Bariatria to zbiorcza nazwa dla chirurgicznych metod leczenia otyłości. Procedur, które możemy zawrzeć w tej gałęzi chirurgii jest kilka, a jedną z nich jest wyłączenie żołądkowe, czyli tzw. „Bajpas żołądka”.

Jest to metoda o zdecydowanie najdłuższej historii, ponieważ stosuje się ją już od ponad 30 lat. W trakcie zabiegu wyłączenia żołądkowego tworzy się z żołądka mały zbiornik, który łączy się bezpośrednio z jelitem cienkim. Droga trawionego pokarmu skraca się zatem, ponieważ odtąd przechodzi przez przełyk,  pozostawioną mała część żołądka skąd trafia wprost do dalszej części jelita cienkiego.

Wyłączenie żołądkowe wykonywane jest na dwa różne sposoby, z czego oba charakteryzują się zbliżoną skutecznością.

Metoda wyłączenia żołądkowego daje bardzo dużą skuteczność, ponieważ po wykonaniu tej procedury pacjent ma możliwość stracić do 70% nadwagi, co jest spektakularnym rezultatem.

Oczywiście jak w przypadku każdej procedury bariatrycznej, tak dobrego wyniku mogą spodziewać się jedynie bardzo zdyscyplinowani pacjenci, którzy zarówno przed jak i po operacji podejmują pełną i świadomą współpracę z lekarzem prowadzącym, dietetykiem i w razie potrzeby psychologiem.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZABIEGI BARIATRYCZNE – KLIK