. pacjentów bariatrycznych.