Here you can change the language of the site
ul. Brzozowa 54
40-170 Katowice
Pn-Pt: 09:00 - 18:00
Sob/Nd: Nieczynne

Kliknij aby zadzwonić:

32 255 38 32

Bruksizm, leczenie toksyną botulinową

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Bruksizm jest problemem wielu osób. Ignorowany może przyczynić się do pogorszenia stanu uzębienia oraz samopoczucia. Z tego powodu należy leczyć niekontrolowane zgrzytanie zębami. Istnieje wiele rodzajów terapii bruksizmu, jedną z nich jest leczenie toksyną botulinową.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to przypadłość polegająca na nieświadomym zgrzytaniu zębami i ich mocnym zaciskaniu. Jej przyczyną jest nadmierna aktywność mięśni żwaczy i najczęściej występuje podczas snu.

Nieleczony bruksizm może doprowadzić między innymi do:

  • ścierania się szkliwa zębów;
  • odsłonięcia szyjek zębowych;
  • rozchwiania zębów;
  • zmian w stawach skroniowo-żuchwowych;
  • silnych bólów głowy.

Toksyna botulinowa sposobem na bruksizm

Chociaż bruksizm ma tendencje się samoistnego ustępowania, to nie należy go lekceważyć. Warto rozpocząć leczenie pozwalające na uniknięcie problemów związanych z nadmiernym zaciskaniem zębów, zamiast czekać aż nam przejdzie.

Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest zastosowanie toksyny botulinowej, lepiej znanej jako botoks, dzięki której można zmniejszyć napięcie mięśniowe, które jest przyczyną bruksizmu. Pod wpływem botoksu dochodzi do zablokowania przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, w wyniku czego mięsień przestaje się nadmiernie kurczyć. Niestety terapia toksyną botulinową nie jest trwała. Po pewnym czasie tworzą się nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, co skutkuje wznowieniem pracy mięśnia żwacza. Z tego powodu efekt leczenia utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Jak wygląda leczenie toksyną botulinową?

Zabieg niwelujący bruksizm przy użyciu botoksu jest bezpieczny i krótki, trwa około kilkanaście minut. Można go wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu procedura jest bezbolesna. Następnie przy użyciu mikroigły wykonuje się podskórną iniekcję do mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Rekonwalescencja jest zbędna i po aplikacji toksyny pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Jednak zaleca się rezygnacje z uprawiania sportu i spożywania alkoholu przez dobę od zabiegu.

Jak toksyna botulinowa pomaga w leczeniu bruksizmu?

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w mięśnie zaangażowane w bruksizm, co powoduje ich tymczasowe osłabienie. Dzięki temu zgrzytanie i zaciskanie zębów zostaje ograniczone, co może zmniejszyć ból i zużycie zębów.

Czy zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest bolesny?

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest zazwyczaj mało bolesny i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Często lekarze stosują miejscowe znieczulenie lub substancje łagodzące dyskomfort.

Czy toksyna botulinowa może być stosowana u wszystkich pacjentów z bruksizmem?

Niektórzy pacjenci mogą być bardziej odpowiedni do leczenia toksyną botulinową niż inni. Decyzję o zastosowaniu toksyny botulinowej podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia.

Dowiedz się więcej o zabiegach medycyny estetycznej w Klinice Chirurgii Mazan

leczenie bruksizmu
Leczenie bruksizmu
Botox Katowice - Klinika Chirurgii Mazan
Toksyna botulinowa
Medycyna estetyczna Katowice - Klinika Chirurgii Mazan
Medycyna estetyczna

Porozmawiajmy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan
Kliniki Chirurgii Mazan