Nowotwory skóry początkowo mogą wyglądać całkiem niepozornie. Często mają postać niewielkich zmian na skórze. Zbagatelizowane szybko rozrastają się, mogą niszczyć nie tylko skórę, ale także mięśnie i kości. W efekcie wymagają rozległych skomplikowanych operacji plastycznych z przeszczepami skóry i rekonstrukcjami, np. nosa czy powiek.

Zdecydowana większość raków skóry nie daje przerzutów, mimo to każda zmiana rakowa musi być jak najszybciej usunięta. Dokładnie usunięty nowotwór skóry przestaje być problemem.

Nowotwory skóry mogą wyglądać bardzo różnie, mogą mieć postać pieprzyka albo trudno gojącego się zranienia. Rak skóry może wyglądać jak:

  • guzek koloru skóry otoczony wałem o jaśniejszym zabarwieniu – w centrum zmiany może tworzyć się z czasem owrzodzenie,
  • niegojąca się ranka o twardych brzegach,
  • małe, jasne guzki, umiejscowione najczęściej na powiekach,
  • stwardnienia skóry.

Przebieg zabiegu zależy od zaawansowania raka, tego czy konieczny jest przeszczep skóry lub rekonstrukcja, np. nosa, lub ucha. Gdy rak jest niewielki po wycięciu chirurgicznym zakłada się szwy i opatrunek, które są zdejmowane po 5-14 dniach od zabiegu.

Opatrunki są utrzymywane do 10 dni. W tym okresie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej (unikanie gwałtownych ruchów i dużego wysiłku fizycznego). Blizna po operacji początkowo będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się. Do rzadkich powikłań należy zaliczyć wystąpienie krwiaka. Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dobę. Absencja wynosi zwykle około 14 dni.